Co je to?
Definice výrazu Respirátor. Co znamená odborný pojem Respirátor z kategorie Lékařství?

Co je Respirátor?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Respirátor

Respirátor je název zařízení, které filtruje různé částice – od prachu přes mikroorganizmy až po nebezpečné páry či plyny. Chrání tedy proti částicím přicházejícím z vnějšího prostředí. Jsou dva základní druhy respirátorů. Respirátor, který čistí vzduch pomocí filtrace, filtruje kontaminovanou atmosféru a činí tak profiltrovaný vzduch dýchatelným. Jiný druh respirátoru má alternativní přívod vzduchu, který lze bez problémů dýchat.
Populární jsou především respirátory čistící vzduch. Může se jednat o jednorázové obličejové masky nízké ceny nebo o výrobky, které jsou masivnější a je možné je opakovaně používat. Účelem respirátoru je především ochrana jeho nositele. Jednotlivé produkty procházejí náročnými zkouškami a musí slnit evropské normy. Kontroly se konají opakovaně, měří se celková účinnost ochrany. Certifikace mohou být různé, podle druhu certifikace jsou pak respirátory označovány. Nejčastější je zkratka FFP, N95, N99 a další.


Co je to Respirátor? Význam slova, termín, Definice výrazu Respirátor. Co znamená odborný pojem Respirátor z kategorie Lékařství?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Text vytvořen pro Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Respirátor? s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Respirátor je v sekci lékařství

Klíčová slova: lexikon, přesný výraz, terminus technicus, formulace, definice, informace, co to je, význam pojmu, názvosloví, odborný výraz, popis, lékařství, přesný význam, Respirátor, význam slova, terminologie, synonymum, heslo


Pojem Respirátor je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Respirátor?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Respirátor (někdy též polomaska) je zařízení určené k ochraně před vdechováním nebezpečných látek (zejména plynů) nebo prachových částic rozptýlených v ovzduší. V závislosti na druhu látek, před kterými má polomaska chránit, rozeznáváme několik druhů a velikostí polomasek. Stejně rozsáhlé jsou oblasti jeho použití, od běžné ochrany osob při práci, přes medicínské nebo průmyslové polomasky, až po využití jako součást vojenské výstroje. Polomaska pouze zakrývá nos, ústa a bradu, a může mít vdechovací a/nebo vydechovací ventil(y). Polomaska může být výhradně nebo z podstatné části zhotovena z filtračního materiálu nebo může mít lícnicovou část s hlavním filtrem (filtry), který tvoří neoddělitelnou část přístroje. Polomaska musí dobře doléhat k obličeji, takže tvář je třeba mít hladce oholenou. Polomaska bývá určena k jednorázovému použití, ale týž člověk ji může za předpokladu nepoškození a hygieny znovu použít. Polomaska s výdechovým ventilkem chrání nositele, ale nechrání okolí před nositelem, protože nefiltruje vydechovaný vzduch.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít heslo Respirátor ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Respirátor ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Respirátor ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Respirátor ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Respirátor ve Wikislovníku

Zkusit najít Respirátor ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Respirátor například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste zjistili co znamená Respirátor? resp. co přesně označuje termín Respirátor? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Respirátor, odpověď na dotaz co je to Respirátor?. Víte např. kdo to je Calvin Coolidge? Znáte a víte kdo je Nina Divíšková? Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Můžete se proto pokusit najít heslo Respirátor i v jiné sekci než v lékařství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Sestra s čepicí, respirátor, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.