Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Dogma. Co znamená pojem Dogma z kategorie Filozofie?

Co je Dogma? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Dogma?

Dogma je pojem pocházející z řečtiny a označuje nějaký názor nebo učení, které je považováno za správné. Dogma je také tvrzení, které je nezpochybnitelné.
Pojem je hojně používán v náboženství nebo právu. Je zakázáno takové tvrzení zpochybňovat, diskutovat o něm či ho kritizovat. Jako dogma označuje křesťanství takové články víry, které jsou považovány za zjevenou a nezpochybnitelnou skutečnost.


Co je to Dogma? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Dogma. Co znamená pojem Dogma z kategorie Filozofie?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Dogma? Potom se o definici podělte se známými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Dogma se nachází v kategorii filozofie

Klíčová slova: termín, filozofie, terminus technicus, pojem, popis, co znamená, formulace, informace, slovník, vysvětlení, odborný výraz, Dogma, přesný výraz, terminologie, přesný význam, názvosloví, význam pojmu, definice pojmu


Pojem Dogma je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dogma? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dogma (pl. dogmata; řec. δόγμα dogma názor, učení; δοκεῖν dokein ukazovat se správným) je výslovné tvrzení čili teze, o němž se v dané oblasti nebo v určitém společenství příliš nepochybuje. V křesťanství se tak označují články víry, které církev uznává jako zjevenou pravdu.
V širším smyslu znamená dogma jakékoli tvrzení, o němž nelze snadno pochybovat (např. v právu). Protože zákazu diskutovat, pochybovat a zejména kritizovat důležité ideje nebo rozhodnutí zneužívají různé politické, společenské nebo i církevní a vědecké autority, má slovo dogma často pejorativní význam.
Podobně i odvozená slova dogmatik, dogmatismus a dogmatický znamenají v běžné řeči často strnulý, konzervativní, autoritativní nebo dokonce pokrytecký (přetvařující se čili licoměrný).

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi Dogma ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dogma ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Dogma na Google.cz

Zkusit najít pojem Dogma ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Dogma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Dogma ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dogma například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už víte co znamená slovo Dogma? resp. co znamená výraz Dogma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dogma, odpověď na dotaz co je to Dogma?. Víte např. kdo to je Vezír? Znáte a víte kdo je Fořt? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci filozofie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.