Co je to?
Definice odborného termínu, slova Karnitin. Co znamená pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Co je to Karnitin? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Karnitin?

Karnitin je látka, která je důležitá pro transport mastných kyselin do buněčných mitochondrií. Existují dvě varianty - D-karnitin a L-karnitin. L-karnitin se používá jako potravinový doplněk pro hubnutí (bývá často přezdíván jako "spalovač tuku") nebo pro lepší výkonnost při sportu.


Co je to Karnitin? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Karnitin. Co znamená pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Texty mohou obsahovat chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Karnitin se nachází v kategorii Chemie

Klíčová slova: definice pojmu, termín, vysvětlení, terminologie, wiki, Chemie, Karnitin, význam, pojem, informace, odborný výraz, co je to Karnitin?, synonymum, význam slova, význam pojmu, Chemie, názvosloví, co znamená


Pojem Karnitin je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Karnitin? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Karnitin je kvarterní amoniová sloučenina a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Má důležitou roli v transportu mastných kyselin do mitochondrií.

Vyskytuje ve dvou optických izomerech: D-karnitin a L-karnitin. Blíže nespecifikovaným označením karnitin se zpravidla míní L-antipod, který se v poslední době hojně používá jako potravinový doplněk (při hubnutí, sportování či v rámci prevence). D-antipod nemá v lidském těle žádnou fyziologickou funkci, ve velkých dávkách však inhibuje účinek L-karnitinu a působí proto toxicky. Přírodním izomerem je pouze L-karnitin. L-karnitin se podílí na přenosu mastných kyselin z cytosolu do mitochondrií, kde jsou oxidovány (tzv. beta-oxidace). Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem totiž nemohou procházet mitochondriální membránou samy o sobě. L-karnitin je syntetizován v játrech z aminokyselin lysinu a methioninu, obzvláště hojný je pak ve svalech. K syntéze je nutný askorbát - vitamín C.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat slovo Karnitin ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Karnitin ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Karnitin ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Karnitin na Youtube

Hledat pojem Karnitin ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karnitin ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Karnitin například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Karnitin? resp. co znamená výraz Karnitin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Karnitin, odpověď na dotaz co je to Karnitin?. Víte např. kdo to je Lakota? Znáte a víte kdo je Mick Jagger? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Karnitin v jiné sekci než Chemie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.