Co je to?
Definice výrazu, termínu Vánoční liturgie. Co znamená odborný pojem Vánoční liturgie z kategorie Náboženství?

Co je Vánoční liturgie?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Vánoční liturgie?

Vánoční liturgie je pojmenování pro souhrn pravidel, podle kterých se řídí bohoslužby v období Vánoc. Tyto svátky se týkají křesťanských církví, které v tomto období oslavují Kristovo narození. Některé obřady mohou být odlišné podle toho, o kterou církev se jedná. V katolické církvi mají duchovní možnost liturgie trochu přizpůsobovat situaci. Používanou liturgickou barvou je bílá. Doba vánočních liturgií začíná prvními nešporami a končí nedělí následující po Zjevení Páně. Největším svátkem tohoto období je 25. prosinec, Hod Boží vánoční. Již od dob Římanů je možné slavit tři mše – noční, za svítání a denní. O Štědrém večeru se čtou mešní texty z vigilie Narození Páně. Tyto texty a jejich výběr se řídí římskými tradicemi. První z těchto mší se označuje jako andělská či půlnoční, druhá jako pastýřská a třetí je slavná nebo velká. Tyto názvy vycházejí z textů, které se při mších předčítají.
Slavení jednotlivých svátků se řadí do tzv. oktávy Narození Páně. 24. prosince je oslava Narození Páně, mše se vstupní modlitbou. 25. prosince po čtení přichází modlitby po přijímání a slavnostní požehnání. Další čtení probíhá za svítání. Tento první svátek vánoční, Boží hod, považují křesťané za nejdůležitější z vánočních dnů, slaví se narození Ježíše Krista. Jako připomínka příchodu Spasitele se stavějí betlémy a hrají se vánoční hry, které znázorňují scény z příběhu o narození Ježíše. 26. prosinec je svátkem svatého Štěpána, 27. prosinec pak svátkem svatého Jana. 28. prosince je svátek Mláďátek, do 31. prosince se čte z evangelia svatého Jana. Pak následují Slavnosti Matky Boží, Panny Marie a připomíná se jméno Ježíšovo. 6. ledna se slaví Zjevení Páně. V neděli po Zjevení se slaví svátek Křtu Páně.


Co je to Vánoční liturgie? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Vánoční liturgie. Co znamená odborný pojem Vánoční liturgie z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice slova Vánoční liturgie? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Vánoční liturgie je v kategorii náboženství

Klíčová slova: informace, synonymum, slovník, názvosloví, popis, terminologie, přesný výraz, náboženství, definice pojmu, definice, termín, význam slova, význam pojmu, vysvětlení, přesný význam, lexikon, formulace, Vánoční liturgie


Pojem Vánoční liturgie je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Vánoční liturgie?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vánoční liturgie je soubor pravidel pro vánoční bohoslužby, tedy bohoslužby týkající se svátku Vánoc. Vánoce, jakožto svátky narození Krista oslavují křesťanské církve. Liturgie mohou být odlišné v jednotlivých církvích a v katolické církvi mohou být mírně upravovány duchovními.
Vánoce jsou oslavovány od I. nešpor Narození Páně do neděle po Zjevení Páně. Hlavním svátkem v době vánoční je Hod Boží vánoční, tedy 25. prosince.
Podle římské tradice lze slavit v den Narození Páně mši třikrát. V noci, za svítání a ve dne. Tato praxe byla zaznamenána už za Řehoře Velikého. Mešních texty z vigilie Narození Páně jsou použity pro Štědrý večer 24. prosince buď před I. nešporami, anebo po nich. Pro mše o slavnosti Narození Páně jsou čtení vybrána tak, aby odpovídaly římské tradici.
První mše na Hod Boží vánoční je nazývána mše „půlnoční“, nebo „andělská“, druhá je za svítání nebo nazývána „pastýřská“ a třetí mše, která je sloužena je za dne „velká“ či „slavná“. Názvy těchto mší byly zavedeny podle biblických textů čtených při mši.

Více informací o slovu Vánoční liturgie doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít výraz Vánoční liturgie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Vánoční liturgie na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vánoční liturgie ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Vánoční liturgie ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vánoční liturgie ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Vánoční liturgie na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Vánoční liturgie například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co znamená Vánoční liturgie? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Vánoční liturgie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vánoční liturgie, odpověď na dotaz co je to Vánoční liturgie?. Víte např. kdo to je Pecivál? Znáte a víte kdo je Vlasta Žehrová? Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než náboženství). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.