Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hlavatka. Co znamená odborný pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Co je to Hlavatka? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Hlavatka

Hlavatka je jeden z mnoha druhů seker. Jde o nástroj s dlouhou tradicí. Tato sekera má vysokou a úzkou čepel, delší topůrko a krátké ostří. Její váha se pohybuje od 1,8 do 3,6 kg. Hlavatku používali tesaři již v době raného středověku. Otesávali především kulatinu do tvaru hranolů. Tato činnost se nazývala hrubování. Sekera s úzkým ostřím snadněji vnikla do dřeva než širší druhy seker, ovšem povrch, který byl s její pomocí opracováván, byl velmi hrubý, takže se musel ještě začišťovat dalšími druhy seker.
Hlavatka se v současnosti používá méně, lze ji totiž nahradit pilami motorovými. Na Moravě se této sekeře říká také hlavačka.


Co je to Hlavatka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hlavatka. Co znamená odborný pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Hlavatka) můžete sdílet s přáteli a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo Hlavatka patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: terminologie, terminus technicus, heslo, vysvětlení, přesný výraz, definice, přesný význam, co znamená, pojem, názvosloví, formulace, odborný výraz, co to je, popis, wiki, význam pojmu, co je to Hlavatka?, nástroje


Pojem Hlavatka je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Hlavatka?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sekera hlavatka (na Moravě hlavačka) je tradiční sekera s vysokou úzkou čepelí a krátkým ostřím na (obvykle) dlouhém topůrku. Sekera hlavatka je používána tesaři od raného středověku hlavně k otesávání kulatiny na hranoly, takzvanému hrubování. Vzhledem k úzkému ostří snadněji vniká do dřeva než sekera širočina, ale zanechává nahrubo opracovaný povrch, který se potom začišťuje pomocí sekery širočiny. Váží 1,8–3,6 kg.
V současné době je hlavatka často nahrazována motorovými pilami – řetězovými, pásovými či kotoučovými.

Další informační zdroje

Hledat heslo Hlavatka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Hlavatka ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Hlavatka na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hlavatka ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Hlavatka na Youtube

Najít výraz Hlavatka ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlavatka například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Hlavatka? resp. jaký je význam pojmu Hlavatka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlavatka, odpověď na dotaz co je to Hlavatka?. Víte např. kdo to je Braňo Holiček? Znáte a víte kdo je Materialista? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než nástroje). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.