Co je to?
Odborný výraz, definice slova Křtitelnice. Co znamená slovo Křtitelnice z kategorie Náboženství?

Co je Křtitelnice? Definice pojmu

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Křtitelnice?

Křtitelnice je nádoba nebo nádrž se svěcenou vodou, která slouží ke svátosti křtu. Je vyrobená z kamene, dřeva nebo kovu. Nejčastěji jsou kamenné křtitelnice ve tvaru osmistěnu, půlkruhu, mísy, vany či rovnoramenného kříže. Umisťovaly se mimo chrámové budovy do ,,baptisteria”, později s vývojem katolické liturgie se staly součástí chrámového mobiliáře.
V románské době měla křtitelnice tvar kalichu a zakrývala se víkem s vyobrazením křtu Ježíše Krista nebo znamením kříže. Dovnitř se vkládaly mosazné křestní mísy.
V gotice a baroku byly odlévané z mosazi, bronzu a později cínu na trojnožce.
Dříve se křtilo ponořením celého těla do vody, pramene života „fons vitae“ do koryt, kádí, van a kotlů. Se křty malých dětí se zmenšovaly křtitelnice a křest se stal postupně symbolickým aktem. Křtí se dotykem se svěcenou vodou, která se polévá křtěnci na hlavu z konvice do křestního umyvadla. Křestní souprava byla ze stříbra nebo mědi. Křtitelnice půlkruhového tvaru mají víko a stojí na podnoží na vyvýšeném místě.
Křtitelnice je důležitou součástí při svátosti křtu a dbá se na vnější výzdobu. Používaly se figurální motivy, ornamenty, nadpisy, symbolické znázornění křestních postav a předmětů. Vnější plášť zdobí postavy z bible apoštolové, evangelisté, postava Ježíše Krista a znázornění jeho křtu v řece Jordán.
Při práci s bronzem se dodržuje uměleckořemeslná předloha figurálních prvků nebo ukřižování, která je neměnná po desetiletí.


Odborný výraz, definice slova Křtitelnice. Co znamená slovo Křtitelnice z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Křtitelnice patří do kategorie náboženství

Klíčová slova: přesný význam, slovo, synonymum, lexikon, terminus technicus, co to je, Křtitelnice, význam pojmu, definice pojmu, náboženství, heslo, odborný výraz, náboženství, terminologie, wiki, formulace, co je to Křtitelnice?, přesný výraz


Pojem Křtitelnice je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Křtitelnice? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Křtitelnice je nádrž či nádoba se svěcenou vodou, užívaná v křesťanských chrámech ke svátosti křtu. Obsahuje svěcenou vodu, kterou je člověk pokřtěn a křtem se stává křesťanem.

Jiné informační zdroje o pojmu Křtitelnice

Najít slovo Křtitelnice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Křtitelnice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Křtitelnice ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Křtitelnice na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Křtitelnice ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Křtitelnice ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Křtitelnice například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Právě nyní již víte co je to Křtitelnice? resp. co to je Křtitelnice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křtitelnice, odpověď na dotaz co je to Křtitelnice?. Víte např. kdo to je Hokynář? Znáte a víte kdo je Theodore Dreiser? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než náboženství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.