Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Nirvána. Co znamená pojem Nirvána z kategorie Náboženství?

Co je Nirvána?

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Nirvána?

Nirvána je pojem z buddhismu. Buddhisté věří v převtělování duší. Cyklus převtělování podle nich končí tehdy, když duše dosáhne nirvány, blaženého stavu. Nirvána je slovo pocházející ze sanskrtu a znamená "osvobození".


Co je to Nirvána? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Nirvána. Co znamená pojem Nirvána z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Sdílejte text pojmu Nirvána s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Nirvána se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: terminus technicus, náboženství, formulace, přesný význam, co to je, popis, wiki, co je to Nirvána?, pojem, význam pojmu, názvosloví, odborné názvosloví, náboženství, heslo, slovo, slovník, přesný výraz, informace


Pojem Nirvána je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Nirvána?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Pojem nirvána (sanskrt) nebo nibbána (pálí) označoval původně vyhasnutí ohně. Gautama Buddha použil toto slovo ve smyslu ustání nesprávných skutečností, když přirovnal pominutí "žádostivosti" (taňhá), příčiny veškeré "strasti" (duhkha), k vyhasnutí plamene. Vyhasnutím žádostivosti v jejích třech aspektech, "chamtivosti" (rága), "nesnášenlivosti" (dósa) a "zaslepenosti" (móha), pomine "strast" (duhkha) a "nevědomost" (avidždžá). Chybným ztotožňováním žádostivosti s přirozenou vnitřní touhou lze dospět k chybnému chápání pojmu jako vyhasnutí duše. Je to riziko překladu a výkladu. Ve skutečnosti Gautama Buddha učil vedle vyhasnutí žádostivosti také kultivování vrozené "touhy" (chanda). Duše, pro kterou Gautama Buddha z jistých dobrých důvodů neužíval konkrétní pojem, vyhasnutím žádostivosti dojde "probuzení" (bódhi) a jedinec se tak stane buddhou ("probuzeným"). Vyhasnutí žádostivosti je pro něj cestou do říše nestvořeného: Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebylo by úniku ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. To neznamená, že stvoření je negativní samo o sobě. Znamená to, že bychom se s ním neměli ztotožňovat, neboť je pouhým prostředkem, který je sám o sobě pomíjivý, takže únik je potřebný pro všechny jedince, kteří jsou do svého stvoření doslova propadnutí, jelikož se s ním ztotožňují. Únikem naznačená pozitivní existence je ve srovnání se světem, jak jej prožívá člověk, zcela jiná.

Nirvána

Nirvána je pojem z buddhismu. Autor: Patrikphotos, zdroj: Pixabay
Nirvána je pojem z buddhismu. Autor: Patrikphotos, zdroj: Pixabay


Odkazy na jiné weby

Zkusit najít pojem Nirvána ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Nirvána ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Nirvána ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Nirvána ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Nirvána na Youtube

Hledat termín Nirvána na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Nirvána například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v metavyhledávači Info.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Nirvána? resp. co znamená slovo Nirvána? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nirvána, odpověď na dotaz co je to Nirvána?. Víte např. kdo to je Iluminát? Znáte a víte kdo je Amanda Lear? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než náboženství). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, kostel, nirvána, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.