Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Hlavatka. Co znamená pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Co to je Hlavatka? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Hlavatka?

Hlavatka je jeden z mnoha druhů seker. Jde o nástroj s dlouhou tradicí. Tato sekera má vysokou a úzkou čepel, delší topůrko a krátké ostří. Její váha se pohybuje od 1,8 do 3,6 kg. Hlavatku používali tesaři již v době raného středověku. Otesávali především kulatinu do tvaru hranolů. Tato činnost se nazývala hrubování. Sekera s úzkým ostřím snadněji vnikla do dřeva než širší druhy seker, ovšem povrch, který byl s její pomocí opracováván, byl velmi hrubý, takže se musel ještě začišťovat dalšími druhy seker.
Hlavatka se v současnosti používá méně, lze ji totiž nahradit pilami motorovými. Na Moravě se této sekeře říká také hlavačka.


Co je to Hlavatka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Hlavatka. Co znamená pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Hlavatka sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Hlavatka patří do sekce Nástroje

Klíčová slova: Nástroje, Nástroje, význam pojmu, slovník, termín, pojem, synonymum, slovo, vysvětlení, definice, co je to Hlavatka?, odborné názvosloví, terminologie, význam slova, formulace, heslo, lexikon, wiki


Pojem Hlavatka je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Hlavatka dozvíte následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sekera hlavatka (na Moravě hlavačka) je tradiční sekera s vysokou úzkou čepelí a krátkým ostřím na (obvykle) dlouhém topůrku. Sekera hlavatka je používána tesaři od raného středověku hlavně k otesávání kulatiny na hranoly, takzvanému hrubování. Vzhledem k úzkému ostří snadněji vniká do dřeva než sekera širočina, ale zanechává nahrubo opracovaný povrch, který se potom začišťuje pomocí sekery širočiny. Váží 1,8–3,6 kg.
V současné době je hlavatka často nahrazována motorovými pilami – řetězovými, pásovými či kotoučovými.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít slovo Hlavatka ve Wikislovníku

Hledat pojem Hlavatka ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Hlavatka na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hlavatka ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hlavatka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Hlavatka na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlavatka například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Hlavatka? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Hlavatka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlavatka, odpověď na dotaz co je to Hlavatka?. Víte např. kdo to je Tomáš Ortel? Znáte a víte kdo je Aleš Háma? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Hlavatka v jiné sekci než Nástroje. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.