Co je to?
Definice odborného termínu, slova Erekce. Co znamená pojem Erekce z kategorie Lékařství?

Co je to Erekce? Význam slova

Co znamená termín Erekce? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Erekce je pojmenován takového stavu, při kterém se penis naplní krví. To umožňuje houbovitá erektilní tkáň, která tvoří topořivá tělíska. Ta se naplní a penis se prodlouží a vzpřímí. K tomu dochází, když se muž sexuálně vzruší, zrychlí se mu srdeční puls a zvýší krevní tlak. Prohloubí se dýchání a krev se nahrne do penisu. Signál k rozšíření tepen podává centrum erekce, poté dojde ke ztopoření. Krev se dostane do topořivých tělísek, ta se po naplnění výrazně zvětší. Erekce trvá po celou dobu, kdy muž dostává sexuální podněty.
V čase, kdy se muž octne na vrcholu sexuálního vzrušení, dojde k výronu semene. Chámovod se stáhne, prostata vyloučí sekret a do něj se z nadvarlat dostanou spermie. Vše putuje do močové trubice. Při ejakulaci pracují svaly hráze, které vytlačí sperma z močové trubice. Poté erekce odezní. Krev se pohybuje opačným směrem a topořivá tělíska se vyprázdní. Erekci lze ovlivnit pouze zčásti, jde o automatickou reakci, na kterou má vůle pouze malý vliv. Centrum erekce je v mezimozku a je zodpovědné za to, že k erekci někdy nedojde anebo že nastane v nevhodnou chvíli.


Definice odborného termínu, slova Erekce. Co znamená pojem Erekce z kategorie Lékařství?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Erekce doporučujeme sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Erekce se nachází v sekci Lékařství

Klíčová slova: slovník, definice, lexikon, slovo, co to je, definice pojmu, pojem, informace, Lékařství, Lékařství, co je to Erekce?, heslo, názvosloví, přesný výraz, terminus technicus, popis, význam slova, formulace


Pojem Erekce je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Erekce?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Erekce je ztopoření samčího (mužského) pohlavního orgánu penisu. Dojde přitom k zvětšení objemu penisu a jeho ztvrdnutí, což je předpokladem k zavedení penisu do pochvy samice a k vykonání koitu. Fylogenetickým účelem erekce je reprodukce. Při reprodukci dochází po zavedení penisu do pochvy k ejakulaci a k následnému oplodnění. Erekce probíhá i u klitorisu, erektilního orgánu ženy. Ten nemá žádný význam pro reprodukci, má však pro ženy různě velký význam pro navození sexuálního vzrušení. Při pohlavním vzrušení dochází také u některých žen a mužů ke kontrakci hladké svaloviny prsních bradavek, čímž nastane celková erekce prsních bradavek.

Další informační zdroje o slovu Erekce

Vyhledat pojem Erekce ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Erekce ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Erekce ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Erekce ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Erekce ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Erekce ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Erekce například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Erekce? resp. co znamená výraz Erekce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Erekce, odpověď na dotaz co je to Erekce?. Víte např. kdo to je Markéta Irglová? Znáte a víte kdo je Zelenáč? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Erekce v jiné sekci než Lékařství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?