Co je Logický pozitivismus?
Rozbor termínu, výrazu a slova, doplněný o vysvětlení pojmu Logický pozitivismus
Logický pozitivismus je jedním z nejzajímavějších a zároveň nejkontroverznějších směrů moderní filozofie. Vznikl v první polovině 20. století, konkrétně v 20. a 30. letech, a jeho hlavním centrem byla Vídeňská škola, tedy skupina filozofů a vědců, kteří se snažili propojit filozofii s přesnými vědami jako matematika a fyzika. Jejich cílem bylo vyčistit filozofii od všech „zbytečných“ metafyzických spekulací a zaměřit se pouze na to, co lze jasně a jednoznačně ověřit.
Základní myšlenkou logického pozitivismu je tzv. verifikační princip. Ten říká, že smysluplné jsou pouze výroky, které lze empiricky ověřit, tedy potvrdit nebo vyvrátit pomocí zkušenosti. Pokud není možné nějaký výrok ověřit, je podle logických pozitivistů bezvýznamný – jde o prázdná slova nebo metafyziku, která nemá místo ve vědecké diskusi. Tímto způsobem chtěli logičtí pozitivisté očistit filozofii od spekulací o Bohu, duši nebo smyslu života, které považovali za nevědecké.
Logický pozitivismus měl obrovský vliv na rozvoj filozofie vědy a analytické filozofie. Přinesl důraz na přesnost jazyka a logiky, což vedlo k rozvoji formálních metod a analýzy významu. Jeho představitelé, jako byli Rudolf Carnap, Moritz Schlick nebo Otto Neurath, se snažili vytvořit jednotný jazyk vědy, který by umožnil jasné a jednoznačné vyjadřování vědeckých poznatků. Tento přístup měl za cíl odstranit nejasnosti a nedorozumění, které často provázely filozofické debaty.
Na druhou stranu, logický pozitivismus čelil i značné kritice. Kritici upozorňovali, že verifikační princip je sám o sobě nevědecký a nelze jej empiricky ověřit, což znamená, že podle vlastních pravidel logických pozitivistů je tento princip bezvýznamný. Navíc se ukázalo, že některé vědecké teorie nelze jednoduše ověřit jedním experimentem, ale jsou spíše komplexními soubory hypotéz, které se testují postupně. To vedlo k postupnému opouštění přísného verifikačního principu.
Přesto logický pozitivismus zanechal hlubokou stopu v moderní filozofii a vědě. Jeho důraz na empirii a logiku ovlivnil nejen filozofii vědy, ale i metodologii výzkumu v mnoha oborech. I když dnes už není považován za úplně platný nebo vyčerpávající přístup, jeho snaha o jasnost, přesnost a vědeckou rigoróznost zůstává inspirací pro mnohé filozofy i vědce. Logický pozitivismus tak zůstává fascinujícím příkladem toho, jak se filozofie může snažit stát skutečnou vědou – a jaké výzvy a limity s tím jsou spojeny.
Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz
Seznam dostupných online zdrojů a vyhledávacích nástrojů
Najít výraz Logický pozitivismus ve vyhledávači Qwant
Hledat slovo Logický pozitivismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz
Hledat slovo Logický pozitivismus ve fulltextu vyhledávače Info.com
Hledat videa s názvem Logický pozitivismus na Youtube
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Logický pozitivismus ve Wikimedia Commons
Najít heslo Logický pozitivismus na Google.cz
Dál můžete zkusit hledat slovo Logický pozitivismus například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.
Související výrazy, pojmy a termíny, které doporučujeme
Právě nyní již víte jaká je definice termínu Logický pozitivismus? resp. co znamená Logický pozitivismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Logický pozitivismus, odpověď na dotaz co je to Logický pozitivismus?. Víte např. kdo to je Frans Timmermans? Znáte a víte kdo je Franklin Pierce? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pamatujte, prosím, že každé slovo se může vykládat různými způsoby v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je filozofie. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.
Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.