Co je to?
Odborný výraz, definice slova Kelvin. Co znamená pojem Kelvin z kategorie Fyzika?

Co je Kelvin?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Kelvin

Kelvin je název jednotky termodynamické teploty, tedy měření tepelné energie nebo teploty. Patří k základním jednotkám soustavy SI. Používá se stejně jako stupeň Celsia jako jednotka teplotního rozdílu. Označuje se písmenem K. Má stejnou stupnici jako Celsius, ale má podstatně nižší počáteční bod měření. 0 kelvinů je teplota s hodnotou -273,15 stupňů Celsia. Jde o bod, nazývaný absolutní nulou a bod, při kterém látka neobsahuje již žádnou tepelnou energii. Při měření ve stupních Celsia stačí pro převod na kelvinovu stupnici přidat k teplotě ve stupních Celsia číslo 273,15.
Autorem konceptu kelvinu byl skotský matematik, fyzik a inženýr William Thomson. Kelvin je jméno skotské řeky, která teče poblíž Glasgowa. Svůj návrh měření od absolutní nuly podal Thomson v 19. století a jeho práce měla tak velký úspěch, že byl povýšen do šlechtického stavu a obdržel šlechtický titul jako lord Kelvin z Largsu.


Co je to Kelvin? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Kelvin. Co znamená pojem Kelvin z kategorie Fyzika?

Zveřejněné texty, byly pečlivě kontrolovány. Nicméně i tak mohou obsahovat nesprávné, nepřesné nebo neaktuální informace, za což se předem moc omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Kelvin s vašimi známými a kamarády na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Kelvin se nachází v sekci fyzika

Klíčová slova: terminus technicus, lexikon, přesný výraz, wiki, odborný výraz, odborné názvosloví, formulace, fyzika, vysvětlení, termín, synonymum, význam pojmu, heslo, názvosloví, co to je, co je to Kelvin?, fyzika, popis


Pojem Kelvin je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Kelvin?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kelvin [K] je jednotkou termodynamické teploty a také vhodnou jednotkou teplotního rozdílu, stejně velkou, jako je stupeň Celsia. Kelvin je jednou ze sedmi základních jednotek soustavy SI a může mít též předponu, například mili v jednotce milikelvin (mK). Ačkoli rozdíl teplot měřený ve stupních Celsia a v kelvinech je stejný, Celsiova stupnice má jiný počátek: 0 °C odpovídá 273,15 K, zatímco 0 K je absolutní nula. Na rozdíl od stupně Celsia se pak kelvin užívá i v jednotkách odvozených, například v jednotce tepelné vodivosti, kterou je watt na metr a kelvin, W/(m·K).
Jednotka je pojmenovaná po skotském matematikovi a fyzikovi Williamu Thomsonovi, který navrhl měření teplot od absolutní nuly a za své výrazné vědecké úspěchy byl povýšen do šlechtického stavu pod jménem lord Kelvin z Largsu.

Další možné informační zdroje

Vyhledat slovo Kelvin ve Wikizdrojích

Najít výraz Kelvin ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Kelvin na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kelvin ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Kelvin ve Wikislovníku

Hledat heslo Kelvin ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kelvin například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je přesný význam slova Kelvin? resp. co znamená slovo Kelvin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kelvin, odpověď na dotaz co je to Kelvin?. Víte např. kdo to je Michaela Rau? Znáte a víte kdo je Evelyna Steimarová? Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Kelvin v jiné sekci než fyzika. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.