Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Lymfom. Co znamená pojem Lymfom z kategorie Nemoce?

Co to je Lymfom? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Lymfom

Lymfom je název onemocnění, které postihuje lymfatickou tkáň. Jedná se o závažné a zhoubné onemocnění - nádory lymfatické tkáně a mízních uzlin. Může se jednat o různé choroby, které se liší projevy i průběhem. Dochází k nekontrolovatelnému množení buněk, uzliny se zvětšují a nejsou již schopny plnit své funkce.
Lymfomy se dělí do tří velkých skupin. K nejznámějším lymfomům patří Hodgkinova choroba, která může být úspěšně léčena. Další dvě skupiny nemají vysoká procenta úspěčnosti léčby. Jedná se o Nehodgkinské lymfomy a Burkittův lymfom.


Co je to Lymfom? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Lymfom. Co znamená pojem Lymfom z kategorie Nemoce?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Lymfom? Pak se o ní podělte s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Lymfom patří do sekce Nemoce

Klíčová slova: synonymum, formulace, Nemoce, wiki, co to je, význam slova, odborné názvosloví, heslo, slovník, definice pojmu, terminologie, termín, Nemoce, pojem, informace, význam, lexikon, co znamená


Pojem Lymfom je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lymfom? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lymfomy jsou zhoubné nádory mízních uzlin a lymfatické tkáně v okolí sleziny, jater, střev a velkých krevních cév.
Příčina není dosud zcela známá, avšak klade se do souvislosti se vznikem choroby přítomnost EBV, HIV a jiných retrovirů. Hlavním příznakem je dlouhotrvající zvětšení mízních uzlin na krku, v podpaždí či tříslech, které jsou nebolestivé a napohmat tuhé. Toto zvětšení bývá často jediným příznakem. Mezi další příznaky pak patří únava, hubnutí, jinak nevysvětlitelná horečka zvláštního charakteru: má typické večerní vzestupy, přičemž se období horeček střídají s obdobími zcela normální teploty, které mohou trvat několik dnů, ale i týdnů. Tomuto druhu horečky se říká Paulova-Ebsteinova. Dále se může vyskytnout svědění kůže a tupá bolest ve zvětšených uzlinách, která se objevuje několik minut po vypití alkoholu. V pozdějších fázích nemoci se objevují abnormality v krvi, ponejvíce anémie (chudokrevnost), dále lymfocyty T, mění se jejich vzhled.
Diagnostika je prováděna pomocí biopsie.
Léčí se především ozařováním a podáváním cytostatických léků. Využívá se také autologní transplantace krvetvorných kmenových buněk z kostní dřeně nebo pupečníkové krve. Hodgkinův lymfom je v dnešní době léčitelný, nehodgkinský lymfom je závažnější, ovšem i u něj je vyléčení možné.

Pro více informací o heslu Lymfom zkuste navštívit tyto odkazy

Najít slovo Lymfom ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Lymfom na Youtube

Zkusit najít termín Lymfom ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Lymfom ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Lymfom ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lymfom ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Lymfom například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Lymfom? resp. co je to Lymfom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lymfom, odpověď na dotaz co je to Lymfom?. Víte např. kdo to je Jana Uriel Kratochvílová? Znáte a víte kdo je Pako? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Nemoce U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..