Co je to?
Definice odborného termínu, slova Silon. Co znamená pojem Silon z kategorie Materiály?

Co je Silon? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Silon

Silon je označení, které se používá pro vlákno polykaprolaktamu. Jiný název je také polyamidové vlákno typu 6. Název silon se používal především pro československý výrobek, který byl produkován přibližně od roku 1940 do devadesátých let 20. století. Objevitelem silonu byl vědec Otto Wichterle,, který v laboratoři firmy Baťa ve Zlíně pracoval na výrobním postup vlákna kaprolaktam. Protože tento produkt měl být utajen před okupanty, prováděly se pokusy jen v malém měřítku. Přitom byl objeven ekonomicky udržitelný postup produkce polyamidového vlákna.
Na jeho vývoji se podílel tříčlenný tým. Počáteční písmena příjmení objevitelů (Wichterle, Novotný, Procházka) měla dát název výrobku winop. Byla však dána přednost názvu silon. Průmyslově se silon vyráběl od roku 1950 v Plané nad Lužnicí (na Slovensku pod názvem chemlon). Firma si název Silon zachovala, ale v současnosti se zaměřuje na jiné druhy vláken a plastů.


Co je to Silon? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Silon. Co znamená pojem Silon z kategorie Materiály?

Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Silon patří do sekce materiály

Klíčová slova: slovo, wiki, popis, význam slova, synonymum, definice pojmu, vysvětlení, slovník, význam, Silon, informace, odborné názvosloví, co to je, heslo, terminus technicus, odborný výraz, význam pojmu, co je to Silon?


Pojem Silon je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Silon? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Silon je polyamidové vlákno typu 6 (polykaprolaktam), které se pod tímto názvem do začátku 90. let minulého století vyrábělo v Československu.
Historie silonu začala ve zlínské laboratoři firmy Baťa, kde vynálezce Otto Wichterle v roce 1940 vypracoval výrobní postup k přípravě kaprolaktamu. Aby se výsledky projektu udržely v tajnosti před Němci, prováděly se pokusy jen na malém zařízení s maximálně 30 kg materiálu. Zde byl vypracován i technologický postup výroby polyamidového vlákna, který byl zcela reálný i z ekonomického hlediska.
Nový materiál se měl původně jmenovat winop – podle tří spolupracovníků: Wichterle, Novotný, Procházka – vzhledem k době vzniku a podobnosti s již existujícím nylonem byl zvolen podobně znějící název silon. Průmyslová výroba silonu v podniku stejného jména v Plané nad Lužnicí byla zahájena teprve v roce 1950. V 80. letech se zde vyrábělo až 800 tun filamentů ročně (několikanásobně větší množství polyamidových vláken se vyrábělo pod názvem chemlon na Slovensku), v současné době se však polyamidová vlákna v ČR nevyrábějí.
Firma Silon se sídlem v Plané nad Lužnicí dnes dodává textilní vlákna a plasty z polyesteru a polyethylenu.

Další možné informační zdroje

Vyhledat termín Silon na Google.cz

Zkusit najít pojem Silon ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Silon ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Silon ve Wikizdrojích

Hledat slovo Silon ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Silon ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Silon například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě nyní již víte co je to Silon? resp. co to je Silon? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Silon, odpověď na dotaz co je to Silon?. Víte např. kdo to je Olga Sommerová? Znáte a víte kdo je Ondřej Neff? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Silon i jinde než v sekci než v materiály. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.