Co je to?
Výraz, termín, definice slova Karnitin. Co znamená odborný pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Co je to Karnitin? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Karnitin

Karnitin je látka, která je důležitá pro transport mastných kyselin do buněčných mitochondrií. Existují dvě varianty - D-karnitin a L-karnitin. L-karnitin se používá jako potravinový doplněk pro hubnutí (bývá často přezdíván jako "spalovač tuku") nebo pro lepší výkonnost při sportu.


Co je to Karnitin? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Karnitin. Co znamená odborný pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Karnitin je v sekci chemie

Klíčová slova: význam slova, chemie, terminologie, přesný význam, vysvětlení, Karnitin, slovo, informace, popis, slovník, pojem, přesný výraz, co znamená, co je to Karnitin?, definice, význam pojmu, odborný výraz, odborné názvosloví


Pojem Karnitin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Karnitin? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Karnitin je kvarterní amoniová sloučenina a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Má důležitou roli v transportu mastných kyselin do mitochondrií.

Vyskytuje ve dvou optických izomerech: D-karnitin a L-karnitin. Blíže nespecifikovaným označením karnitin se zpravidla míní L-antipod, který se v poslední době hojně používá jako potravinový doplněk (při hubnutí, sportování či v rámci prevence). D-antipod nemá v lidském těle žádnou fyziologickou funkci, ve velkých dávkách však inhibuje účinek L-karnitinu a působí proto toxicky. Přírodním izomerem je pouze L-karnitin. L-karnitin se podílí na přenosu mastných kyselin z cytosolu do mitochondrií, kde jsou oxidovány (tzv. beta-oxidace). Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem totiž nemohou procházet mitochondriální membránou samy o sobě. L-karnitin je syntetizován v játrech z aminokyselin lysinu a methioninu, obzvláště hojný je pak ve svalech. K syntéze je nutný askorbát - vitamín C.

Pro další informace o termínu Karnitin zkuste tyto odkazy

Hledat heslo Karnitin ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Karnitin ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Karnitin na Youtube

Zkusit najít heslo Karnitin na Google.cz

Vyhledat termín Karnitin ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Karnitin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Karnitin například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě jste zjistili co znamená Karnitin? resp. co je to Karnitin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Karnitin, odpověď na dotaz co je to Karnitin?. Víte např. kdo to je Rekvizitář? Znáte a víte kdo je Mick Jagger? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než chemie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.