Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Respirátor. Co znamená pojem Respirátor z kategorie Lékařství?

Co to je Respirátor? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Respirátor?

Respirátor je název zařízení, které filtruje různé částice – od prachu přes mikroorganizmy až po nebezpečné páry či plyny. Chrání tedy proti částicím přicházejícím z vnějšího prostředí. Jsou dva základní druhy respirátorů. Respirátor, který čistí vzduch pomocí filtrace, filtruje kontaminovanou atmosféru a činí tak profiltrovaný vzduch dýchatelným. Jiný druh respirátoru má alternativní přívod vzduchu, který lze bez problémů dýchat.
Populární jsou především respirátory čistící vzduch. Může se jednat o jednorázové obličejové masky nízké ceny nebo o výrobky, které jsou masivnější a je možné je opakovaně používat. Účelem respirátoru je především ochrana jeho nositele. Jednotlivé produkty procházejí náročnými zkouškami a musí slnit evropské normy. Kontroly se konají opakovaně, měří se celková účinnost ochrany. Certifikace mohou být různé, podle druhu certifikace jsou pak respirátory označovány. Nejčastější je zkratka FFP, N95, N99 a další.


Odborný termín, výraz, slovo Respirátor. Co znamená pojem Respirátor z kategorie Lékařství?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Respirátor se nachází v sekci Lékařství

Klíčová slova: informace, co je to Respirátor?, názvosloví, wiki, Respirátor, význam pojmu, co znamená, termín, odborné názvosloví, odborný výraz, slovo, synonymum, formulace, přesný výraz, pojem, definice, heslo, Lékařství


Pojem Respirátor je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Respirátor? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Respirátor (někdy též polomaska) je zařízení určené k ochraně před vdechováním nebezpečných látek (zejména plynů) nebo prachových částic rozptýlených v ovzduší. V závislosti na druhu látek, před kterými má polomaska chránit, rozeznáváme několik druhů a velikostí polomasek. Stejně rozsáhlé jsou oblasti jeho použití, od běžné ochrany osob při práci, přes medicínské nebo průmyslové polomasky, až po využití jako součást vojenské výstroje. Polomaska pouze zakrývá nos, ústa a bradu, a může mít vdechovací a/nebo vydechovací ventil(y). Polomaska může být výhradně nebo z podstatné části zhotovena z filtračního materiálu nebo může mít lícnicovou část s hlavním filtrem (filtry), který tvoří neoddělitelnou část přístroje. Polomaska musí dobře doléhat k obličeji, takže tvář je třeba mít hladce oholenou. Polomaska bývá určena k jednorázovému použití, ale týž člověk ji může za předpokladu nepoškození a hygieny znovu použít. Polomaska s výdechovým ventilkem chrání nositele, ale nechrání okolí před nositelem, protože nefiltruje vydechovaný vzduch.

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat výraz Respirátor ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Respirátor ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Respirátor na Youtube

Hledat výraz Respirátor ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Respirátor ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Respirátor na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Respirátor například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Respirátor? resp. jaký je význam slova Respirátor? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Respirátor, odpověď na dotaz co je to Respirátor?. Víte např. kdo to je Nevěstka? Znáte a víte kdo je Pískle? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Lékařství Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.