Co je to?
Odborný výraz, definice slova Gnóze. Co znamená pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Co je Gnóze? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Gnóze?

Gnóze je pojem pocházející z řečtiny, používá se jako celkové označení pro filozofický proud založený na náboženství a mystice. Největší vliv měl tento směr myšlení v antické době a ovlivnil i kulturu na dalších územích. Jeho základem je to, že člověk má možnost odpoutat se od hmotného světa díky poznání. To je založeno na objevu vnitřní ukryté božské jiskry.
V době vzniku byla pokládána za odklon od křesťanství. Až do současnosti přenášejí gnózi mandejci, skupina, která vznikla již ve starověku. Nyní je gnóze označována jako myšlenkový proud. Poznatky o této filozofii přineslo nalezení koptských textů v Egyptě v polovině 20. století.


Co je to Gnóze? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Gnóze. Co znamená pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Gnóze s blízkými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Gnóze se nachází v sekci filozofie

Klíčová slova: slovo, definice pojmu, informace, co znamená, termín, názvosloví, terminus technicus, přesný výraz, vysvětlení, filozofie, terminologie, pojem, lexikon, Gnóze, význam, co to je, filozofie, význam slova


Pojem Gnóze je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Gnóze dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gnosticismus (z řec. gnósis, γνώσις poznání) je nábožensko-filozofický směr pozdní antiky, který zažil svůj největší rozmach v 1.–3. století našeho letopočtu. Charakteristické je pro něj odmítání hmotného světa, přesvědčení o spásné roli poznání a víra v božskou jiskru v člověku. Tento článek nepojednává o novognosticismu či jiných proudech západního esoterismu.

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat slovo Gnóze ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Gnóze na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gnóze ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Gnóze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Gnóze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Gnóze ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Gnóze například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Gnóze? resp. co přesně znamená slovo Gnóze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gnóze, odpověď na dotaz co je to Gnóze?. Víte např. kdo to je Lisa Marie Presleyová? Znáte a víte kdo je Winston Churchill? Ke každému slovo může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Gnóze i v jiné kategorii než v filozofie. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.