Co je to?
Odborný výraz, definice slova Idealismus. Co znamená pojem Idealismus z kategorie Filozofie?

Co je to Idealismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Idealismus

Idealismus je pojmenování řeckého původu. Označuje takové směry filozofie, které mají společný znak- ideje mají podle nich nadřazené postavení nad materiálnem, mají své bytí. Hmotný svět je pak na idejích závislý, myšlenky materiálnu vládnou. Idealismus je protikladem materialismu, popřípadě realismu. Poznání podle idealistů závisí na subjektu.
Idealismus se dělí na objektivní a subjektivní. Existují i další možnosti dělení. V subjektivním idealismu je okolní svět fenomén vědomí, je tedy pouze myšlenkou vnímajícího subjektu. Představitelem tohoto směru je například George Berkeley, částečně i Immanuel Kant. Objektivní idealismus považuje za základ všeho existujícího nějakého duch, myšlenku, vědomí. Hmotný svět, který lze vnímat smysly, je pouze vyjádřením této myšlenky. Představitelem je například filozof G.W.F. Hegel.


Co je to Idealismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Idealismus. Co znamená pojem Idealismus z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Idealismus s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Idealismus je v kategorii filozofie

Klíčová slova: filozofie, co je to Idealismus?, heslo, definice, slovník, význam slova, přesný výraz, terminus technicus, synonymum, význam, wiki, popis, odborné názvosloví, filozofie, lexikon, Idealismus, názvosloví, přesný význam


Pojem Idealismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Idealismus? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Idealismus (z řeckého ιδέα, idea) je označení pro různé filosofické směry, jejichž společným znakem je, že idejím či ideálnímu připisují bytí, resp. vládnoucí postavení; materiální svět (pokud jeho existenci uznávají) je pak na idejích či duchu závislý, popř. je jeho vyjádřením, manifestací.

Zkuste zjistit více informací o slovu Idealismus v následujících zdrojích

Vyhledat výraz Idealismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Idealismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Idealismus ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Idealismus ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Idealismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Idealismus ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Idealismus například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Idealismus? resp. co znamená Idealismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Idealismus, odpověď na dotaz co je to Idealismus?. Víte např. kdo to je Svatá Ludmila? Znáte a víte kdo je Zikmund? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než filozofie). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.