Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Nukleární medicína. Co znamená pojem Nukleární medicína z kategorie Lékařství?

Co je Nukleární medicína?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Nukleární medicína

Nukleární medicína je lékařský obor, který využívá radioaktivní látky nazývané radiofarmaka k diagnostice a léčbě různých onemocnění. Tato technika se zakládá na principu detekce a analýzy záření emitovaného radioaktivními atomy umístěnými v těle pacienta. Nukleární medicína se tedy zaměřuje na studium funkce orgánů, tkání a systémů v lidském těle, což je zásadně odlišné od konvenčních metod zobrazování, jako jsou rentgenové snímky nebo magnetická rezonance. Nukleární medicína má více funkcí a využívá různé látky a přístroje. Radiofarmaka jsou látky, které obsahují malé množství radioaktivního izotopu vázaného na nosnou molekulu. Tyto látky jsou specificky navrženy tak, aby se akumulovaly v určitých orgánech nebo tkáních, což umožňuje zjištění jejich aktivity. Přístroje používané v nukleární medicíně jsou schopné detekovat záření (gamma záření), které emitují radioaktivní izotopy v těle pacienta. Nejběžnějším zařízením je gama kamera, která zachycuje záření a generuje obrazová data. Data získaná detekcí záření jsou zpracovávána pomocí složitých algoritmů a softwaru, který vytváří obrazové reprezentace distribuce radiofarmak v těle. Tímto způsobem lze získat informace o funkcích orgánů a tkání.
Nukleární medicína se používá k diagnostice různých stavů, jako jsou srdeční onemocnění, rakovina, poruchy štítné žlázy, kostní onemocnění a další. Tato diagnostika je často citlivější a specifičtější než konvenční metody. Kromě diagnostiky se nukleární medicína využívá také pro léčebné účely. Tento koncept se nazývá terapie zářením. Pacientům jsou podávány radiofarmaka obsahující izotopy, které jsou schopny zasažené buňky léčit nebo zničit. Při používání radiofarmak je klíčové dbát na bezpečnost a minimalizaci expozice záření. Odborníci v nukleární medicíně pečlivě plánují dávkování tak, aby bylo dosaženo optimálního diagnostického nebo terapeutického efektu s minimálním rizikem pro pacienta.


Co je to Nukleární medicína? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Nukleární medicína. Co znamená pojem Nukleární medicína z kategorie Lékařství?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Text je vypracovaný autorkami přímo pro projekt Superia.cz

Sdílejte text pojmu Nukleární medicína s vašimi kamarády, známými a přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Nukleární medicína se nachází v kategorii lékařství

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovo, přesný výraz, termín, lékařství, terminologie, definice pojmu, názvosloví, lexikon, synonymum, co je to Nukleární medicína?, co to je, odborný výraz, význam, co znamená, terminus technicus, informace, pojem


Pojem Nukleární medicína je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o pojmu Nukleární medicína

Vyhledat slovo Nukleární medicína ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Nukleární medicína ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Nukleární medicína ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Nukleární medicína na Google obrázcích

Najít heslo Nukleární medicína ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Nukleární medicína na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Nukleární medicína například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co to je Nukleární medicína? resp. co se přesně ukrývá za slovem Nukleární medicína? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nukleární medicína, odpověď na dotaz co je to Nukleární medicína?. Víte např. kdo to je Uprchlík? Znáte a víte kdo je Dominika Mesarošová? Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste hledání odborného pojmu Nukleární medicína i v jiné kategorii než je sekce lékařství. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Lékárna, nukleární medicína, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.