Co je to?
Výraz, termín, definice slova Totální válka. Co znamená odborný pojem Totální válka z kategorie Politika?

Co je Totální válka?

Co znamená pojem, definice termínu Totální válka?

Totální válka je označení pro konflikt, do kterého se zapojují veškeré dostupné prostředky, síly a zdroje zúčastněných stran. Cílem je dosáhnout rozhodujícího vítězství. Tento koncept vychází z představy, že válka se neomezuje na vojenské jednotky a bojiště, ale rozšiřuje se na celý společenský a ekonomický systém. Totální válka má několik výrazných znaků. Patří k nim vojenské zapojení, což znamená, že ve válce jsou nasazeny veškeré dostupné vojenské síly zúčastněných stran. Zahrnuty jsou nejen pravidelné ozbrojené síly, ale také národní gardy, rezervy a civilní milice. Vojáci se povolávají ze všech vrstev společnosti a bojové operace probíhají na různých frontách a v různých oblastech. Dalším znakem je ekonomická mobilizace, při níž se zúčastněné strany snaží využít veškeré ekonomické zdroje k podpoře válečného úsilí. Průmysl je přeorientován na výrobu vojenského materiálu, zdroje se přesunují na financování války a populace je mobilizována k podpoře válečného úsilí formou práce, spotřeby a úspor. Následuje propaganda a psychologická válka, kdy informační a psychologické operace hrají důležitou roli v totální válce. Zúčastněné strany se snaží ovlivňovat veřejné mínění, šířit propagandu a manipulovat s emocemi obyvatelstva, aby podpořily válečné úsilí. Důležitá je i účast civilistů, kteří jsou přímo zapojeni do bojových akcí a jsou často terčem útoků nepřítele.
Civilní infrastruktura, jako jsou továrny, dopravní sítě a města, může být také cílem útoků s cílem oslabit schopnost nepřítele vést válku. Válčí se na všech frontách, nejen na konvenčních bojištích, ale také na námořních, vzdušných a kybernetických frontách. V totální válce bývají někdy ignorovány tradiční mezinárodní dohody, pravidla a normy. Toto může zahrnovat použití nekonvenčních zbraní, masové bombardování civilních cílů, blokádu a embargo proti nepříteli a další strategie, které by v jiných situacích byly považovány za neetické nebo nelegální.


Co je to Totální válka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Totální válka. Co znamená odborný pojem Totální válka z kategorie Politika?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Definici pojmu Totální válka sdílejte s rodinou a kamarády na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Totální válka je v kategorii politika

Klíčová slova: definice, co znamená, politika, wiki, politika, synonymum, termín, význam, lexikon, definice pojmu, přesný význam, vysvětlení, odborný výraz, co je to Totální válka?, slovo, co to je, popis, formulace


Pojem Totální válka je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Totální válka? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Totální válka je válka, v níž jsou za účelem vítězství nasazeny všechny lidské a hospodářské zdroje země. V takové válce se méně (někdy vůbec ne) rozlišuje mezi kombatantem a civilistou, protože obě skupiny lze považovat za součást válečného úsilí. Často dochází k úmrtím civilistů při zničení vojenské výrobní kapacity; příkladem bylo bombardování Drážďan a jaderný útok na Japonsko za druhé světové války.
Praxe totální války se uplatňovala po staletí, ale pouze od poloviny do konce 19. století byla uznávána jako samostatná třída vojenství. V nacistickém Německu totální válka zahrnovala totální nasazení.
Myšlenka totální války má svůj původ u Carla von Clausewitze (1780–1831), následně generála Ericha Ludendorffa (1865–1937), od nějž ji převzal Adolf Hitler, který ji uskutečnil v nacionální podobě. Nacionalismus lze ve světové válce sledovat například ve snahách válčících zemí odstraňovat jakékoliv stopy nepřátelských národů – názvy ulic, podniků, lidé s jménem v nepřátelském jazyce se přejmenovávali. Jiným pojmem pak je totalitarismus, který spočívá v suspendaci moci parlamentu. K totalitarismu došlo například v Anglii přijetím zmocňovacího zákona v r. 1914, v Itálii parlament roku 1915 de facto předal moc vládě a v r. 1934 v Německu po přesvědčovací Hitlerově kampani se nakonec parlament vzdal moci. Ve Francii byla moc parlamentu pouze omezena. Parametrem totalitarismu je i míra rozsahu moci státu, který pak zasahuje téměř do všeho (výroby, dopravy, těžby, práce, svobody obyvatel, vlastnictví, vedení podniků, určování cen a mezd).

Další zdroje informací o slovu Totální válka

Hledat heslo Totální válka na Google obrázcích

Najít heslo Totální válka ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Totální válka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Totální válka na Youtube

Vyhledat výraz Totální válka ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Totální válka ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Totální válka například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Totální válka? resp. jaká je definice termínu Totální válka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Totální válka, odpověď na dotaz co je to Totální válka?. Víte např. kdo to je Barbína? Znáte a víte kdo je Eros Ramazzotti? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste hledat odborný výraz Totální válka i v jiné sekci než je kategorie politika. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, demokracie, totální válka, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.