Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Gulag. Co znamená pojem Gulag z kategorie Právo?

Co to je Gulag? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Gulag

Gulag je zkratka, pocházející s ruského překladu označení Hlavní správa nápravně pracovních táborů. Jednalo se o speciální oddělení sovětské tajné policie, které se věnovalo řízení a správě pracovních a koncentračních táborů.
Slovo se pak rozšířilo a používalo se pro pojmenování jednotlivých táborů nebo jejich celé sítě. Tyto tábory vznikaly již za V. I. Lenina a jejich počet narost za Stalinovu éru. I když byly oficiálně zrušeny, fungovaly až do pádu komunizmu.


Co je to Gulag? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Gulag. Co znamená pojem Gulag z kategorie Právo?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Gulag se nachází v kategorii Právo

Klíčová slova: vysvětlení, co znamená, terminologie, lexikon, názvosloví, synonymum, Právo, pojem, termín, význam slova, přesný význam, heslo, význam, co je to Gulag?, definice, Právo, odborný výraz, popis


Pojem Gulag je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Gulag?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gulag (rusky: zvuk Glavnoje upravlenije lagerej, ГУЛаг, Главное управление исправительно-трудовых лагерей, česky: Hlavní správa nápravně-pracovních táborů) byl jedním z oddělení tajné policie Sovětského svazu řídící a spravující systém koncentračních a pracovních táborů SSSR, který začal být budován za Lenina (1919) na samém počátku Sovětského svazu a byl rozšířen za Stalinovy vlády.
Správa byla i s tábory samotnými oficiálně zrušena v lednu 1960, ve skutečnosti ovšem tábory (pod jiným jménem, většinou s méně krutým režimem a někdy i na jiných místech) existovaly až do konce komunistického režimu. Slovo gulag se posléze přeneseně používalo pro označení sítě táborů nebo i jednotlivých táborů pod správou této instituce.

Více informací o slovu Gulag doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat slovo Gulag ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Gulag ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Gulag ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Gulag ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Gulag ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Gulag na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Gulag například ve Wikizdrojích, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Gulag? resp. co znamená výraz Gulag? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gulag, odpověď na dotaz co je to Gulag?. Víte např. kdo to je Donátor? Znáte a víte kdo je Tom Hanks? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto termín Gulag hledat i v jiných kategoriích (než Právo) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.