Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vánoční liturgie. Co znamená odborný pojem Vánoční liturgie z kategorie Náboženství?

Co je to Vánoční liturgie? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Vánoční liturgie

Vánoční liturgie je pojmenování pro souhrn pravidel, podle kterých se řídí bohoslužby v období Vánoc. Tyto svátky se týkají křesťanských církví, které v tomto období oslavují Kristovo narození. Některé obřady mohou být odlišné podle toho, o kterou církev se jedná. V katolické církvi mají duchovní možnost liturgie trochu přizpůsobovat situaci. Používanou liturgickou barvou je bílá. Doba vánočních liturgií začíná prvními nešporami a končí nedělí následující po Zjevení Páně. Největším svátkem tohoto období je 25. prosinec, Hod Boží vánoční. Již od dob Římanů je možné slavit tři mše – noční, za svítání a denní. O Štědrém večeru se čtou mešní texty z vigilie Narození Páně. Tyto texty a jejich výběr se řídí římskými tradicemi. První z těchto mší se označuje jako andělská či půlnoční, druhá jako pastýřská a třetí je slavná nebo velká. Tyto názvy vycházejí z textů, které se při mších předčítají.
Slavení jednotlivých svátků se řadí do tzv. oktávy Narození Páně. 24. prosince je oslava Narození Páně, mše se vstupní modlitbou. 25. prosince po čtení přichází modlitby po přijímání a slavnostní požehnání. Další čtení probíhá za svítání. Tento první svátek vánoční, Boží hod, považují křesťané za nejdůležitější z vánočních dnů, slaví se narození Ježíše Krista. Jako připomínka příchodu Spasitele se stavějí betlémy a hrají se vánoční hry, které znázorňují scény z příběhu o narození Ježíše. 26. prosinec je svátkem svatého Štěpána, 27. prosinec pak svátkem svatého Jana. 28. prosince je svátek Mláďátek, do 31. prosince se čte z evangelia svatého Jana. Pak následují Slavnosti Matky Boží, Panny Marie a připomíná se jméno Ježíšovo. 6. ledna se slaví Zjevení Páně. V neděli po Zjevení se slaví svátek Křtu Páně.


Výraz, termín, definice slova Vánoční liturgie. Co znamená odborný pojem Vánoční liturgie z kategorie Náboženství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Vánoční liturgie se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: odborné názvosloví, terminus technicus, význam pojmu, wiki, co je to Vánoční liturgie?, význam slova, heslo, přesný výraz, Vánoční liturgie, terminologie, definice pojmu, pojem, přesný význam, význam, co znamená, názvosloví, termín, slovník


Pojem Vánoční liturgie je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít termín Vánoční liturgie ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vánoční liturgie ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Vánoční liturgie ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Vánoční liturgie ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Vánoční liturgie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Vánoční liturgie na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Vánoční liturgie například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Vánoční liturgie? resp. co přesně znamená slovo Vánoční liturgie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vánoční liturgie, odpověď na dotaz co je to Vánoční liturgie?. Víte např. kdo to je Agresor? Znáte a víte kdo je Paladin? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Vánoční liturgie i v jiné sekci než je kategorie náboženství. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.