Co je to?
Odborný výraz, definice slova Velezrada. Co znamená pojem Velezrada z kategorie Právo?

Co je Velezrada?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Velezrada?

Velezrada je jedním z druhů zločinu. Jde o jednání občana proti vlastnímu státu. Dříve se takto označovalo jednání proti hodnotám státu, změny ústavy, pokusy o svržení vlády a další. V současné době je jako velezrada kvalifikován ústavní delikt spáchaný prezidentem. Termín je uveden i v Ústavě ČR.
Žalobu podává Senát Parlamentu ČR a prezident je pak stíhám před Ústavním soudem. Trestem je zbavení funkce a nemožnost znovu ji v budoucnu získat.


Co je to Velezrada? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Velezrada. Co znamená pojem Velezrada z kategorie Právo?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Velezrada se nachází v sekci právo

Klíčová slova: právo, heslo, význam slova, definice pojmu, slovo, pojem, význam, co znamená, Velezrada, slovník, popis, co to je, přesný výraz, terminologie, vysvětlení, terminus technicus, odborné názvosloví, synonymum


Pojem Velezrada je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Velezrada? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Velezrada je zločin spočívající v jednání proti státu, jehož je člověk občanem. Takový zrádce se např. může pokoušet svrhnout vládu, změnit ústavní zřízení, jednat proti základním hodnotám hájeným státem apod. V České republice se však dnes jako „velezrada“ označuje jen specifický ústavní delikt, který může spáchat jen prezident; obecný trestný čin se zde nazývá vlastizrada.

Jiné zdroje informací o pojmu Velezrada

Zkusit najít Velezrada ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín Velezrada ve vyhledávači Yahoo

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Velezrada ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Velezrada ve Wikislovníku

Hledat pojem Velezrada ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Velezrada ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Velezrada například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teďka již bezesporu víte co znamená slovo Velezrada? resp. jaký je význam pojmu Velezrada? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velezrada, odpověď na dotaz co je to Velezrada?. Víte např. kdo to je Karel Václav Rais? Znáte a víte kdo je Vladimír Brabec? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci právo. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie právo, svoboda, velezrada, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?