Co je to?
Definice odborného termínu, slova Pranostika. Co znamená pojem Pranostika z kategorie Literatura?

Co je to Pranostika? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Pranostika

V literatuře existuje řada menších žánrů a jedním z nich je i pranostika. Jedná se o žánr lidové slovesnosti. Jako pranostika se označuje rčení, které se snaží přirovnat meteorologické podmínky, aktuální roční období, a najít mezi nimi nějakou zákonist vypozorovanou díky dlouhodobému sledování. Slovo pranostika pochází z latinského výrazu pro předpověď. Jako jasný příklad lze použít pranostiku "Březen - za kamna vlezem".

Význam slova, termín, co je to Pranostika? Definice odborného termínu, slova Pranostika. Co znamená pojem Pranostika z kategorie Literatura?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Pranostika? Pak se o ní podělte s blízkými na Google+ nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru  

Výraz Pranostika patří do sekce Literatura

Klíčová slova: přesný výraz, Pranostika, formulace, vysvětlení, význam, co to je, termín, slovo, pojem, popis, význam pojmu, co znamená, synonymum, slovník, Literatura, heslo

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Pranostika dozvíte následující

Pranostika je žánr lidové slovesnosti. Jde o rčení, které se snaží dávat do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu, založená na dlouhodobé lidské zkušenosti, potažmo i předpověď těchto věcí. Česká a moravská slovesnost jich zná na stovky.

Výraz pranostika je odvozeno z latinského slova prognosis, tedy předpověď.

Výzkumem pranostik se zabývá paremiologie, jako součásti lidové slovesnosti se jim věnuje i folkloristika.

Vyše uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Pranostika? resp. co se přesně ukrývá za slovem Pranostika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pranostika, odpověď na dotaz co je to Pranostika?. Víte např. kdo to je Dalibor Dědek? Znáte a víte kdo je Jehovista? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Literatura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.