Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Hlavatka. Co znamená pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Co to je Hlavatka? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Hlavatka?

Hlavatka je jeden z mnoha druhů seker. Jde o nástroj s dlouhou tradicí. Tato sekera má vysokou a úzkou čepel, delší topůrko a krátké ostří. Její váha se pohybuje od 1,8 do 3,6 kg. Hlavatku používali tesaři již v době raného středověku. Otesávali především kulatinu do tvaru hranolů. Tato činnost se nazývala hrubování. Sekera s úzkým ostřím snadněji vnikla do dřeva než širší druhy seker, ovšem povrch, který byl s její pomocí opracováván, byl velmi hrubý, takže se musel ještě začišťovat dalšími druhy seker.
Hlavatka se v současnosti používá méně, lze ji totiž nahradit pilami motorovými. Na Moravě se této sekeře říká také hlavačka.


Co je to Hlavatka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Hlavatka. Co znamená pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Hlavatka s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Hlavatka je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: co je to Hlavatka?, význam pojmu, terminus technicus, popis, lexikon, slovník, přesný význam, co znamená, formulace, přesný výraz, odborný výraz, informace, co to je, slovo, terminologie, Nástroje, význam slova, synonymum


Pojem Hlavatka je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hlavatka? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sekera hlavatka (na Moravě hlavačka) je tradiční sekera s vysokou úzkou čepelí a krátkým ostřím na (obvykle) dlouhém topůrku. Sekera hlavatka je používána tesaři od raného středověku hlavně k otesávání kulatiny na hranoly, takzvanému hrubování. Vzhledem k úzkému ostří snadněji vniká do dřeva než sekera širočina, ale zanechává nahrubo opracovaný povrch, který se potom začišťuje pomocí sekery širočiny. Váží 1,8–3,6 kg.
V současné době je hlavatka často nahrazována motorovými pilami – řetězovými, pásovými či kotoučovými.

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat heslo Hlavatka na Google.cz

Hledat výraz Hlavatka ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Hlavatka ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Hlavatka na Youtube

Vyhledat výraz Hlavatka ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hlavatka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlavatka například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Hlavatka? resp. co znamená Hlavatka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlavatka, odpověď na dotaz co je to Hlavatka?. Víte např. kdo to je Jana Kirschner? Znáte a víte kdo je Aleš Háma? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Nástroje. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.