Co je to?
Výraz, termín, definice slova Pluh. Co znamená odborný pojem Pluh z kategorie Nástroje?

Co je to Pluh? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Pluh?

Pluh je nástroj, jehož pomocí lze obdělávat půdu oráním. Nahradil postupně své předchůdce, motyku, rádlo, radlici či ruchadlo. Jeho typickými vlastnostmi je asymetričnost, odhrnování hlíny pouze na jednu stranu a její překlápění.
Původně byl tažen zvířaty nebo i lidmi. Současné pluhy jsou zapřahány za motorová vozidla, dříve lokomobily, dnes nejvíce traktory. Vlastní pluh tvoří radlice a odhrnovací deska, stavěcí a tažné mechanizmy.


Co je to Pluh? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Pluh. Co znamená odborný pojem Pluh z kategorie Nástroje?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Pluh s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Pluh je v kategorii nástroje

Klíčová slova: formulace, definice, význam, vysvětlení, heslo, přesný význam, lexikon, co znamená, názvosloví, slovník, význam pojmu, slovo, význam slova, terminologie, nástroje, definice pojmu, odborné názvosloví, wiki


Pojem Pluh je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Pluh? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Pluh je oradlo, tedy zařízení umožňující obdělávání zemědělské půdy orbou.
Hlavními součástmi pluhu jsou radlice, která je součástí pluhu oddělující zeminu, a na ni navazující odhrnovací deska, která zeminu obrací. Ostatní součásti slouží zejména jako tažný (nebo tlačný) a stavěcí mechanismus pluhu.
Pluh je v českých zemích symbolem mytického zakladatele dynastie Přemyslovců – Přemysla Oráče. Je také zobrazen na symbolech Ústeckého kraje.

Další informační zdroje o slovu Pluh

Vyhledat heslo Pluh ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Pluh ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Pluh ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Pluh na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pluh ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Pluh ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pluh například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Pluh? resp. co se skrývá pod slovem Pluh? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pluh, odpověď na dotaz co je to Pluh?. Víte např. kdo to je Polyglot? Znáte a víte kdo je Kancléř? Ke každému pojmu může existovat vícero definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je nástroje. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.