Co je to?
Definice výrazu Opičí neštovice. Co znamená odborný pojem Opičí neštovice z kategorie Nemoce?

Co je Opičí neštovice?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Opičí neštovice?

Máme se obávat další pandemie? Je to stejně nakažlivé jako běžné neštovice? Opičí neštovice jsou infekční virové onemocnění, které způsobuje vir opičích neštovic, konkrétně zoonotické viry rodu Orthopoxvirus. Nemoc je přenosná na lidi i zvířata. Mezi běžné příznaky patří horečka, zduření lymfatických uzlin, vyrážka, svalová bolest, puchýře, léze a krusty. Inkubační doba je pět až dvacet jedna dní. Délka nemoci je obvykle dva až čtyři týdny. Pokud se prokáže toto onemocnění je nařízená karanténa 21 dní. Opičí neštovice mají většinou mírný průběh, velmi zřídka se vyskytnou bezpříznakově, ve výjimečných případech jsou pro neočkované lidi smrtelné. Sleduje se průběh u dětí, těhotných žen nebo lidí s potlačenou imunitou. K přenosu z člověka na člověka může dojít kvůli expozici infikovanými tělními tekutinami nebo kontaminovanými předměty malými kapičkami, sliznice - oči, nos a ústa, minimálně vzduchem. Lidé mohou virus šířit od začátku příznaků, dokud se všechny léze nevysuší a neodpadnou. Diagnózu lze potvrdit testováním léze na DNA viru. Doporučuje se dodržovat základní hygienická opatření. Onemocnění je specifické pro komunitu gayů, kde je vyšší riziko přenosu. Plošně postihuje všechny obyvatele.
Vir patří do skupiny virů variola - příbuznost kravských a planých neštovic. Abychom dokázali odlišit opičí neštovice od jiných onemocnění - plané neštovice, spalničky, bakteriální kožní infekce, svrab, syfilis a alergie, je potřeba udělat laboratorní test DNA z léze. První výskyt byl v roce 1958 v Dánsku u dovezených opic. Šiřitelé jsou infikovaná drobná zvířata - veverky, krysy, myši. Pomocí kousnutí, škrábnutí, či manipulací s infikovaným masem dále přenášejí onemocnění. První potvrzený případ přenosu na lidi byl v roce 1970 v Kongu. V roce 2003 byl v USA četný výskyt nakažených dětí od hlodavců pro domácí chov z Ghany. Vir se začal masově šířit v roce 2022 nejen do Evropy, ale i do Austrálie, Izraele a Severní Ameriky. V České republice byl tento vir potvrzen 24. 5. 2022, pacient se nakazil na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii. Celkem 5 potvrzených případů v České republice, 16 tisíc případů ze 75 zemí. V červenci 2022 vydala WHO nejvyšší stupeň varování, protože byla hlášena první úmrtí ve Španělsku a Brazílii.
Prokázalo se, že očkování proti pravým neštovicím dokáže zmírnit nákazu. Účinnost vakcíny je až 85 %. Vědecky byla změřena smrtnost na opičí neštovice méně jak 1 %.


Co je to Opičí neštovice? Význam slova, termín, Definice výrazu Opičí neštovice. Co znamená odborný pojem Opičí neštovice z kategorie Nemoce?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Opičí neštovice? s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Opičí neštovice je v sekci nemoce

Klíčová slova: názvosloví, lexikon, definice pojmu, nemoce, odborné názvosloví, popis, význam, synonymum, co to je, odborný výraz, pojem, informace, wiki, slovník, slovo, význam slova, vysvětlení, význam pojmu


Pojem Opičí neštovice je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Opičí neštovice píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Opičí neštovice (mpox) jsou infekční onemocnění způsobené virem opičích neštovic (Monkeypox virus, MPXV) které se objevuje u některých druhů zvířat i u lidí. Prvotní projevy onemocnění zahrnují horečku, bolest hlavy, svalů, zduření mízních uzlin a pocit únavy. To je následováno vyrážkou ve formě puchýřků a poté stroupků. Časová prodleva mezi nákazou a prvními symptomy je přibližně 10 dní a symptomy přetrvávají 2–4 týdny.
Onemocnění lze předcházet vakcínou proti pravým neštovicím, kde je v Africe prokázána účinnost nejméně z 85 %. Toto očkování mají v ČR (i ve zbytku světa) pouze lidé narození před rokem 1980, protože tehdy se po eradikaci pravých neštovic přestalo plošně očkovat. V roce 2022 jsou tak ohroženi všichni bez očkování proti pravým neštovicím, tj. mladší než 42 let. K obnovení plošného očkování zatím nejsou dostatečné důvody. K léčbě jsou využívána různá antivirotika, nejčastěji Tecovirimat.

Hledejte v dalších zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Opičí neštovice ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Opičí neštovice ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Opičí neštovice ve Wikislovníku

Hledat slovo Opičí neštovice na Google obrázcích

Hledat frázi Opičí neštovice ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Opičí neštovice ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Opičí neštovice například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě nyní již víte co je to Opičí neštovice? resp. co přesně znamená slovo Opičí neštovice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Opičí neštovice, odpověď na dotaz co je to Opičí neštovice?. Víte např. kdo to je Dani Daniels? Znáte a víte kdo je Rytmus? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. v různém kontextu, v různých oborech. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je nemoce. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.