Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Městys. Co znamená pojem Městys z kategorie Politika?

Co je Městys? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Městys?

Městys je historické a nedávno (v roce 2006) obnovené označení statutu obce. Městys neboli městečko je co do velikosti něco mezi vesnicí a městem. V minulosti sloužily městyse jako spádová městečka pro okolní vesnice a na rozdíl od nich měly právo pořádat trhy. Označení městys může používat obec, která byla městysem přes 17. květnem 1954 a která o to požádá předsedu Poslanecké sněmovny. Ten může také stanovit nové městy. V září 2017 bylo v České republice 221 obcí se statusem Městyse. Drtivé většině z nich byl status navrácen. Nově stanovené městyse patří Okříšky, Slabce, Pavlíkov a Ševětín.


Co je to Městys? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Městys. Co znamená pojem Městys z kategorie Politika?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Městys? Potom se o definici podělte s kolegy na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Městys se nachází v kategorii politika

Klíčová slova: odborný výraz, přesný význam, slovo, lexikon, politika, terminologie, Městys, co to je, názvosloví, terminus technicus, termín, heslo, co je to Městys?, formulace, definice pojmu, synonymum, slovník, wiki


Pojem Městys je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Městys?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Městys nebo také městečko je typ obcí velikostně a významově stojící mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice. Na rozdíl od města zde bylo mnohem silněji zastoupeno zemědělství a sociální a profesní rozvrstvení nebylo tak výrazné.

Jiné zdroje informací o pojmu Městys

Hledat heslo Městys ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Městys ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Městys ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Městys ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Městys ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Městys na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Městys například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Nyní už nejspíš víte co to je Městys? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Městys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Městys, odpověď na dotaz co je to Městys?. Víte např. kdo to je Ivanka Devátá? Znáte a víte kdo je Mažoretka? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v politika. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..