Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hlavatka. Co znamená odborný pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Co je to Hlavatka? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Hlavatka

Hlavatka je jeden z mnoha druhů seker. Jde o nástroj s dlouhou tradicí. Tato sekera má vysokou a úzkou čepel, delší topůrko a krátké ostří. Její váha se pohybuje od 1,8 do 3,6 kg. Hlavatku používali tesaři již v době raného středověku. Otesávali především kulatinu do tvaru hranolů. Tato činnost se nazývala hrubování. Sekera s úzkým ostřím snadněji vnikla do dřeva než širší druhy seker, ovšem povrch, který byl s její pomocí opracováván, byl velmi hrubý, takže se musel ještě začišťovat dalšími druhy seker.
Hlavatka se v současnosti používá méně, lze ji totiž nahradit pilami motorovými. Na Moravě se této sekeře říká také hlavačka.


Co je to Hlavatka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hlavatka. Co znamená odborný pojem Hlavatka z kategorie Nástroje?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Hlavatka? s vašimi známými a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Hlavatka je v sekci nástroje

Klíčová slova: formulace, odborné názvosloví, význam pojmu, informace, definice pojmu, co znamená, přesný význam, odborný výraz, synonymum, význam, co to je, názvosloví, heslo, wiki, přesný výraz, popis, co je to Hlavatka?, slovo


Pojem Hlavatka je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hlavatka? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Sekera hlavatka (na Moravě hlavačka) je tradiční sekera s vysokou úzkou čepelí a krátkým ostřím na (obvykle) dlouhém topůrku. Sekera hlavatka je používána tesaři od raného středověku hlavně k otesávání kulatiny na hranoly, takzvanému hrubování. Vzhledem k úzkému ostří snadněji vniká do dřeva než sekera širočina, ale zanechává nahrubo opracovaný povrch, který se potom začišťuje pomocí sekery širočiny. Váží 1,8–3,6 kg.
V současné době je hlavatka často nahrazována motorovými pilami – řetězovými, pásovými či kotoučovými.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít heslo Hlavatka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Hlavatka ve Wikizdrojích

Hledat heslo Hlavatka ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hlavatka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Hlavatka ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Hlavatka ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlavatka například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Hlavatka? resp. co je to Hlavatka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlavatka, odpověď na dotaz co je to Hlavatka?. Víte např. kdo to je Škarohlíd? Znáte a víte kdo je Nela Lisková? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než nástroje). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.