Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Puchýrna. Co znamená pojem Puchýrna z kategorie Stavebnictví?

Co je Puchýrna?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Puchýrna

Puchýrna čili hamr je pojmenování pro kovářskou nebo ocelářskou dílnu, v níž je používán kovací stroj, který pohání vodní kolo. Název hamr je odvozen z německého slova Hammer – kladivo. V puchýrně tedy na rozdíl od klasické kovárny byl navíc ještě buchary, poháněné proudem vody. K dalšímu vybavení tradičně patřily kladiva,. Kovadliny, výhně s měchy, svěráky, kleště a další kovářské nářadí. Slovo puchýrna i hamr se běžně používá jak pro samotnou budovu, tak pro strojem poháněné kladivo. Tento hlavní stroj byl označován také jako kobyla, dnes se nazývá kruhoběžný padací buchar. Na obvodu hřídele vodního kola jsou umístěny palce, které kladivo zvedají. Tento stroj výrazně napomáhal kovářům při práci a umožnil zpracování větších kusů železa, než by se dosáhlo ručním zpracováním.
V puchýrně se nacházela i další vodní kola. Ta byla používána jako pohon pro měchy, které rozdmýchávaly kovářské výhně, a také pro ostření a broušení výrobků. Puchýrny byly funkční přibližně do poloviny 20. století. Pracovníci byli označováni jako hamerníci, péči o dřevěné části měli na starost sekerníci.


Co je to Puchýrna? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Puchýrna. Co znamená pojem Puchýrna z kategorie Stavebnictví?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Puchýrna se nachází v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: informace, názvosloví, co znamená, terminologie, stavebnictví, co to je, definice pojmu, synonymum, přesný výraz, význam slova, odborný výraz, Puchýrna, terminus technicus, lexikon, popis, pojem, vysvětlení, přesný význam


Pojem Puchýrna je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat heslo Puchýrna na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Puchýrna ve Wikimedia Commons

Najít heslo Puchýrna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Puchýrna na Youtube

Zkusit najít Puchýrna ve Wikislovníku

Hledat slovo Puchýrna ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Puchýrna například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Puchýrna? resp. jaká je definice slova Puchýrna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Puchýrna, odpověď na dotaz co je to Puchýrna?. Víte např. kdo to je Útěkář? Znáte a víte kdo je Miroslav Šimůnek? Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než stavebnictví). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie stavebnictví, činžovní dům, puchýrna, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.