Co je to?
Definice výrazu Mazanec. Co znamená odborný pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Co to je Mazanec? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Mazanec

Mazanec je jedním z druhů pečiva, které při velikonoční tabuli nesmělo našim předkům chybět. Jde o pečivo z kynutého těsta, které mělo lidem přinášet sílu. S mazanci se na stole vyskytovaly také jidáše a vdolky. Mazanec se jinak nazývá velikonoční bochník. Sladké hutné a nažloutlé těsto se podobá těstu na vánočku.
Pokud byl tento pokrm určen služebnictvu, obsahoval pouze těsto, návštěvám byl určen mazanec s rozinkami a mandlemi, popř. kandovaným ovocem. Pekl se o Bílé sobotě, ještě před pečením se na povrchu nařízl kříž. Recepty se liší podle krajových nebo rodinných zvyklostí.


Definice výrazu Mazanec. Co znamená odborný pojem Mazanec z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Mazanec s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Mazanec je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: co znamená, význam, Jídlo, odborné názvosloví, informace, odborný výraz, význam pojmu, přesný výraz, synonymum, wiki, terminus technicus, Mazanec, slovník, slovo, definice, co je to Mazanec?, přesný význam, popis


Pojem Mazanec je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Mazanec? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Mazanec či velikonoční bochník je bochánek pečený zpravidla na Velikonoce ze sladkého kynutého těsta, které se používá i na vánočku, patřící mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Pečení mazance probíhalo tradičně na Bílou sobotu. V závislosti na tom, pro koho byl mazanec dříve určen, se lišilo jeho složení. Pro čeledíny se dělal mazanec z obyčejného kynutého těsta, naproti tomu pro návštěvy bylo těsto obohaceno rozinkami a mandlemi.

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat výraz Mazanec ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Mazanec ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Mazanec ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Mazanec ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Mazanec ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Mazanec ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Mazanec například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Mazanec? resp. co to je Mazanec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mazanec, odpověď na dotaz co je to Mazanec?. Víte např. kdo to je Guma? Znáte a víte kdo je Lakota? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Jídlo). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?