Co je to?
Definice výrazu, termínu Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Co je Gnóze? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Gnóze?

Gnóze je pojem pocházející z řečtiny, používá se jako celkové označení pro filozofický proud založený na náboženství a mystice. Největší vliv měl tento směr myšlení v antické době a ovlivnil i kulturu na dalších územích. Jeho základem je to, že člověk má možnost odpoutat se od hmotného světa díky poznání. To je založeno na objevu vnitřní ukryté božské jiskry.
V době vzniku byla pokládána za odklon od křesťanství. Až do současnosti přenášejí gnózi mandejci, skupina, která vznikla již ve starověku. Nyní je gnóze označována jako myšlenkový proud. Poznatky o této filozofii přineslo nalezení koptských textů v Egyptě v polovině 20. století.


Co je to Gnóze? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Gnóze s ostatními na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Gnóze je v kategorii filozofie

Klíčová slova: přesný význam, odborné názvosloví, co znamená, heslo, formulace, co to je, co je to Gnóze?, přesný výraz, význam, Gnóze, definice pojmu, definice, synonymum, filozofie, terminus technicus, slovo, terminologie, vysvětlení


Pojem Gnóze je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Gnóze?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Gnosticismus (z řec. gnósis, γνώσις poznání) je nábožensko-filozofický směr pozdní antiky, který zažil svůj největší rozmach v 1.–3. století našeho letopočtu. Charakteristické je pro něj odmítání hmotného světa, přesvědčení o spásné roli poznání a víra v božskou jiskru v člověku. Tento článek nepojednává o novognosticismu či jiných proudech západního esoterismu.

Pro další informace o termínu Gnóze zkuste tyto odkazy

Hledat videa s názvem Gnóze na Youtube

Zkusit najít výraz Gnóze na Google.cz

Zkusit najít výraz Gnóze na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gnóze ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Gnóze ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Gnóze ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Gnóze například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Gnóze? resp. co znamená slovo Gnóze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gnóze, odpověď na dotaz co je to Gnóze?. Víte např. kdo to je Jan Vojtko? Znáte a víte kdo je Marek Ztracený? Berte prosím v úvahu, že stejná slova mohou mít více významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie filozofie. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.