Co je to?
Definice výrazu, termínu Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Co je to Gnóze? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Gnóze?

Gnóze je pojem pocházející z řečtiny, používá se jako celkové označení pro filozofický proud založený na náboženství a mystice. Největší vliv měl tento směr myšlení v antické době a ovlivnil i kulturu na dalších územích. Jeho základem je to, že člověk má možnost odpoutat se od hmotného světa díky poznání. To je založeno na objevu vnitřní ukryté božské jiskry.
V době vzniku byla pokládána za odklon od křesťanství. Až do současnosti přenášejí gnózi mandejci, skupina, která vznikla již ve starověku. Nyní je gnóze označována jako myšlenkový proud. Poznatky o této filozofii přineslo nalezení koptských textů v Egyptě v polovině 20. století.


Co je to Gnóze? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Gnóze můžete samozřejmě sdílet s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Gnóze je v sekci filozofie

Klíčová slova: co je to Gnóze?, slovník, definice, heslo, pojem, názvosloví, co znamená, informace, význam slova, význam pojmu, odborné názvosloví, popis, význam, formulace, vysvětlení, terminus technicus, odborný výraz, filozofie


Pojem Gnóze je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Gnóze? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gnosticismus (z řec. gnósis, γνώσις poznání) je nábožensko-filozofický směr pozdní antiky, který zažil svůj největší rozmach v 1.–3. století našeho letopočtu. Charakteristické je pro něj odmítání hmotného světa, přesvědčení o spásné roli poznání a víra v božskou jiskru v člověku. Tento článek nepojednává o novognosticismu či jiných proudech západního esoterismu.

Pro více informací o heslu Gnóze zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat termín Gnóze ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Gnóze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Gnóze ve Wikislovníku

Najít termín Gnóze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Gnóze na Youtube

Hledat slovo Gnóze ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Gnóze například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Gnóze? resp. co vlastně znamená slovo Gnóze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gnóze, odpověď na dotaz co je to Gnóze?. Víte např. kdo to je Bubák? Znáte a víte kdo je Synovec? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než filozofie). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.