Co je to?
Definice odborného termínu, slova Zemská osa. Co znamená pojem Zemská osa z kategorie Věda?

Co je Zemská osa?

Co znamená pojem, definice termínu Zemská osa?

Zemská osa je imaginární přímka, kolem které se točí planeta Země. Jedná se o jeden z mnoha pohybů Země. Osa mění svou polohu vzhledem k zemskému povrchu. Změny zemské osy lze pozorovat jako pohyby pólů. Póly jsou vlastně průsečíky zemské osy a povrchu Země. Nebeské póly jsou průsečíky s nebeskou sférou. Sama zemská osa má stále stejný úhel s rovinou ekliptiky, 66,55 stupně. Pokud se mění poloha zemské osy, dochází ke změnám klimatu.


Co je to Zemská osa? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Zemská osa. Co znamená pojem Zemská osa z kategorie Věda?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Zemská osa patří do sekce věda

Klíčová slova: odborné názvosloví, odborný výraz, význam slova, věda, co to je, slovník, význam, terminus technicus, přesný výraz, definice, co je to Zemská osa?, význam pojmu, definice pojmu, věda, informace, vysvětlení, synonymum, formulace


Pojem Zemská osa je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Zemská osa? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Zemská osa je osa zemské rotace, tedy myšlená přímka, okolo které se otáčí planeta Země. Zemská osa spojuje severní a jižní pól (neboli točnu) na povrchu Země. Rotace kolem zemské osy způsobuje střídání dne a noci, její sklon pak ovlivňuje střídání ročních období.

Glóbus

Glóbus, který se otáčí kolem zemské osy. Autor: Alexas_Fotos, zdroj: Pixabay
Glóbus, který se otáčí kolem zemské osy. Autor: Alexas_Fotos, zdroj: Pixabay


Další zdroje informací o slovu Zemská osa

Vyhledat výraz Zemská osa na Google obrázcích

Najít pojem Zemská osa ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Zemská osa ve Wikizdrojích

Zkusit najít frázi Zemská osa ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Zemská osa na Youtube

Vyhledat pojem Zemská osa ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Zemská osa například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě nyní již víte co je to Zemská osa? resp. co přesně znamená slovo Zemská osa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zemská osa, odpověď na dotaz co je to Zemská osa?. Víte např. kdo to je Martina Marková? Znáte a víte kdo je Lucie Bílá? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než věda). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.