Co je to?
Definice odborného termínu, slova Chrlič. Co znamená pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Co je to Chrlič? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Chrlič

Chrlič je často používanou plastickou ozdobou historických staveb. Jedná se o funkční dekoraci, jejímž úkolem je zajištění odvodu dešťové vody mimo okraj střechy nebo okapu. Voda se tak dostane do potřebné vzdálenosti, aby nenarušovala stavbu.
Chrliče byly typické pro období gotiky, kdy se zhotovovaly z kamene. Často zdobily katedrály. Vypadaly buď jako nestvůry nebo znetvořené postavy lidí či zvířat, měly otevřenou tlamu a na hřbetě koryto pro zachycení vody. Později se vyráběly z plechu nebo štuku a staly se pouhou dekorací.


Co je to Chrlič? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Chrlič. Co znamená pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Chrlič s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Chrlič patří do kategorie Stavebnictví

Klíčová slova: lexikon, pojem, informace, formulace, odborný výraz, definice, popis, wiki, synonymum, co znamená, přesný význam, definice pojmu, Chrlič, terminologie, význam, význam pojmu, Stavebnictví, co je to Chrlič?


Pojem Chrlič je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Chrlič dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chrlič je plastický funkční a dekorativní prvek historických staveb. Zajišťuje odvod dešťové vody z okraje střechy nebo okapového žlabu do dostatečné vzdálenosti od budovy. Nahrazuje tak do jisté míry okapovou rouru.
Chrliče byly podstatnou součástí a architektonickým prvkem především gotické architektury, zejména katedrál, kdy byly tesány z kamene. Nejčastěji mívaly podobu čtyřnohých nebo dvounohých okřídlených nestvůr mytologické inspirace, nebo pitoreskních lidských či zvířecích postav, vždy s doširoka otevřenou tlamou a korýtkem na hřbetě. V renesanci a v baroku byly nejčastěji vyrobeny ze železného plechu a zakončovány dračí hlavou. v architektuře období historismu v 19. století se chrliče staly pouhou dekorací, někdy provedeny pouze ve štuku.

Hledejte pojem Chrlič v následujících vyhledávačích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Chrlič ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Chrlič na Google.cz

Vyhledat termín Chrlič ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Chrlič ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Chrlič ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Chrlič ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Chrlič například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Chrlič? resp. co přesně označuje termín Chrlič? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chrlič, odpověď na dotaz co je to Chrlič?. Víte např. kdo to je Cynik? Znáte a víte kdo je Zoroastrián? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Stavebnictví). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!