Co je to?
Výraz, termín, definice slova Chrlič. Co znamená odborný pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Co je to Chrlič? Význam slova

Co znamená termín Chrlič? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Chrlič je často používanou plastickou ozdobou historických staveb. Jedná se o funkční dekoraci, jejímž úkolem je zajištění odvodu dešťové vody mimo okraj střechy nebo okapu. Voda se tak dostane do potřebné vzdálenosti, aby nenarušovala stavbu.
Chrliče byly typické pro období gotiky, kdy se zhotovovaly z kamene. Často zdobily katedrály. Vypadaly buď jako nestvůry nebo znetvořené postavy lidí či zvířat, měly otevřenou tlamu a na hřbetě koryto pro zachycení vody. Později se vyráběly z plechu nebo štuku a staly se pouhou dekorací.


Co je to Chrlič? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Chrlič. Co znamená odborný pojem Chrlič z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Chrlič? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Chrlič je v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: Chrlič, co to je, pojem, synonymum, slovo, význam, přesný význam, význam pojmu, termín, formulace, přesný výraz, co je to Chrlič?, co znamená, wiki, informace, lexikon, definice pojmu, význam slova


Pojem Chrlič je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Chrlič? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Chrlič je plastický funkční a dekorativní prvek historických staveb. Zajišťuje odvod dešťové vody z okraje střechy nebo okapového žlabu do dostatečné vzdálenosti od budovy. Nahrazuje tak do jisté míry okapovou rouru.
Chrliče byly podstatnou součástí a architektonickým prvkem především gotické architektury, zejména katedrál, kdy byly tesány z kamene. Nejčastěji mívaly podobu čtyřnohých nebo dvounohých okřídlených nestvůr mytologické inspirace, nebo pitoreskních lidských či zvířecích postav, vždy s doširoka otevřenou tlamou a korýtkem na hřbetě. V renesanci a v baroku byly nejčastěji vyrobeny ze železného plechu a zakončovány dračí hlavou. v architektuře období historismu v 19. století se chrliče staly pouhou dekorací, někdy provedeny pouze ve štuku.

Více informací o slovu Chrlič doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Chrlič ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Chrlič ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Chrlič ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Chrlič ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chrlič ve Wikimedia Commons

Najít pojem Chrlič ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Chrlič například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Chrlič? resp. co to je Chrlič? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chrlič, odpověď na dotaz co je to Chrlič?. Víte např. kdo to je Parsifal? Znáte a víte kdo je Anna Volínová? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je stavebnictví. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!