Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 8. prosince 2021

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Maltovník

Pojem, výraz, heslo, co je to Maltovník?

Maltovník, jinak také kalfas, je pojmenování stavebního vědra, které se využívá pro přípravu b hmot, např. malty, betonu nebo jiných směsí. Je využíváno především zedníky, ale i hobby stavebníky. Vyrábí se z černého polyethylenu, může mít kruhový, čtvercový nebo obdélníkový tvar. Většinou má obsah blížící se obsahu stavebního kolečka, lze ho totiž využít právě místo kolečka na místech, kam by se toto nedostalo, například na lešení. Maltovník nepoužívají jen zedníci, hodí se i kutilům, zahrádkářům a k mnoha dalším účelům. Je totiž lehký a omyvatelný a odolává UV záření.

Výraz Maltovník je v kategorii Nástroje

Parapet

Pojem, výraz, heslo, co je to Parapet?

Parapet je označení pro vyzdívku pod oknem. Parapety jsou typické zvláště pro starší architekturu. Typickým znakem je slabší průměr, než jaký má okolní zeď. Často bývá součástí okenní niky. Vnější parapety byly zdobené, shora často zakryté plechem. Vnitřní parapet býval kamenný a lehce vysunutý, později se místo kamene používalo dřevo nebo jeho náhražky, v dnešní době pak plasty. Často jsou na něm umístěny květináče s rostlinami nebo dekorativní předměty.

Termín Parapet je v kategorii Stavebnictví

AFAIK

Pojem, výraz, heslo, co je to AFAIK?

AFAIK je jednou z mnoha zkratek anglického původu, které se využívají především v elektronické komunikaci - mailech, SMS, neformální korespondenci a podobně. Je typická také pro internetové diskuze. Pochází z anglických slov As Far As I Know, což lze přeložit jako tak daleko, co vím, pokud se nepletu nebo pokud je mi známo. Zkratka AFAIK může nahrazovat emotikony tam, kde je není možno využít nebo by jejich použití nebylo vhodné.

Heslo AFAIK patří do sekce Zkratky

Biologická léčba

Pojem, výraz, heslo, co je to Biologická léčba?

Biologická léčba, jinak též imunoterapie, je druh cílené léčby, která pomocí vlastní imunity organizmu posiluje nebo oslabuje léčbu onemocnění. Buňky určitých typů dokáží zasáhnout proti určitým chorobám, protože znají strukturu i fungování vnitřního i vnějšího prostředí buněk. Některé typy biologické léčby se již běžně používají, jiné jsou teprve prověřovány a stojí před schválením. Mají totiž i řadu vedlejších účinků a léčba je poměrně drahá.

Termín Biologická léčba se nachází v kategorii Lékařství

Čapí hnízdo

Pojem, výraz, heslo, co je to Čapí hnízdo?

Čapí hnízdo je nový politický pojem. Jedná se o areál poblíž Prahy, kde lze provozovat především letní sporty. Volný čas zde mohou trávit i celé rodiny. Je zde zajištěna i průvodcovská služba, kterou provádí Ekocentrum Čapí hnízdo. V nabídce jsou například výlety, vyjížďky na koních, golf, cyklistika, rybaření, fitness. Areálem vede i naučná stezka. Politici často kritizují nákladnost a podnikání areálu v souvislosti s Andrejem Babišem.

Termín Čapí hnízdo patří do kategorie Politika

Romadur

Pojem, výraz, heslo, co je to Romadur?

Romadur je označení pro druh měkkého sýra výrazně žluté až oranžové barvy a výrazné chuti i vůně. Jeho původ je možno najít v Belgii. Jednotlivé druhy romaduru se liší obsahem tuku v sušině – 20%, 40% nebo 60%. Sýr má tvar silné tyčky, pro svou typickou silnou vůni je oblíben hlavně mezi dospělými a konzumuje se například s chlebem namazaným máslem. Oblíbenou úpravou je také naložení do oleje nebo piva s přidáním cibule, papriky nebo koření. Název romadur pochází pravděpodobně z francouzského slova remoudre, což je označení suroviny pro výrobu tohoto sýra – čerstvého právě nadojeného plnotučného mléka.

Výraz Romadur se nachází v kategorii Jídlo

Chtíč

Pojem, výraz, heslo, co je to Chtíč?

Chtíč je druhem citu. Jedná se o velmi silnou touhu různých forem. Může se týkat různých oblastí života – lidského těla (touha po sexu, vědomostí, moci, jídla a dalších tužeb. Pojem chtíč se často vyskytuje v náboženství, kde má toto označení negativní význam a je považováno za něco nemorálního. Kladný výraz pro morální touhu, která člověku přísluší, je pak vášeň.

Heslo Chtíč je v kategorii Psychologie

Reductil

Pojem, výraz, heslo, co je to Reductil?

Reductil je název tabletek určených k hubnutí. Tyto pilulky však obsahují sibutramin, látku, která není povolena. Přípravek byl vyvinut v USA a určen pro zhubnutí rychlým a pohodlným způsobem. Reductil je zakázán ve všech zemích Evropské unie. Funguje na principu změn v mozku, vyvolává pocit nasycení, takže se sníží příjem potravy. Člověk tedy méně jí a hubne. Užívali ho lidé s obezitou a vyšším BMI indexem, kteří nemohli zhubnout jiným obvyklým způsobem.

Termín Reductil se nachází v kategorii Lékařství

Firmware

Pojem, výraz, heslo, co je to Firmware?

Firmware je termín z oblasti elektroniky a výpočetní techniky. Firmware znamená něco malého, stálého, jedná se buď o programy nebo datové struktury. Jejich účelem je vnitřní ovládání nejrůznějších elektronických zařízení. Typickými výrobky jsou například kalkulačky, dálkové ovládání, různé počítačové díly – paměťové karty, klávesnice, pevné disky a další. Firmware ale znamená i náročnější přístroje. Průmysloví roboti, různé vědecké přístroje, mobilní telefony, fotoaparáty a další potřebují pro základní i vyšší funkce firmware.

Výraz Firmware patří do sekce Počítače

Hmotný majetek

Pojem, výraz, heslo, co je to Hmotný majetek?

Hmotný majetek může být buď movitý nebo nemovitý. K nemovitému majetku se řadí to, co je spojeno s půdou, tedy různé budovy, pozemky a prostory. Do movitého majetku se zařazují předměty fyzické, například zařízení, stroje, auta či materiál. Pozemky a stavby se do hmotného majetku zařazují bez ohledu na cenu, u samostatných movitých věcí a zvířat se na ocenění bere ohled. Do hmotného majetku dále patří i technické zhodnocení, zálohy na tento majetek nebo oceňovací rozdíl k majetku.

Termín Hmotný majetek je v kategorii Účetnictví


Klíčová slova: Chtíč, heslo, přesný význam, význam slova, Firmware, termín, Parapet, co znamená, definice, odborný výraz, přesný výraz, informace, formulace, synonymum, Romadur, AFAIK, slovník, názvosloví, vysvětlení, Čapí hnízdo, význam, Maltovník, wiki, význam pojmu, slovo, co to je, popis, Reductil, popis

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Kristen Stewart

kdo je to Kristen Stewart?

Kristen Stewart patři k mladší generaci známých amerických hereček. Své role ztvárňuje jak ve filmu, tak v televizních pořadech. K jejím nejpopulárnějším rolím patří Bella Swan v sáze Twilight. I její rodina pracuje ve filmovém průmyslu. S herectvím začala Kristen Stewart již jako dítě. K jejím nejúspěšnějším filmům patří Útěk do divočiny, Na území žen, Zábavný park, Sněhurka a lovec, The Runaways, Pořád jsem to já a další. Je také tváří značky Chanel.

Heslo Kristen Stewart se nachází v sekci Herectví

Antonín Koniáš

kdo je to Antonín Koniáš?

Antonín Koniáš, známější jako páter Koniáš, proslul především jako fanatický cenzor a bojovník proti protestantským knihám, které při prohlídkách zabavoval a pálil. Byl členem jezuitského řádu, kazatel, misionář a spisovatel náboženské literatury. V době národního obrození byl symbolem temna a utlačení české kultury. Jeho celoživotní náplní byl boj proti protestantské reformaci, vynikl jako kazatel při rekatolizaci a ve stejném duchu psal i svá literární díla. Sám žil asketickým způsobem života. Byl spolutvůrcem seznamu zakázané literatury a neúnavně proti ní bojoval. Zaměřoval se nejen na literaturu husitskou nebo bratrskou, ale i literaturu zábavnou, včetně literatury cizojazyčné. Tyto knihy pak nahrazoval katolickou literaturou. Jako negativní postava se do dějin zapsal také kvůli vylíčení své činnosti v díle spisovatele Aloise Jiráska.

Text Antonín Koniáš patří do sekce Křesťanství

Povaleč

kdo je to Povaleč?

Povaleč je líná osoba, která se nejraději povaluje. Typická pro povaleče je poloha vleže a povalování, odtud pochází název druhu nábytku - válenda. Jde o člověka, který místo práce upřednostňuje stálý odpočinek. V nuceném pracovním nasazení se pohybuje pomalu, nelze od něj očekávat kvalitní práci. Povaleč odpočívá za každých okolností, i ve volném čase.

Heslo Povaleč se nachází v sekci Hanlivé

Prognostik

kdo je to Prognostik?

Prognostik je osoba většinou s vysokoškolským vzděláním, která vytváří prognózy. Bývá absolventem studia ekonomie, sociologie, politologie geografie nebo podobného zaměření. Prognostikem vytvořené předpovědi se týkají hospodářství, sociologie nebo politiky. Jedná se o systematické zpracování současných informací a hypotézu dalšího vývoje.

Heslo Prognostik je v kategorii Věda

Flegmatik

kdo je to Flegmatik?

Flegmatik je jeden ze čtyř druhů temperamentu podle Hippokratova dělení. Podle zmíněné teorie je flegmatik stabilní introvert a lze ho charakterizovat jako člověka klidného, někdy až lhostejného, rozvážného, smířlivého, vyrovnaného a klidného. Flegmatik se dokáže poměrně dobře vypořádat s nepříznivými věcmi a emoce neprožívá příliš intenzivně.

Text Flegmatik patří do sekce Psychologie

Ostuda

kdo je to Ostuda?

Pokud někomu řekneme, že je ostuda, máme tím na mysli, že daný člověk udělal něco, za co se jeho okolí cítí rozpačitě, trapně, za co se zkrátka stydí. Nejčastěji se stydíme za nevhodné chování někoho blízkého na veřejnosti, protože ostatní se pak zákonitě mohou tzv. koukat skrz prsty nejen na provinilce (který se např. choval nepřístojně pod vlivem alkoholu na svatbě), ale i na jeho okolí. To je značně nepříjemná situace. Proto se rodina nebo blízcí toho, kdo ostudu způsobil, snaží tuto černou ovci "srovnat do latě" a vyvíjejí na ni nátlak. To nemusí fungovat spolehlivě, provinilec může naopak svoje nevhodné chování naschvál ještě zintenzivnit. Ostudu však může někdo působit i méně závadnými věcmi, např. nevhodným, zanedbaným nebo přehnaně vyzývavým oblečením.

Text Ostuda je v kategorii Hanlivé

Záletník

kdo je to Záletník?

Záletník neboli holkař, děvkař, donchuán je taková osoba mužského pohlaví, která neustále vyhledává nové kontakty s osobami ženského pohlaví, svádí je a neustále partnerky střídá. Záletník nedokáže být věrný, i když se ožení, ponechává si své milenky a stále vyhledává nová sexuální dobrodružství. Je citově nestálý a pro trvalý a kvalitní partnerský vztah nevhodný.

Slovo Záletník se nachází v kategorii Vlastnosti

Mešuge

kdo je to Mešuge?

Mešuge je slovo, které pochází z hebrejštiny a do slovní zásoby se dostalo přes nespisovné výrazy v němčině. Původně se jednalo o osobu, která se nějakým způsobem provinila nebo mýlila. Mešuge je nyní takový člověk, který se chová bláznivě, potrhle, vzbuzuje dojem vyšinutého nebo duševně nemocného člověka.

Text Mešuge je v kategorii Hanlivé

Michal Kováč

kdo je to Michal Kováč?

Michal Kováč byl prvním prezidentem Slovenské republiky. Před vstupem do politiky působil jako ekonom a bankéř. Po roce 1989 se stal ministrem financí federativního Slovenska a poslancem VPN a HZDS. Byl také posledním předsedou Sněmovny lidu FS. Zvítězil v prezidentských volbách a stal se prvním prezidentem samostatné Slovenské republiky. Michal Kováč se často dostával do názorových střetů s předsedou vlády Vladimírem Mečiarem.

Text Michal Kováč je v kategorii Panovníci

M.I.A.

kdo je to M.I.A.?

M.I.A. je umělecké jméno známé britské zpěvačky, modelky, režisérky, písničkářky, skladatelky a také hudební producentky. Umělkyně tamilského původu se ve skutečnosti jmenuje Mathangi Arulpragasam. Je populární originálními kombinacemi rapu, world music, hip-hopu a alternativ. Největšího úspěchu dosáhla v roce 2007 singlem Paper Planes. Kromě umělecké činnosti se věnuje také politickým aktivitám, zajímá se hodně o Sri Lanku, ze které pocházel jeden z rodičů. M.I.A. má osobitý styl, prosazuje se zvláště přes internet. Své umělecké jméno odvodila od vojenské zkratky nezvěstný v boji, Missing in action.

Heslo M.I.A. je v kategorii Herectví


Klíčová slova: význam pojmu, Čapí hnízdo, životopis, význam slova, slovo, Parapet, popis, co znamená, AFAIK, termín, osobnosti, lidé, přesný význam, formulace, Hmotný majetek, význam, heslo, slovník, biografie, Romadur, popis, informace, Reductil, etymologie, wiki, Firmware, pojem, co to je, Chtíč

Další, minulé tipy dne

Tip na pondělí 24. ledna 2021        Tip na neděli 23. ledna 2021
Tip na sobotu 22. ledna 2021        Tip na pátek 21. ledna 2021
Tip na čtvrtek 20. ledna 2021        Tip na středu 19. ledna 2021
Tip na úterý 18. ledna 2021        Tip na pondělí 17. ledna 2021
Tip na neděli 16. ledna 2021        Tip na sobotu 15. ledna 2021
Tip na pátek 14. ledna 2021        Tip na čtvrtek 13. ledna 2021
Tip na středu 12. ledna 2021        Tip na úterý 11. ledna 2021