Co je to?
Výraz, termín, definice slova Silon. Co znamená odborný pojem Silon z kategorie Materiály?

Co je to Silon? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Silon?

Silon je označení, které se používá pro vlákno polykaprolaktamu. Jiný název je také polyamidové vlákno typu 6. Název silon se používal především pro československý výrobek, který byl produkován přibližně od roku 1940 do devadesátých let 20. století. Objevitelem silonu byl vědec Otto Wichterle,, který v laboratoři firmy Baťa ve Zlíně pracoval na výrobním postup vlákna kaprolaktam. Protože tento produkt měl být utajen před okupanty, prováděly se pokusy jen v malém měřítku. Přitom byl objeven ekonomicky udržitelný postup produkce polyamidového vlákna.
Na jeho vývoji se podílel tříčlenný tým. Počáteční písmena příjmení objevitelů (Wichterle, Novotný, Procházka) měla dát název výrobku winop. Byla však dána přednost názvu silon. Průmyslově se silon vyráběl od roku 1950 v Plané nad Lužnicí (na Slovensku pod názvem chemlon). Firma si název Silon zachovala, ale v současnosti se zaměřuje na jiné druhy vláken a plastů.


Co je to Silon? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Silon. Co znamená odborný pojem Silon z kategorie Materiály?

Texty mohou obsahovat chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Silon? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Silon je v kategorii materiály

Klíčová slova: co je to Silon?, odborné názvosloví, terminus technicus, slovo, co to je, přesný výraz, lexikon, definice pojmu, informace, popis, význam slova, wiki, formulace, slovník, heslo, termín, Silon, význam


Pojem Silon je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Silon píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Silon je polyamidové vlákno typu 6 (polykaprolaktam), které se pod tímto názvem do začátku 90. let minulého století vyrábělo v Československu.
Historie silonu začala ve zlínské laboratoři firmy Baťa, kde vynálezce Otto Wichterle v roce 1940 vypracoval výrobní postup k přípravě kaprolaktamu. Aby se výsledky projektu udržely v tajnosti před Němci, prováděly se pokusy jen na malém zařízení s maximálně 30 kg materiálu. Zde byl vypracován i technologický postup výroby polyamidového vlákna, který byl zcela reálný i z ekonomického hlediska.
Nový materiál se měl původně jmenovat winop – podle tří spolupracovníků: Wichterle, Novotný, Procházka – vzhledem k době vzniku a podobnosti s již existujícím nylonem byl zvolen podobně znějící název silon. Průmyslová výroba silonu v podniku stejného jména v Plané nad Lužnicí byla zahájena teprve v roce 1950. V 80. letech se zde vyrábělo až 800 tun filamentů ročně (několikanásobně větší množství polyamidových vláken se vyrábělo pod názvem chemlon na Slovensku), v současné době se však polyamidová vlákna v ČR nevyrábějí.
Firma Silon se sídlem v Plané nad Lužnicí dnes dodává textilní vlákna a plasty z polyesteru a polyethylenu.

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Silon na Youtube

Hledat slovo Silon ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Silon ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Silon ve Wikislovníku

Hledat heslo Silon ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Silon ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Silon například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Silon? resp. co přesně znamená slovo Silon? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Silon, odpověď na dotaz co je to Silon?. Víte např. kdo to je Leonhard Euler? Znáte a víte kdo je Metrolog? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v materiály. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.