Co je to?
Výraz, termín, definice slova Mazanec. Co znamená odborný pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Co je to Mazanec? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Mazanec

Mazanec je jedním z druhů pečiva, které při velikonoční tabuli nesmělo našim předkům chybět. Jde o pečivo z kynutého těsta, které mělo lidem přinášet sílu. S mazanci se na stole vyskytovaly také jidáše a vdolky. Mazanec se jinak nazývá velikonoční bochník. Sladké hutné a nažloutlé těsto se podobá těstu na vánočku.
Pokud byl tento pokrm určen služebnictvu, obsahoval pouze těsto, návštěvám byl určen mazanec s rozinkami a mandlemi, popř. kandovaným ovocem. Pekl se o Bílé sobotě, ještě před pečením se na povrchu nařízl kříž. Recepty se liší podle krajových nebo rodinných zvyklostí.


Co je to Mazanec? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Mazanec. Co znamená odborný pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Mazanec můžete sdílet s kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Mazanec je v kategorii jídlo

Klíčová slova: lexikon, slovo, popis, jídlo, přesný význam, pojem, terminologie, odborný výraz, terminus technicus, význam slova, co znamená, názvosloví, definice, informace, co to je, wiki, termín, význam


Pojem Mazanec je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Mazanec? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mazanec či velikonoční bochník je bochánek pečený zpravidla na Velikonoce ze sladkého kynutého těsta, které se používá i na vánočku, patřící mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Pečení mazance probíhalo tradičně na Bílou sobotu. V závislosti na tom, pro koho byl mazanec dříve určen, se lišilo jeho složení. Pro čeledíny se dělal mazanec z obyčejného kynutého těsta, naproti tomu pro návštěvy bylo těsto obohaceno rozinkami a mandlemi.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít pojem Mazanec ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Mazanec ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Mazanec na Youtube

Najít termín Mazanec ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Mazanec ve Wikislovníku

Najít slovo Mazanec ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Mazanec například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Nyní už nejspíš víte co to je Mazanec? resp. co se přesně ukrývá za slovem Mazanec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mazanec, odpověď na dotaz co je to Mazanec?. Víte např. kdo to je Blogerka? Znáte a víte kdo je Pediatr? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než jídlo. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?