Co je to?
Výraz, termín, definice slova Alkovna. Co znamená odborný pojem Alkovna z kategorie Stavebnictví?

Co je Alkovna?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Alkovna

Alkovna je pojmenování, které se používá v architektuře jako pojmenování pro přístěnek místnosti, výklenek či místnost, která je umístěna stranou a nemá okna. Může být využívána pro odpočinek, jako pracovna nebo třeba jako jídelna. Pojem se používá také v přeneseném významu v automobilizmu. Označuje se tak zvýšená část nad kabinou obytných vozů, která slouží jako prostor na spaní, většinou dvou osob. Alkovny mají převislou střechu nataženou přes kabinu řidiče.
Cestující tak získají prostor navíc, ale zvedne se výška automobilu a také těžiště. Vůz vybavený alkovnou má průměrnou výšku 3,2 metru, takže auto má horší aerodynamiku a hůře se s ním manévruje. Ke vstupu do alkovny je potřeba menší žebřík. Lůžko je přes den možno posunout nahoru a prostor pod ním lze používat běžný způsobem. Je potřeba dávat pozor na dostatečný přívod vzduchu. Alkovny často využívají rodiny s dětmi, které rády spí nahoře.


Co je to Alkovna? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Alkovna. Co znamená odborný pojem Alkovna z kategorie Stavebnictví?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Alkovna? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Alkovna je v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: stavebnictví, přesný význam, vysvětlení, odborný výraz, heslo, přesný výraz, wiki, slovník, stavebnictví, co to je, význam pojmu, terminologie, synonymum, termín, význam slova, význam, lexikon, odborné názvosloví


Pojem Alkovna je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Alkovna? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Alkovna je označení pro výklenek, přístěnek místnosti nebo postranní místnost bez oken používané v architektuře.
Slovo pochází ze španělského alcoba, které je odvozeno z arabského al-qubba, což znamená kopule. Někdy použito i pro prostory s denním osvětlením. Přeneseně se tento termín rovněž používá pro označení úložné části obytného či užitkového vozidla nad kabinou řidiče.
Dále se lze s pojmem alkovna setkat u obytných automobilů. Obytná auta s nástavbou dělíme na alkovny, polointegrované a integrované. Alkovny jsou prostory pro spaní s převislou střechou přes kabinu řidiče. Je to markantní prostor navíc, ale současně zvedá výšku a zároveň těžiště. Pro mnoho lidí je trauma nocovat v alkovně obytného automobilu, pro její výšku. Další nevýhodou je vydýchaný nebo přetopený vzduch.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat heslo Alkovna ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Alkovna ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alkovna ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Alkovna na Youtube

Hledat výraz Alkovna ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Alkovna ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Alkovna například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co je to Alkovna? resp. co znamená Alkovna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alkovna, odpověď na dotaz co je to Alkovna?. Víte např. kdo to je Martin Nečas? Znáte a víte kdo je Drag queen? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Alkovna hledat i v jiných kategoriích (než stavebnictví). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie stavebnictví, bytový dům, alkovna, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.