Co je to?
Definice odborného termínu, slova Voluntarismus. Co znamená pojem Voluntarismus z kategorie Filozofie?

Co je to Voluntarismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Voluntarismus

Voluntarismus je filozofický a psychologický směr či postoj. Jeho podstatou je upřednostnění vůle před dalšími schopnostmi duše – rozumem a pamětí. Rozdíl mezi dobrem a zlem, pravdou a nepravdou je dán vůlí, ne poznáním. Jedním z hlavních představitelů byl Arthur Schopenhauer. Samotný voluntarismus má vak delší historii.
Pojmem vůle se zabývala řada filozofů včetně Kanta nebo Hegela. U Schopenhauera je vůle základem světa, intelekt je druhotný. Tyto názory pak ovlivnily i Nietzscheho, který vůli chápal jako prosazování sama sebe. Voluntarismus byl často spojován s darwinismem.


Co je to Voluntarismus? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Voluntarismus. Co znamená pojem Voluntarismus z kategorie Filozofie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Voluntarismus s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Voluntarismus se nachází v kategorii Filozofie

Klíčová slova: přesný výraz, význam pojmu, přesný význam, definice, definice pojmu, význam, wiki, slovo, termín, terminologie, slovník, vysvětlení, informace, synonymum, Voluntarismus, popis, terminus technicus, význam slova


Pojem Voluntarismus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Voluntarismus? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Voluntarismus (z latinského voluntas = vůle) je ve filosofii a v psychologii směr nebo postoj, který ze tří klasických aristotelovských složek či schopností duše (rozum, vůle, paměť) klade na první místo vůli. Rozlišování dobrého a zlého se podle voluntarismu řídí naší vůlí a naše poznání je ovlivněno vůlí tak, že o pravdě a nepravdě rozhoduje vůle, nikoli poznávání. Představitelem krajního voluntarismu byl Arthur Schopenhauer.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít výraz Voluntarismus ve Wikizdrojích

Najít heslo Voluntarismus ve vyhledávači Yandex

Najít termín Voluntarismus ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Voluntarismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Voluntarismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Voluntarismus na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Voluntarismus například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Voluntarismus? resp. co přesně označuje termín Voluntarismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Voluntarismus, odpověď na dotaz co je to Voluntarismus?. Víte např. kdo to je Tiskový mluvčí? Znáte a víte kdo je Michal Kubal? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Filozofie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.