Co je to?
Definice odborného termínu, slova Voluntarismus. Co znamená pojem Voluntarismus z kategorie Filozofie?

Co je to Voluntarismus? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Voluntarismus?

Voluntarismus je filozofický a psychologický směr či postoj. Jeho podstatou je upřednostnění vůle před dalšími schopnostmi duše – rozumem a pamětí. Rozdíl mezi dobrem a zlem, pravdou a nepravdou je dán vůlí, ne poznáním. Jedním z hlavních představitelů byl Arthur Schopenhauer. Samotný voluntarismus má vak delší historii.
Pojmem vůle se zabývala řada filozofů včetně Kanta nebo Hegela. U Schopenhauera je vůle základem světa, intelekt je druhotný. Tyto názory pak ovlivnily i Nietzscheho, který vůli chápal jako prosazování sama sebe. Voluntarismus byl často spojován s darwinismem.


Co je to Voluntarismus? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Voluntarismus. Co znamená pojem Voluntarismus z kategorie Filozofie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Voluntarismus je v kategorii Filozofie

Klíčová slova: přesný výraz, informace, definice pojmu, význam, názvosloví, wiki, vysvětlení, terminus technicus, co to je, definice, odborné názvosloví, synonymum, lexikon, odborný výraz, formulace, slovník, význam slova, Voluntarismus


Pojem Voluntarismus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Voluntarismus?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Voluntarismus (z latinského voluntas = vůle) je ve filosofii a v psychologii směr nebo postoj, který ze tří klasických aristotelovských složek či schopností duše (rozum, vůle, paměť) klade na první místo vůli. Rozlišování dobrého a zlého se podle voluntarismu řídí naší vůlí a naše poznání je ovlivněno vůlí tak, že o pravdě a nepravdě rozhoduje vůle, nikoli poznávání. Představitelem krajního voluntarismu byl Arthur Schopenhauer.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít výraz Voluntarismus na Google.cz

Vyhledat slovo Voluntarismus ve Wikizdrojích

Hledat termín Voluntarismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Voluntarismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Voluntarismus ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Voluntarismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Voluntarismus například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Voluntarismus? resp. co označuje slovo Voluntarismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Voluntarismus, odpověď na dotaz co je to Voluntarismus?. Víte např. kdo to je Nevolník? Znáte a víte kdo je Haur? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Filozofie). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.