Co je to?
Definice odborného termínu, slova Mazanec. Co znamená pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Co je Mazanec? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Mazanec?

Mazanec je jedním z druhů pečiva, které při velikonoční tabuli nesmělo našim předkům chybět. Jde o pečivo z kynutého těsta, které mělo lidem přinášet sílu. S mazanci se na stole vyskytovaly také jidáše a vdolky. Mazanec se jinak nazývá velikonoční bochník. Sladké hutné a nažloutlé těsto se podobá těstu na vánočku.
Pokud byl tento pokrm určen služebnictvu, obsahoval pouze těsto, návštěvám byl určen mazanec s rozinkami a mandlemi, popř. kandovaným ovocem. Pekl se o Bílé sobotě, ještě před pečením se na povrchu nařízl kříž. Recepty se liší podle krajových nebo rodinných zvyklostí.


Co je to Mazanec? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Mazanec. Co znamená pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Mazanec patří do sekce jídlo

Klíčová slova: synonymum, slovník, informace, co znamená, vysvětlení, slovo, definice pojmu, wiki, význam slova, terminologie, význam pojmu, význam, termín, Mazanec, heslo, přesný výraz, definice, názvosloví


Pojem Mazanec je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Mazanec?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Mazanec či velikonoční bochník je bochánek pečený zpravidla na Velikonoce ze sladkého kynutého těsta, které se používá i na vánočku, patřící mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Pečení mazance probíhalo tradičně na Bílou sobotu. V závislosti na tom, pro koho byl mazanec dříve určen, se lišilo jeho složení. Pro čeledíny se dělal mazanec z obyčejného kynutého těsta, naproti tomu pro návštěvy bylo těsto obohaceno rozinkami a mandlemi.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít termín Mazanec ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Mazanec na Youtube

Vyhledat termín Mazanec ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Mazanec ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Mazanec ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít frázi Mazanec na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Mazanec například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě nyní již víte co je to Mazanec? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Mazanec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mazanec, odpověď na dotaz co je to Mazanec?. Víte např. kdo to je Herbert Hoover? Znáte a víte kdo je Ondřej Kepka? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než jídlo). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?