Co je to?
Výraz, termín, definice slova Městys. Co znamená odborný pojem Městys z kategorie Politika?

Co je to Městys? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Městys

Městys je historické a nedávno (v roce 2006) obnovené označení statutu obce. Městys neboli městečko je co do velikosti něco mezi vesnicí a městem. V minulosti sloužily městyse jako spádová městečka pro okolní vesnice a na rozdíl od nich měly právo pořádat trhy. Označení městys může používat obec, která byla městysem přes 17. květnem 1954 a která o to požádá předsedu Poslanecké sněmovny. Ten může také stanovit nové městy. V září 2017 bylo v České republice 221 obcí se statusem Městyse. Drtivé většině z nich byl status navrácen. Nově stanovené městyse patří Okříšky, Slabce, Pavlíkov a Ševětín.


Co je to Městys? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Městys. Co znamená odborný pojem Městys z kategorie Politika?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Městys sdílet s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Městys patří do sekce politika

Klíčová slova: názvosloví, terminologie, co to je, význam, přesný význam, definice pojmu, definice, informace, politika, heslo, pojem, synonymum, termín, odborný výraz, popis, význam pojmu, politika, terminus technicus


Pojem Městys je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Městys? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Městys nebo také městečko je typ obcí velikostně a významově stojící mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice. Na rozdíl od města zde bylo mnohem silněji zastoupeno zemědělství a sociální a profesní rozvrstvení nebylo tak výrazné.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít heslo Městys ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Městys ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Městys na Google.cz

Vyhledat heslo Městys ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Městys ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Městys ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Městys například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste zjistili co znamená Městys? resp. co znamená výraz Městys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Městys, odpověď na dotaz co je to Městys?. Víte např. kdo to je Komparzistka? Znáte a víte kdo je Mažoretka? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než politika). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..