Co je to?
Výraz, termín, definice slova Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Co je to Gnóze? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Gnóze

Gnóze je pojem pocházející z řečtiny, používá se jako celkové označení pro filozofický proud založený na náboženství a mystice. Největší vliv měl tento směr myšlení v antické době a ovlivnil i kulturu na dalších územích. Jeho základem je to, že člověk má možnost odpoutat se od hmotného světa díky poznání. To je založeno na objevu vnitřní ukryté božské jiskry.
V době vzniku byla pokládána za odklon od křesťanství. Až do současnosti přenášejí gnózi mandejci, skupina, která vznikla již ve starověku. Nyní je gnóze označována jako myšlenkový proud. Poznatky o této filozofii přineslo nalezení koptských textů v Egyptě v polovině 20. století.


Co je to Gnóze? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Gnóze. Co znamená odborný pojem Gnóze z kategorie Filozofie?

Chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Gnóze můžete samozřejmě sdílet s kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Gnóze je v sekci filozofie

Klíčová slova: co je to Gnóze?, přesný význam, filozofie, heslo, význam, terminologie, přesný výraz, názvosloví, synonymum, pojem, co znamená, informace, vysvětlení, lexikon, Gnóze, wiki, význam slova, co to je


Pojem Gnóze je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Gnóze? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gnosticismus (z řec. gnósis, γνώσις poznání) je nábožensko-filozofický směr pozdní antiky, který zažil svůj největší rozmach v 1.–3. století našeho letopočtu. Charakteristické je pro něj odmítání hmotného světa, přesvědčení o spásné roli poznání a víra v božskou jiskru v člověku. Tento článek nepojednává o novognosticismu či jiných proudech západního esoterismu.

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat heslo Gnóze na Google.cz

Najít slovo Gnóze ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gnóze ve Wikimedia Commons

Hledat termín Gnóze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Gnóze ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Gnóze ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Gnóze například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Gnóze? resp. jaký je význam pojmu Gnóze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gnóze, odpověď na dotaz co je to Gnóze?. Víte např. kdo to je Leoš Mareš? Znáte a víte kdo je Anthony Fauci? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci filozofie Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.