Co je to?
Výraz, termín, definice slova Terpentýn. Co znamená odborný pojem Terpentýn z kategorie Chemie?

Co je to Terpentýn? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Terpentýn?

Terpentýn je pojmenování užívané pro tekutinu, která se destiluje ze stromové pryskyřice. Název pochází z druhového názvu stromu řečíku terebintového, ze kterého se tato látka původně destilovala. Ten je typickou rostlinou Středozemí. Základem terpentýnu jsou látky terpeny. Pro výrobu se používají především borovice. Někdy vzniká terpentýn jako vedlejší produkt, například při výrobě buničiny. Tato tekutina má poměrně široké využití v průmyslové výrobě, především jako rozpouštědlo a pak jako základ organické syntézy. Je nezbytný při ředění olejových barev, produkci laků a při další výrobě v chemickém průmyslu. Často je však používáno terpentýnové rozpouštědlo vyráběné z ropy.
Existuje několik druhů terpentýnu, podle toho, z jaké dřeviny se získává základní surovina, např. kanadský balzám nebo benátský terpentýn. Pro svou vůni se terpentýn využívá i v čisticích a dezinfekčních výrobcích a při výrobě chemikálií, které jsou základem vůní. Při práci s terpentýnem je nutné dodržovat bezpečnostní zásady, je vysoce hořlavý a dráždí oči a kůži. Může závažně poškodit dýchací ústrojí, ledviny a i centrální nervovou soustavu.


Co je to Terpentýn? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Terpentýn. Co znamená odborný pojem Terpentýn z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Terpentýn doporučujeme sdílet s přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Terpentýn se nachází v sekci chemie

Klíčová slova: slovník, co znamená, termín, popis, přesný význam, vysvětlení, názvosloví, formulace, heslo, terminologie, definice pojmu, chemie, terminus technicus, co je to Terpentýn?, definice, význam, synonymum, význam slova


Pojem Terpentýn je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Terpentýn? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Terpentýn je tekutina získávaná destilací pryskyřice ze dřeva stromů, zejména z borovic. Skládá se z terpenů, hlavně z monoterpenů alfa-pinenu a beta-pinenu.
Slovo terpentýn vzniklo přes francouzštinu a latinu z řeckého slova terebinthinae, názvu druhu stromu řečík terebintový, z jehož mízy byl terpentýn původně destilován.

Více informací o slovu Terpentýn doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat videa s názvem Terpentýn na Youtube

Zkusit najít slovo Terpentýn ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Terpentýn ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Terpentýn ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Terpentýn ve Wikislovníku

Hledat výraz Terpentýn ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Terpentýn například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Nyní již víte jaká je definice termínu Terpentýn? resp. co znamená slovo Terpentýn? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Terpentýn, odpověď na dotaz co je to Terpentýn?. Víte např. kdo to je Ursula Andress? Znáte a víte kdo je Docent? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je chemie. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.