Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Hlavatka. Co znamená pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Co to je Hlavatka? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Hlavatka?

Hlavatka je jeden z mnoha druhů seker. Jde o nástroj s dlouhou tradicí. Tato sekera má vysokou a úzkou čepel, delší topůrko a krátké ostří. Její váha se pohybuje od 1,8 do 3,6 kg. Hlavatku používali tesaři již v době raného středověku. Otesávali především kulatinu do tvaru hranolů. Tato činnost se nazývala hrubování. Sekera s úzkým ostřím snadněji vnikla do dřeva než širší druhy seker, ovšem povrch, který byl s její pomocí opracováván, byl velmi hrubý, takže se musel ještě začišťovat dalšími druhy seker.
Hlavatka se v současnosti používá méně, lze ji totiž nahradit pilami motorovými. Na Moravě se této sekeře říká také hlavačka.


Co je to Hlavatka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Hlavatka. Co znamená pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Hlavatka s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Hlavatka se nachází v sekci Nástroje

Klíčová slova: terminologie, slovo, význam, vysvětlení, pojem, informace, přesný význam, význam slova, slovník, co to je, definice pojmu, Nástroje, přesný výraz, lexikon, definice, heslo, Nástroje, wiki


Pojem Hlavatka je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Hlavatka? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sekera hlavatka (na Moravě hlavačka) je tradiční sekera s vysokou úzkou čepelí a krátkým ostřím na (obvykle) dlouhém topůrku. Sekera hlavatka je používána tesaři od raného středověku hlavně k otesávání kulatiny na hranoly, takzvanému hrubování. Vzhledem k úzkému ostří snadněji vniká do dřeva než sekera širočina, ale zanechává nahrubo opracovaný povrch, který se potom začišťuje pomocí sekery širočiny. Váží 1,8–3,6 kg.
V současné době je hlavatka často nahrazována motorovými pilami – řetězovými, pásovými či kotoučovými.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat pojem Hlavatka ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Hlavatka ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hlavatka ve Wikimedia Commons

Hledat termín Hlavatka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Hlavatka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Hlavatka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlavatka například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Hlavatka? resp. co to je Hlavatka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlavatka, odpověď na dotaz co je to Hlavatka?. Víte např. kdo to je Lektor? Znáte a víte kdo je Teplouš? Ke každému slovo může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Nástroje). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.