Co je Pythagoreismus?
Co vlastně vyjadřuje výraz Pythagoreismus?
Pythagoreismus je fascinující filozofická škola, kterou založil kolem roku 530 př. n. l. slavný řecký myslitel Pythagoras. Na první pohled se může zdát, že jde jen o matematickou záležitost, ale ve skutečnosti je to mnohem víc – jde o esoterickou tradici, která spojuje čísla, hudbu, kosmos i etiku v jeden harmonický celek. Pythagorejci věřili, že čísla nejsou jen abstraktními symboly, ale že jsou samotnou podstatou reality. Vše, co existuje, je podle nich odrazem číselných vztahů, a proto pochopení těchto vztahů znamená pochopení světa jako celku.
Pythagoras a jeho následovníci žili podle přísných pravidel, která zahrnovala asketický životní styl, důraz na čistotu a harmonii nejen v přírodě, ale i mezi lidmi. Jejich společenství připomínalo spíše klášter než běžnou školu a bylo věnováno jak poznání, tak duchovnímu rozvoji. Pythagoreismus kladl velký důraz na protiklady – například sudé a liché, mužské a ženské, světlo a tma – které tvoří základní principy světa a jejichž vzájemné působení vytváří vše, co existuje.
Jedním z nejznámějších pythagorejských objevů je tzv. tetraktys – posloupnost čísel 1, 2, 3 a 4, jejichž součet je deset, což považovali za číslo dokonalosti a úplnosti. Pythagoras také proslul tím, že objevil číselné poměry v hudbě, které vysvětlují harmonii tónů. Díky tomu se stal nejen matematikem, ale i hudebním teoretikem, který dokázal propojit matematiku s uměním a náboženstvím.
Pythagorejci se nezaměřovali jen na matematiku a hudbu, ale také na kosmologii a filozofii duše. Pythagoras učil, že duše je nesmrtelná a po smrti přechází do jiných těl, což je předchůdce pozdějších myšlenek o reinkarnaci. Tělo je pro duši vězením, a úkolem člověka je osvobodit svou duši a dosáhnout tak blaženosti. Jejich kosmologie zahrnovala představu, že Země je kulatá a obklopena nebeskou koulí, a že existují i lidé na opačné straně světa, což bylo na svou dobu revoluční myšlenkou.
Pythagoreismus měl obrovský vliv na další filozofické směry, zejména na Platóna, který převzal mnoho pythagorejských myšlenek o ideálním řádu světa a významu čísel. I když samotné Pythagorovy spisy se nezachovaly, jeho škola a její tradice přežily až do pozdní antiky a renesance, kde se rozvíjely v podobě novopythagorejství. Pythagorejci tak položili základy nejen matematiky a hudební teorie, ale i západní filozofie a mystiky.
Celkově je pythagoreismus unikátní směsicí vědy, náboženství a filozofie, která dodnes fascinuje svou vizí světa jako harmonického celku řízeného číselnými zákony. Jeho odkaz lze najít nejen v matematice, ale i v etice, kosmologii a duchovním myšlení, což z něj činí jednu z nejvlivnějších a nejzajímavějších tradic starověkého myšlení.
Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Text byl připraven pro publikaci na webu Superia.cz
Hledejte podrobnější informace v jiných internetových zdrojích
Vyhledat slovo Pythagoreismus ve Wikislovníku
Hledat videa s názvem Pythagoreismus na Youtube
Vyhledat termín Pythagoreismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Hledat termín Pythagoreismus na Google.cz
Najít výraz Pythagoreismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí
Hledat frázi Pythagoreismus ve fulltextu vyhledávače Info.com
Dál můžete zkusit hledat slovo Pythagoreismus například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.
Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova
Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená slovo Pythagoreismus? resp. co přesně znamená slovo Pythagoreismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pythagoreismus, odpověď na dotaz co je to Pythagoreismus?. Víte např. kdo to je Sangvinik? Znáte a víte kdo je Grover Cleveland? Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Berte na vědomí, že pojmy mohou mít více významů v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než filozofie. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.
Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.