Co je to?
Výraz, termín, definice slova Městys. Co znamená odborný pojem Městys z kategorie Politika?

Co je to Městys? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Městys?

Městys je historické a nedávno (v roce 2006) obnovené označení statutu obce. Městys neboli městečko je co do velikosti něco mezi vesnicí a městem. V minulosti sloužily městyse jako spádová městečka pro okolní vesnice a na rozdíl od nich měly právo pořádat trhy. Označení městys může používat obec, která byla městysem přes 17. květnem 1954 a která o to požádá předsedu Poslanecké sněmovny. Ten může také stanovit nové městy. V září 2017 bylo v České republice 221 obcí se statusem Městyse. Drtivé většině z nich byl status navrácen. Nově stanovené městyse patří Okříšky, Slabce, Pavlíkov a Ševětín.


Co je to Městys? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Městys. Co znamená odborný pojem Městys z kategorie Politika?

Uvedené informace jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Městys? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Městys je v kategorii Politika

Klíčová slova: popis, názvosloví, význam slova, informace, terminus technicus, Politika, význam, přesný význam, formulace, Politika, slovo, Městys, slovník, terminologie, co to je, definice, odborné názvosloví, pojem


Pojem Městys je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Městys? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Městys nebo také městečko je typ obcí velikostně a významově stojící mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice. Na rozdíl od města zde bylo mnohem silněji zastoupeno zemědělství a sociální a profesní rozvrstvení nebylo tak výrazné.

Další informační zdroje

Najít slovo Městys na Google.cz

Hledat videa s názvem Městys na Youtube

Najít pojem Městys ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Městys ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Městys ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Městys ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Městys například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Městys? resp. co se skrývá pod slovem Městys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Městys, odpověď na dotaz co je to Městys?. Víte např. kdo to je Separatista? Znáte a víte kdo je František Josef I? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Městys hledat i v jiných kategoriích (než Politika) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..