Co je to?
Odborný výraz, definice slova Nirvána. Co znamená pojem Nirvána z kategorie Náboženství?

Co je to Nirvána? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Nirvána?

Nirvána je pojem z buddhismu. Buddhisté věří v převtělování duší. Cyklus převtělování podle nich končí tehdy, když duše dosáhne nirvány, blaženého stavu. Nirvána je slovo pocházející ze sanskrtu a znamená "osvobození".


Co je to Nirvána? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Nirvána. Co znamená pojem Nirvána z kategorie Náboženství?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Nirvána s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Nirvána patří do kategorie Náboženství

Klíčová slova: lexikon, odborné názvosloví, slovo, Náboženství, termín, vysvětlení, pojem, definice pojmu, definice, slovník, význam pojmu, co znamená, informace, co je to Nirvána?, Náboženství, přesný výraz, názvosloví, formulace


Pojem Nirvána je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Nirvána?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pojem nirvána (sanskrt) nebo nibbána (pálí) označoval původně vyhasnutí ohně. Gautama Buddha použil toto slovo ve smyslu ustání nesprávných skutečností, když přirovnal pominutí "žádostivosti" (taňhá), příčiny veškeré "strasti" (duhkha), k vyhasnutí plamene. Vyhasnutím žádostivosti v jejích třech aspektech, "chamtivosti" (rága), "nesnášenlivosti" (dósa) a "zaslepenosti" (móha), pomine "strast" (duhkha) a "nevědomost" (avidždžá). Chybným ztotožňováním žádostivosti s přirozenou vnitřní touhou lze dospět k chybnému chápání pojmu jako vyhasnutí duše. Je to riziko překladu a výkladu. Ve skutečnosti Gautama Buddha učil vedle vyhasnutí žádostivosti také kultivování vrozené "touhy" (chanda). Duše, pro kterou Gautama Buddha z jistých dobrých důvodů neužíval konkrétní pojem, vyhasnutím žádostivosti dojde "probuzení" (bódhi) a jedinec se tak stane buddhou ("probuzeným"). Vyhasnutí žádostivosti je pro něj cestou do říše nestvořeného: Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebylo by úniku ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. To neznamená, že stvoření je negativní samo o sobě. Znamená to, že bychom se s ním neměli ztotožňovat, neboť je pouhým prostředkem, který je sám o sobě pomíjivý, takže únik je potřebný pro všechny jedince, kteří jsou do svého stvoření doslova propadnutí, jelikož se s ním ztotožňují. Únikem naznačená pozitivní existence je ve srovnání se světem, jak jej prožívá člověk, zcela jiná.

Nirvána

Nirvána je pojem z buddhismu. Autor: Patrikphotos, zdroj: Pixabay
Nirvána je pojem z buddhismu. Autor: Patrikphotos, zdroj: Pixabay


Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat pojem Nirvána na Google.cz

Najít výraz Nirvána ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Nirvána ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Nirvána ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Nirvána ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Nirvána ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Nirvána například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Nirvána? resp. co znamená Nirvána? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nirvána, odpověď na dotaz co je to Nirvána?. Víte např. kdo to je Adam Mišík? Znáte a víte kdo je Repetent? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Náboženství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.