Co je to?
Odborný výraz, definice slova Jasmínová rýže. Co znamená slovo Jasmínová rýže z kategorie Jídlo?

Co je Jasmínová rýže? Definice pojmu

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Jasmínová rýže

Jasmínová rýže je velmi chutným druhem rýže, který se začíná prosazovat i u nás. Má středně velká dlouhá zrníčka žlutohnědé nebo bíložluté barvy. Zemí původu jasmínové rýže je Thajsko, kde jsou ideální klimatické a půdní podmínky. Zde získává jasmínová rýže jedinečnou vůni a chuť.
Svůj název získala jasmínová rýže po lehké vůni, která se uvolňuje při vaření. Jasmínovou vůni mají i samotná zrníčka. Oceňovanou vlastností jasmínové rýže je také prokázaný vliv na snížení cholesterolu v krvi.


Co je to Jasmínová rýže? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Jasmínová rýže. Co znamená slovo Jasmínová rýže z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet se známými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Jasmínová rýže patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: co to je, názvosloví, přesný výraz, definice, přesný význam, význam pojmu, odborný výraz, definice pojmu, pojem, formulace, jídlo, terminus technicus, jídlo, lexikon, synonymum, význam slova, co znamená, popis


Pojem Jasmínová rýže je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Jasmínová rýže?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jasmínová rýže (thajsky: ข้าวหอมมะลิ, přepis do latinky: Khao hom mali, čínsky: 茉莉香米, přepis do latinky: Tchaj-kuo siang-mi) je jedním z nejznámějších druhů rýže. Je to jeden z druhů rýže seté (latinsky Oryza sativaI). Je to dlouhozrnná rýže, která má jemné aroma připomínající oříšky nebo popcorn. Toto aroma způsobuje chemická látka 2AP (2-acetyl-1-pyrrolin), která patří mezi ketony.
V typickém balení a skladování se ovšem vůně do několika měsíců ztrácí. Po uvaření je jasmínová rýže měkká, mírně lepkavá a nasládlá. Má glykemický index okolo 68–70, kdežto rýže basmati jen 59. Jasmínová rýže se běžně podává ve formě hnědé rýže.
Rýžové pole v severovýchodní Thajsku, na kterém se pěstuje jasmínová rýže
Pěstuje se především v jihovýchodní Asii (nejvíce v Thajsku, ale i v Kambodži, Laosu a Vietnamu). Též se používá v západní Africe. Známým pokrmem, který se z ní někdy dělá, je jollof rice, rýžová směs z Ghany a Nigérie rozšířená po celé západní Africe.

Jasmínová rýže

Jasmínová rýže v porcelánové nádobě. Autor: Monika Schröder, zdroj: Pixabay
Jasmínová rýže v porcelánové nádobě. Autor: Monika Schröder, zdroj: Pixabay


Pro další informace o termínu Jasmínová rýže zkuste tyto odkazy

Hledat výraz Jasmínová rýže ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Jasmínová rýže na Youtube

Zkusit najít heslo Jasmínová rýže ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jasmínová rýže ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Jasmínová rýže ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Jasmínová rýže ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jasmínová rýže například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Jasmínová rýže? resp. co vlastně znamená slovo Jasmínová rýže? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jasmínová rýže, odpověď na dotaz co je to Jasmínová rýže?. Víte např. kdo to je Kateřina Průšová? Znáte a víte kdo je Únosce? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Radíme proto zkusit hledat pojem Jasmínová rýže v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je jídlo. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.