Co je to?
Odborný výraz, definice slova Betlémské světlo. Co znamená slovo Betlémské světlo z kategorie Náboženství?

Co je Betlémské světlo? Definice pojmu

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Betlémské světlo

Betlémské světlo je označení pro plamínek, který by podle tradice mě hořet u štědrovečerní večeře. Jde o plamínek, který pochází z věčného ohně hořícího v jeskyni v místech, kde se měl narodit Ježíš Kristus. Toto místo se nachází pod bazilikou Narození Páně v Betlémě. Toto světlo má symbolizovat mír a přátelství, lásku a naději, ale každý člověk v něm může vidět svůj symbol. Betlémské světlo každoročně rozvážejí po celém světě skauti tak, aby se dostalo ke všem zájemcům v Evropě a v Americe. Lidé ho pak donesou do svých domovů, kde má připomínat narození Spasitele. Betlémské světlo doprovází legenda, která líčí návrat italského vojáka z křížové výpravy do Svaté země roku 1099. Tento voják měl slíbit, že pokud přežije tažení, donese až domů plamen věčného ohně z Betléma. Přes různá úskalí a vyčerpání se mu podařilo slib splnit.
Další historie pokračuje tradiční akcí Světlo ve tmě, kterou obnovila umělkyně Ada Brandstetter. Tato Rakušanka českého původu ráda vzpomínala na Štědré dny, které v dětství prožila v Plané u Tachova. Zde bylo zvykem, aby děti po zpěvu koled u vánočního stromku u kostela odnesly domů lucerničky, ve kterých hořel plamínek od Ježíška. Umělkyně přenesla tuto tradici do svého nového bydliště v Nussdorfu a nazval ji Světlo ve tmě. Tento počin oslovil veřejnoprávní rakouskou televizi ORF, která nechala přivézt světlo přímo z Betléma v rámci charitativní akce. To inspirovalo vedoucího vídeňských skautů, který zapojil do této akce skautskou organizaci. Tak se Betlémské světlo dostalo jak do Evropy, tak do Ameriky. V současnosti celá akce probíhá tak, že neziskové organizace vyberou nějaké dítě, které vykonalo záslužný čin. Toto dítě pak odjede do jeskyně v Betlémě a zde vyzvedne světlo. Plamínek se dopraví do Rakouska a odtud je jako symbol míru rozvážen dále. Čtvrtou adventní sobotu se pak světlo rozváží ke konečným příjemcům.


Co je to Betlémské světlo? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Betlémské světlo. Co znamená slovo Betlémské světlo z kategorie Náboženství?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Tento text (Betlémské světlo) můžete sdílet s vašimi kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Betlémské světlo patří do kategorie náboženství

Klíčová slova: náboženství, co znamená, pojem, co to je, přesný význam, odborné názvosloví, termín, názvosloví, terminus technicus, co je to Betlémské světlo?, náboženství, formulace, Betlémské světlo, odborný výraz, heslo, slovo, popis, přesný výraz


Pojem Betlémské světlo je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Betlémské světlo?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Betlémské světlo (německy ORF-Friedenslicht aus Bethlehem, slovensky Betlehemské svetlo, polsky Betlejemskie Światło Pokoju, anglicky Peace Light of Bethlehem nebo Peace Light from Bethlehem, francouzsky Lumière de Bethléem, italsky Luce della Pace da Betlemme) je plamínek zapalovaný každoročně před Vánoci v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, a rozvážený skauty do řady míst v mnoha evropských a také několika amerických zemích. Zpravidla bývá nejprve letecky dopraven do Vídně, odkud se dále šíří většinou po železnici.
Betlémské světlo rozvážejí v Česku skauti vlakem. Světlo je nejprve z Vídně přepraveno do Brna, odkud se řada menších skupinek rozjíždí do celé země. Ve větších městech světlo distribuují též speciální historické tramvaje. Světlo pak bývá dostupné na různých veřejných místech, například kostelích nebo knihovnách. V roce 2019 šlo o celkem 1 500 míst.

Linky na další online zdroje

Hledat videa s názvem Betlémské světlo na Youtube

Najít výraz Betlémské světlo ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Betlémské světlo ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Betlémské světlo ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Betlémské světlo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Betlémské světlo ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Betlémské světlo například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Betlémské světlo? resp. jaký je význam slova Betlémské světlo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Betlémské světlo, odpověď na dotaz co je to Betlémské světlo?. Víte např. kdo to je Spisovatel? Znáte a víte kdo je Rudolf Hrušínský nejmladší? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Pokuste se najít termín Betlémské světlo i v jiné kategorii než v náboženství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.