Co je to?
Výraz, termín, definice slova Puchýrna. Co znamená odborný pojem Puchýrna z kategorie Stavebnictví?

Co je Puchýrna? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Puchýrna?

Puchýrna čili hamr je pojmenování pro kovářskou nebo ocelářskou dílnu, v níž je používán kovací stroj, který pohání vodní kolo. Název hamr je odvozen z německého slova Hammer – kladivo. V puchýrně tedy na rozdíl od klasické kovárny byl navíc ještě buchary, poháněné proudem vody. K dalšímu vybavení tradičně patřily kladiva,. Kovadliny, výhně s měchy, svěráky, kleště a další kovářské nářadí. Slovo puchýrna i hamr se běžně používá jak pro samotnou budovu, tak pro strojem poháněné kladivo. Tento hlavní stroj byl označován také jako kobyla, dnes se nazývá kruhoběžný padací buchar. Na obvodu hřídele vodního kola jsou umístěny palce, které kladivo zvedají. Tento stroj výrazně napomáhal kovářům při práci a umožnil zpracování větších kusů železa, než by se dosáhlo ručním zpracováním.
V puchýrně se nacházela i další vodní kola. Ta byla používána jako pohon pro měchy, které rozdmýchávaly kovářské výhně, a také pro ostření a broušení výrobků. Puchýrny byly funkční přibližně do poloviny 20. století. Pracovníci byli označováni jako hamerníci, péči o dřevěné části měli na starost sekerníci.


Co je to Puchýrna? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Puchýrna. Co znamená odborný pojem Puchýrna z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Definici slova Puchýrna můžete sdílet s přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Puchýrna je v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: odborný výraz, co znamená, formulace, wiki, názvosloví, přesný výraz, popis, co je to Puchýrna?, stavebnictví, význam slova, odborné názvosloví, přesný význam, stavebnictví, definice, Puchýrna, heslo, vysvětlení, terminologie


Pojem Puchýrna je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat slovo Puchýrna ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Puchýrna ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Puchýrna na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Puchýrna ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Puchýrna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Puchýrna ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Puchýrna například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Teď už víte jaká je definice termínu Puchýrna? resp. co označuje slovo Puchýrna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Puchýrna, odpověď na dotaz co je to Puchýrna?. Víte např. kdo to je Jennifer Lopez? Znáte a víte kdo je Jawed Karim? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto hledat termín Puchýrna hledat i v jiných kategoriích (než stavebnictví). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.