Co je to?
Odborný výraz, definice slova Chrlič. Co znamená pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Co je Chrlič?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Chrlič?

Chrlič je často používanou plastickou ozdobou historických staveb. Jedná se o funkční dekoraci, jejímž úkolem je zajištění odvodu dešťové vody mimo okraj střechy nebo okapu. Voda se tak dostane do potřebné vzdálenosti, aby nenarušovala stavbu.
Chrliče byly typické pro období gotiky, kdy se zhotovovaly z kamene. Často zdobily katedrály. Vypadaly buď jako nestvůry nebo znetvořené postavy lidí či zvířat, měly otevřenou tlamu a na hřbetě koryto pro zachycení vody. Později se vyráběly z plechu nebo štuku a staly se pouhou dekorací.


Co je to Chrlič? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Chrlič. Co znamená pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Text s definicí výrazu Chrlič doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Chrlič se nachází v sekci stavebnictví

Klíčová slova: termín, odborný výraz, co to je, wiki, význam, informace, stavebnictví, přesný význam, Chrlič, vysvětlení, terminologie, odborné názvosloví, stavebnictví, co znamená, formulace, co je to Chrlič?, přesný výraz, slovo


Pojem Chrlič je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Chrlič dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Chrlič je plastický funkční a dekorativní prvek historických staveb. Zajišťuje odvod dešťové vody z okraje střechy nebo okapového žlabu do dostatečné vzdálenosti od budovy. Nahrazuje tak do jisté míry okapovou rouru.
Chrliče byly podstatnou součástí a architektonickým prvkem především gotické architektury, zejména katedrál, kdy byly tesány z kamene. Nejčastěji mívaly podobu čtyřnohých nebo dvounohých okřídlených nestvůr mytologické inspirace, nebo pitoreskních lidských či zvířecích postav, vždy s doširoka otevřenou tlamou a korýtkem na hřbetě. V renesanci a v baroku byly nejčastěji vyrobeny ze železného plechu a zakončovány dračí hlavou. v architektuře období historismu v 19. století se chrliče staly pouhou dekorací, někdy provedeny pouze ve štuku.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít frázi Chrlič ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Chrlič ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Chrlič ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Chrlič ve Wikizdrojích

Hledat termín Chrlič ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Chrlič ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Chrlič například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená slovo Chrlič? resp. co se přesně ukrývá za slovem Chrlič? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chrlič, odpověď na dotaz co je to Chrlič?. Víte např. kdo to je Marta Krampolová? Znáte a víte kdo je Louis de Funes? Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než stavebnictví). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie stavebnictví, dům s balkony, chrlič, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!