Co je to?
Definice odborného termínu, slova Karnitin. Co znamená pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Co je to Karnitin? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Karnitin?

Karnitin je látka, která je důležitá pro transport mastných kyselin do buněčných mitochondrií. Existují dvě varianty - D-karnitin a L-karnitin. L-karnitin se používá jako potravinový doplněk pro hubnutí (bývá často přezdíván jako "spalovač tuku") nebo pro lepší výkonnost při sportu.


Co je to Karnitin? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Karnitin. Co znamená pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Karnitin patří do kategorie Chemie

Klíčová slova: popis, odborné názvosloví, definice, vysvětlení, Chemie, definice pojmu, termín, přesný výraz, význam slova, Chemie, informace, odborný výraz, terminus technicus, formulace, význam, wiki, slovo, přesný význam


Pojem Karnitin je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Karnitin?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Karnitin je kvarterní amoniová sloučenina a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Má důležitou roli v transportu mastných kyselin do mitochondrií.

Vyskytuje ve dvou optických izomerech: D-karnitin a L-karnitin. Blíže nespecifikovaným označením karnitin se zpravidla míní L-antipod, který se v poslední době hojně používá jako potravinový doplněk (při hubnutí, sportování či v rámci prevence). D-antipod nemá v lidském těle žádnou fyziologickou funkci, ve velkých dávkách však inhibuje účinek L-karnitinu a působí proto toxicky. Přírodním izomerem je pouze L-karnitin. L-karnitin se podílí na přenosu mastných kyselin z cytosolu do mitochondrií, kde jsou oxidovány (tzv. beta-oxidace). Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem totiž nemohou procházet mitochondriální membránou samy o sobě. L-karnitin je syntetizován v játrech z aminokyselin lysinu a methioninu, obzvláště hojný je pak ve svalech. K syntéze je nutný askorbát - vitamín C.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karnitin ve Wikimedia Commons

Najít pojem Karnitin ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Karnitin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Karnitin ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Karnitin ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Karnitin ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Karnitin například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Karnitin? resp. co znamená slovo Karnitin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Karnitin, odpověď na dotaz co je to Karnitin?. Víte např. kdo to je Kateřina Brožová? Znáte a víte kdo je Egon Bondy? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Chemie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.