Co je to?
Výraz, termín, definice slova Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Co je to Gnóze? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Gnóze

Gnóze je pojem pocházející z řečtiny, používá se jako celkové označení pro filozofický proud založený na náboženství a mystice. Největší vliv měl tento směr myšlení v antické době a ovlivnil i kulturu na dalších územích. Jeho základem je to, že člověk má možnost odpoutat se od hmotného světa díky poznání. To je založeno na objevu vnitřní ukryté božské jiskry.
V době vzniku byla pokládána za odklon od křesťanství. Až do současnosti přenášejí gnózi mandejci, skupina, která vznikla již ve starověku. Nyní je gnóze označována jako myšlenkový proud. Poznatky o této filozofii přineslo nalezení koptských textů v Egyptě v polovině 20. století.


Co je to Gnóze? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Gnóze můžete sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Gnóze je v kategorii Filozofie

Klíčová slova: definice, termín, pojem, vysvětlení, popis, formulace, terminus technicus, heslo, Gnóze, synonymum, terminologie, slovo, informace, co je to Gnóze?, význam, význam pojmu, význam slova, lexikon


Pojem Gnóze je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Gnóze dozvíte následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gnosticismus (z řec. gnósis, γνώσις poznání) je nábožensko-filozofický směr pozdní antiky, který zažil svůj největší rozmach v 1.–3. století našeho letopočtu. Charakteristické je pro něj odmítání hmotného světa, přesvědčení o spásné roli poznání a víra v božskou jiskru v člověku. Tento článek nepojednává o novognosticismu či jiných proudech západního esoterismu.

Další zdroje informací o slovu Gnóze

Vyhledat pojem Gnóze ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Gnóze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Gnóze na Google.cz

Hledat pojem Gnóze ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Gnóze ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Gnóze ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Gnóze například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Gnóze? resp. co vlastně znamená slovo Gnóze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gnóze, odpověď na dotaz co je to Gnóze?. Víte např. kdo to je Goliáš? Znáte a víte kdo je Eva Josefíková? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Filozofie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.