Co je to?
Výraz, termín, definice slova Sidžo. Co znamená odborný pojem Sidžo z kategorie Literatura?

Co je to Sidžo? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Sidžo

Sidžo je básnický útvar ze 14. století. Řadí se k tradičním formám poezie v korejštině. Jde o tři verše, které mají pevně určený počet slabik, od 42 do 45. Každý verš obsahuje také césuru. Verše jsou dlouhé, shora dolů a zleva doprava. Do češtiny jsou překládány jako šestiverší, protože jsou poměrně dlouhé a písmo je značně odlišné. Určený byl i obsah, většinou se jednalo o přírodní lyriku nebo milostné básně. Původní význam slova nebyl zcela jasný, většinou se používal pro označení básně soudobé nebo tzv. básně ročních dob. Ještě před vznikem sidžo se překládala a přebásňovala čínská poezie.
Oficiálně byl pojem sidžo použit v polovině 18. století. V antologii korejské poezie s názvem Věčná slova země zelených hor ho použil básník Kim Čchon-thäk. Ve dvacátém století bylo založeno hnutí za sidžo v nové podobě. Do češtiny byla přeložena a vydána sbírka Chryzantémy a několik ukázek této poezie bylo uveřejněno v časopisech.


Co je to Sidžo? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Sidžo. Co znamená odborný pojem Sidžo z kategorie Literatura?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Sidžo? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Sidžo patří do sekce literatura

Klíčová slova: lexikon, odborný výraz, význam slova, slovník, heslo, přesný výraz, pojem, synonymum, terminologie, co je to Sidžo?, literatura, odborné názvosloví, význam pojmu, co to je, literatura, Sidžo, informace, význam


Pojem Sidžo je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Sidžo? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Sidžo je tradiční forma korejské poezie.
Význam slova sidžo není příliš jasný a znamená báseň ročních dob nebo soudobou báseň. Název sidžo se poprvé objevil v roce 1727 v antologii korejské poezie Věčná slova země zelených hor, kterou sestavil básník Kim Čchon-thäk. Sidžo představovalo jednu z hlavních básnických forem zejména v období 14.–17. století. Těmto básním pravděpodobně předcházely básně psané čínsky, které byly do korejštiny přebásněny. V korejštině je sidžo zaznamenáno ve třech dlouhých verších, shora dolů a zprava doleva. Díky odlišnému písmu se do češtiny převádí jako šestiverší.
České překlady Oldřicha Vyhlídala a Nam Gi Doka patřily k prvním rozsáhlejším překladům této tradiční literární formy do evropského jazyka.

Pro více informací o heslu Sidžo zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat slovo Sidžo ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Sidžo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sidžo ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Sidžo ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Sidžo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Sidžo ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Sidžo například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Sidžo? resp. jaká je definice termínu Sidžo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sidžo, odpověď na dotaz co je to Sidžo?. Víte např. kdo to je Pavlína Filipovská? Znáte a víte kdo je Reptilián? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než literatura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.