Co je to?
Výraz, termín, definice slova Chrlič. Co znamená odborný pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Co je to Chrlič? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Chrlič

Chrlič je často používanou plastickou ozdobou historických staveb. Jedná se o funkční dekoraci, jejímž úkolem je zajištění odvodu dešťové vody mimo okraj střechy nebo okapu. Voda se tak dostane do potřebné vzdálenosti, aby nenarušovala stavbu.
Chrliče byly typické pro období gotiky, kdy se zhotovovaly z kamene. Často zdobily katedrály. Vypadaly buď jako nestvůry nebo znetvořené postavy lidí či zvířat, měly otevřenou tlamu a na hřbetě koryto pro zachycení vody. Později se vyráběly z plechu nebo štuku a staly se pouhou dekorací.


Co je to Chrlič? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Chrlič. Co znamená odborný pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Veškeré texty jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Chrlič můžete samozřejmě sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Chrlič je v sekci stavebnictví

Klíčová slova: význam pojmu, názvosloví, přesný výraz, odborné názvosloví, lexikon, popis, význam slova, synonymum, co znamená, Chrlič, definice, co to je, význam, terminus technicus, co je to Chrlič?, formulace, pojem, informace


Pojem Chrlič je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Chrlič píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chrlič je plastický funkční a dekorativní prvek historických staveb. Zajišťuje odvod dešťové vody z okraje střechy nebo okapového žlabu do dostatečné vzdálenosti od budovy. Nahrazuje tak do jisté míry okapovou rouru.
Chrliče byly podstatnou součástí a architektonickým prvkem především gotické architektury, zejména katedrál, kdy byly tesány z kamene. Nejčastěji mívaly podobu čtyřnohých nebo dvounohých okřídlených nestvůr mytologické inspirace, nebo pitoreskních lidských či zvířecích postav, vždy s doširoka otevřenou tlamou a korýtkem na hřbetě. V renesanci a v baroku byly nejčastěji vyrobeny ze železného plechu a zakončovány dračí hlavou. v architektuře období historismu v 19. století se chrliče staly pouhou dekorací, někdy provedeny pouze ve štuku.

Linky na jiné informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Chrlič ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Chrlič na Google.cz

Zkusit najít výraz Chrlič ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Chrlič ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Chrlič ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Chrlič ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Chrlič například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě nyní již víte co je to Chrlič? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Chrlič? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chrlič, odpověď na dotaz co je to Chrlič?. Víte např. kdo to je Anna Polívková? Znáte a víte kdo je Erhard Milch? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než stavebnictví. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!