Co je to?
Výraz, termín, definice slova Karnitin. Co znamená odborný pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Co je to Karnitin? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Karnitin?

Karnitin je látka, která je důležitá pro transport mastných kyselin do buněčných mitochondrií. Existují dvě varianty - D-karnitin a L-karnitin. L-karnitin se používá jako potravinový doplněk pro hubnutí (bývá často přezdíván jako "spalovač tuku") nebo pro lepší výkonnost při sportu.


Co je to Karnitin? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Karnitin. Co znamená odborný pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Karnitin se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: odborné názvosloví, odborný výraz, chemie, terminus technicus, názvosloví, terminologie, lexikon, informace, definice, přesný význam, slovník, co je to Karnitin?, chemie, co to je, definice pojmu, synonymum, Karnitin, co znamená


Pojem Karnitin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Karnitin? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Karnitin je kvarterní amoniová sloučenina a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Má důležitou roli v transportu mastných kyselin do mitochondrií.

Vyskytuje ve dvou optických izomerech: D-karnitin a L-karnitin. Blíže nespecifikovaným označením karnitin se zpravidla míní L-antipod, který se v poslední době hojně používá jako potravinový doplněk (při hubnutí, sportování či v rámci prevence). D-antipod nemá v lidském těle žádnou fyziologickou funkci, ve velkých dávkách však inhibuje účinek L-karnitinu a působí proto toxicky. Přírodním izomerem je pouze L-karnitin. L-karnitin se podílí na přenosu mastných kyselin z cytosolu do mitochondrií, kde jsou oxidovány (tzv. beta-oxidace). Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem totiž nemohou procházet mitochondriální membránou samy o sobě. L-karnitin je syntetizován v játrech z aminokyselin lysinu a methioninu, obzvláště hojný je pak ve svalech. K syntéze je nutný askorbát - vitamín C.

Další zdroje informací

Zkusit najít heslo Karnitin ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Karnitin na Youtube

Zkusit najít frázi Karnitin ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karnitin ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Karnitin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Karnitin ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Karnitin například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Nyní již víte co znamená slovo Karnitin? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Karnitin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Karnitin, odpověď na dotaz co je to Karnitin?. Víte např. kdo to je Andrea Bocelli? Znáte a víte kdo je Pluto? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Karnitin v jiné sekci než chemie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.