Co je to?
Definice odborného termínu, slova Nirvána. Co znamená pojem Nirvána z kategorie Náboženství?

Co je Nirvána? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Nirvána?

Nirvána je pojem z buddhismu. Buddhisté věří v převtělování duší. Cyklus převtělování podle nich končí tehdy, když duše dosáhne nirvány, blaženého stavu. Nirvána je slovo pocházející ze sanskrtu a znamená "osvobození".


Co je to Nirvána? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Nirvána. Co znamená pojem Nirvána z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text vytvořen pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Nirvána? Pak se o ní podělte s rodinou a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Nirvána patří do sekce náboženství

Klíčová slova: slovo, definice, náboženství, termín, Nirvána, slovník, co je to Nirvána?, formulace, definice pojmu, pojem, odborný výraz, heslo, terminologie, odborné názvosloví, význam pojmu, náboženství, popis, informace


Pojem Nirvána je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Nirvána? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Pojem nirvána (sanskrt) nebo nibbána (pálí) označoval původně vyhasnutí ohně. Gautama Buddha použil toto slovo ve smyslu ustání nesprávných skutečností, když přirovnal pominutí "žádostivosti" (taňhá), příčiny veškeré "strasti" (duhkha), k vyhasnutí plamene. Vyhasnutím žádostivosti v jejích třech aspektech, "chamtivosti" (rága), "nesnášenlivosti" (dósa) a "zaslepenosti" (móha), pomine "strast" (duhkha) a "nevědomost" (avidždžá). Chybným ztotožňováním žádostivosti s přirozenou vnitřní touhou lze dospět k chybnému chápání pojmu jako vyhasnutí duše. Je to riziko překladu a výkladu. Ve skutečnosti Gautama Buddha učil vedle vyhasnutí žádostivosti také kultivování vrozené "touhy" (chanda). Duše, pro kterou Gautama Buddha z jistých dobrých důvodů neužíval konkrétní pojem, vyhasnutím žádostivosti dojde "probuzení" (bódhi) a jedinec se tak stane buddhou ("probuzeným"). Vyhasnutí žádostivosti je pro něj cestou do říše nestvořeného: Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebylo by úniku ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. To neznamená, že stvoření je negativní samo o sobě. Znamená to, že bychom se s ním neměli ztotožňovat, neboť je pouhým prostředkem, který je sám o sobě pomíjivý, takže únik je potřebný pro všechny jedince, kteří jsou do svého stvoření doslova propadnutí, jelikož se s ním ztotožňují. Únikem naznačená pozitivní existence je ve srovnání se světem, jak jej prožívá člověk, zcela jiná.

Nirvána

Nirvána je pojem z buddhismu. Autor: Patrikphotos, zdroj: Pixabay
Nirvána je pojem z buddhismu. Autor: Patrikphotos, zdroj: Pixabay


Další informace o pojmu Nirvána hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat termín Nirvána ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Nirvána ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Nirvána ve Wikislovníku

Hledat výraz Nirvána ve Wikizdrojích

Hledat pojem Nirvána na Google.cz

Najít slovo Nirvána ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Nirvána například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už víte jaká je definice termínu Nirvána? resp. co znamená Nirvána? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nirvána, odpověď na dotaz co je to Nirvána?. Víte např. kdo to je Karel Kosík? Znáte a víte kdo je Amanda Lear? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín Nirvána i v jiné kategorii než v náboženství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.