Co je to?
Definice odborného termínu, slova Karnitin. Co znamená pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Co je to Karnitin? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Karnitin?

Karnitin je látka, která je důležitá pro transport mastných kyselin do buněčných mitochondrií. Existují dvě varianty - D-karnitin a L-karnitin. L-karnitin se používá jako potravinový doplněk pro hubnutí (bývá často přezdíván jako "spalovač tuku") nebo pro lepší výkonnost při sportu.


Co je to Karnitin? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Karnitin. Co znamená pojem Karnitin z kategorie Chemie?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Karnitin se nachází v kategorii Chemie

Klíčová slova: význam, slovník, Chemie, lexikon, co znamená, synonymum, co je to Karnitin?, přesný význam, pojem, co to je, Chemie, heslo, wiki, vysvětlení, Karnitin, terminus technicus, význam pojmu, popis


Pojem Karnitin je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Karnitin?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Karnitin je kvarterní amoniová sloučenina a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Má důležitou roli v transportu mastných kyselin do mitochondrií.

Vyskytuje ve dvou optických izomerech: D-karnitin a L-karnitin. Blíže nespecifikovaným označením karnitin se zpravidla míní L-antipod, který se v poslední době hojně používá jako potravinový doplněk (při hubnutí, sportování či v rámci prevence). D-antipod nemá v lidském těle žádnou fyziologickou funkci, ve velkých dávkách však inhibuje účinek L-karnitinu a působí proto toxicky. Přírodním izomerem je pouze L-karnitin. L-karnitin se podílí na přenosu mastných kyselin z cytosolu do mitochondrií, kde jsou oxidovány (tzv. beta-oxidace). Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem totiž nemohou procházet mitochondriální membránou samy o sobě. L-karnitin je syntetizován v játrech z aminokyselin lysinu a methioninu, obzvláště hojný je pak ve svalech. K syntéze je nutný askorbát - vitamín C.

Další informační zdroje

Hledat termín Karnitin ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Karnitin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Karnitin ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Karnitin na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Karnitin ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Karnitin ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Karnitin například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Karnitin? resp. co přesně znamená slovo Karnitin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Karnitin, odpověď na dotaz co je to Karnitin?. Víte např. kdo to je Lena Headey? Znáte a víte kdo je Egon Bondy? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Chemie. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.