Co je to?
Výraz, termín, definice slova Jasmínová rýže. Co znamená odborný pojem Jasmínová rýže z kategorie Jídlo?

Co je to Jasmínová rýže? Význam slova

Co znamená termín Jasmínová rýže? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Jasmínová rýže je velmi chutným druhem rýže, který se začíná prosazovat i u nás. Má středně velká dlouhá zrníčka žlutohnědé nebo bíložluté barvy. Zemí původu jasmínové rýže je Thajsko, kde jsou ideální klimatické a půdní podmínky. Zde získává jasmínová rýže jedinečnou vůni a chuť.
Svůj název získala jasmínová rýže po lehké vůni, která se uvolňuje při vaření. Jasmínovou vůni mají i samotná zrníčka. Oceňovanou vlastností jasmínové rýže je také prokázaný vliv na snížení cholesterolu v krvi.


Co je to Jasmínová rýže? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Jasmínová rýže. Co znamená odborný pojem Jasmínová rýže z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet se známými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Jasmínová rýže je v sekci jídlo

Klíčová slova: definice pojmu, význam slova, názvosloví, synonymum, odborný výraz, co znamená, co to je, heslo, popis, jídlo, wiki, odborné názvosloví, pojem, terminus technicus, lexikon, formulace, vysvětlení, jídlo


Pojem Jasmínová rýže je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Jasmínová rýže? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jasmínová rýže (thajsky: ข้าวหอมมะลิ, přepis do latinky: Khao hom mali, čínsky: 茉莉香米, přepis do latinky: Tchaj-kuo siang-mi) je jedním z nejznámějších druhů rýže. Je to jeden z druhů rýže seté (latinsky Oryza sativaI). Je to dlouhozrnná rýže, která má jemné aroma připomínající oříšky nebo popcorn. Toto aroma způsobuje chemická látka 2AP (2-acetyl-1-pyrrolin), která patří mezi ketony.
V typickém balení a skladování se ovšem vůně do několika měsíců ztrácí. Po uvaření je jasmínová rýže měkká, mírně lepkavá a nasládlá. Má glykemický index okolo 68–70, kdežto rýže basmati jen 59. Jasmínová rýže se běžně podává ve formě hnědé rýže.
Rýžové pole v severovýchodní Thajsku, na kterém se pěstuje jasmínová rýže
Pěstuje se především v jihovýchodní Asii (nejvíce v Thajsku, ale i v Kambodži, Laosu a Vietnamu). Též se používá v západní Africe. Známým pokrmem, který se z ní někdy dělá, je jollof rice, rýžová směs z Ghany a Nigérie rozšířená po celé západní Africe.

Jasmínová rýže

Jasmínová rýže v porcelánové nádobě. Autor: Monika Schröder, zdroj: Pixabay
Jasmínová rýže v porcelánové nádobě. Autor: Monika Schröder, zdroj: Pixabay


Další zdroje informací o slovu Jasmínová rýže

Hledat heslo Jasmínová rýže ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Jasmínová rýže ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jasmínová rýže ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Jasmínová rýže ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Jasmínová rýže na Youtube

Hledat výraz Jasmínová rýže ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jasmínová rýže například v Microsoft Bing, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Jasmínová rýže? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Jasmínová rýže? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jasmínová rýže, odpověď na dotaz co je to Jasmínová rýže?. Víte např. kdo to je Pupkáč? Znáte a víte kdo je Sadista? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než jídlo). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.