Co je to?
Definice výrazu Mazanec. Co znamená odborný pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Co je Mazanec?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Mazanec?

Mazanec je jedním z druhů pečiva, které při velikonoční tabuli nesmělo našim předkům chybět. Jde o pečivo z kynutého těsta, které mělo lidem přinášet sílu. S mazanci se na stole vyskytovaly také jidáše a vdolky. Mazanec se jinak nazývá velikonoční bochník. Sladké hutné a nažloutlé těsto se podobá těstu na vánočku.
Pokud byl tento pokrm určen služebnictvu, obsahoval pouze těsto, návštěvám byl určen mazanec s rozinkami a mandlemi, popř. kandovaným ovocem. Pekl se o Bílé sobotě, ještě před pečením se na povrchu nařízl kříž. Recepty se liší podle krajových nebo rodinných zvyklostí.


Co je to Mazanec? Význam slova, termín, Definice výrazu Mazanec. Co znamená odborný pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Mazanec je v sekci jídlo

Klíčová slova: heslo, jídlo, význam, význam slova, terminus technicus, Mazanec, odborné názvosloví, formulace, terminologie, popis, definice, co to je, co znamená, význam pojmu, jídlo, slovo, vysvětlení, termín


Pojem Mazanec je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Mazanec? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mazanec či velikonoční bochník je bochánek pečený zpravidla na Velikonoce ze sladkého kynutého těsta, které se používá i na vánočku, patřící mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Pečení mazance probíhalo tradičně na Bílou sobotu. V závislosti na tom, pro koho byl mazanec dříve určen, se lišilo jeho složení. Pro čeledíny se dělal mazanec z obyčejného kynutého těsta, naproti tomu pro návštěvy bylo těsto obohaceno rozinkami a mandlemi.

Linky na další online zdroje

Zkusit najít výraz Mazanec na Google.cz

Vyhledat pojem Mazanec ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Mazanec ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Mazanec ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Mazanec ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Mazanec ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Mazanec například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co znamená Mazanec? resp. co se skrývá pod slovem Mazanec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mazanec, odpověď na dotaz co je to Mazanec?. Víte např. kdo to je Marcus Aurelius? Znáte a víte kdo je Gustav Oplustil? Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je jídlo. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?