Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 1. prosince 2021

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Dialektika

Pojem, výraz, heslo, co je to Dialektika?

Dialektika je pojem odvozený z řeckého slova rozmlouvat. Jedná se o výraz z oblasti filozofie, jehož definice se různě pozměňovala a ani dnes není jednoznačná. Původně se tedy jednalo o schopnost vést rozhovor, diskutovat o něčem. V takové diskusi se uváděla tvrzení podložená argumenty, a ta se vyvracela nebo jim bylo na základě logických zdůvodnění oponováno. Tím mělo být dosaženo skutečného poznání. V moderním pojetí je dialektika střetem odlišných zájmů, soutěží nebo soupeření.

Pojem Dialektika je v kategorii Filozofie

Almanach

Pojem, výraz, heslo, co je to Almanach?

Almanachy se řadí mezi neperiodicky vycházející publikace, které v sobě tematicky sdružují příbuzné stati, jež jsou spojené v jeden knižní celek se souborným názvem. Samotné slovo almanach se používá v literatuře a geografii. Můžeme se setkat i s pojmenováním sborník. Od osmnáctého století se vydávaly různé almanachy, přičemž převažují literární, politické a informativní. Jako příklad slavných almanachů lze uvést Lada Nióla, Ruch, Máj či Almanach na rok 1914.

Termín Almanach se nachází v sekci Literatura

Perkál

Pojem, výraz, heslo, co je to Perkál?

Perkál je pojmenování pro jemnou a hustou bavlněnou tkaninu utkanou v plátnové vazbě. Perkál je na omak měkký a příjemný, může být jednobarevný nebo s potiskem. Dobře saje vlhkost a přizpůsobuje se teplotě lidského těla. Z perkálu se vyrábí především některé druhy oblečení, ložní spodní dámské prádlo a kapesníky. Perkál pochází původně z Indie, v obchodě se můžete setkat i s názvy batist nebo mušelín. Jedná se o tradiční a velmi rozšířený druh látky.

Termín Perkál patří do sekce Materiály

Meniskus

Pojem, výraz, heslo, co je to Meniskus?

Meniskus je pojem z řečtiny, v překladu znamená půlměsíc. Tento tvar mají i chrupavčité útvary nacházející se uvnitř kolenního kloubu. Zde slouží k vyrovnání nerovností styčných ploch holenních a stehenních kostí. Menisky jsou umístěny právě mezi těmito kostmi. Každý kolenní kloub obsahuje dva menisky, vnitřní a zevní.

Výraz Meniskus patří do sekce Lékařství

Halászlé

Pojem, výraz, heslo, co je to Halászlé?

Jak už je patrné z názvu, jedná se o maďarské jídlo, konkrétně o rybí polévku. Jejím základem je směs rybího masa (nejčastěji z kapra a sumce) a několik druhů zeleniny, konrétně rajčata, paprika, brambory a cibule. Jako zavářka se používají těstoviny a hotový pokrm je ještě dochucen pálivou paprikou. Podává se s bílým pečivem.

Termín Halászlé je v kategorii Jídlo

Underground

Pojem, výraz, heslo, co je to Underground?

Underground je pojem převzatý z angličtiny. Doslovný překlad je podzemí, v běžném životě označuje skryté hnutí neoficiálního nebo i ilegálního charakteru. Jinde se underground používá pro označení kulturních hnutí, odlišných od hlavního proudu. S tímto označením se setkáváme hlavně v umění a v hudbě. Underground však může znamenat i označení odboje z druhé světové války nebo jiný název pro kriminální podsvětí. U nás se pro underground používá i název druhá kultura.

Výraz Underground je v kategorii Kultura

MSc

Pojem, výraz, heslo, co je to MSc?

MSc neboli Master of Science je zkratka vysokoškolského magisterského titulu. V ČR není zcela běžný, lze ho získat pouze v některých oborech. Je srovnatelný s tituly Ing., Mgr.nebo MgA. Titul MSc je obvyklý v mnoha jiných zemích světa, v Německu, Anglii, USA a dalších. Uděluje se po úspěšném zakončení vysokoškolského studia. Studium pro tento titul navazuje ve většině případů na bakalářské studium.

Pojem MSc je v kategorii Školství

Osmóza

Pojem, výraz, heslo, co je to Osmóza?

Osmóza neboli osmotický tlak je volné pronikání molekul rozpouštědla přes polopropustnou membránu do nějakého roztoku, který má vyšší koncentraci rozpuštěných iontů či molekul. Rozpouštědlo proniká tam, kde je vyšší koncentrace aktivních látek a ředí je, takže roztoky na obou stranách membrány mají stejnou koncentraci. Osmóza je nesmírně důležitá pro živé buňky. Proces osmózy ovlivňuje koncentraci roztoku a teplota.

Heslo Osmóza se nachází v sekci Fyzika

Vidimace

Pojem, výraz, heslo, co je to Vidimace?

Vidimace je název úředního ověření. Jeho podstatou je potvrzení faktu, že se kopie či opis nějaké listiny zcela shoduje s původním dokumentem. Pokud by šlo pouze o ověření podpisu, jednalo by se o legalizaci. Vidimace nepotvrzuje správnost obsahu a ověřovatel za jeho správnost neodpovídá. Ověření shody se potvrzuje otiskem úředního razítka a ověřovací doložkou. Tento úkon se provádí na úřadech, poštách, Hospodářské komoře, u notářů a dalších institucí.

Výraz Vidimace se nachází v kategorii Právo

Bidet

Pojem, výraz, heslo, co je to Bidet?

Bidet je zařízení připomínající umyvadlo. Je však umístěn v nižší poloze, protože se využívá k omývání choulostivých částí těla například po vykonání velké či malé potřeby nebo při ženských měsíčních potížích. V domácnostech, kde je potřeba šetřit prostorem v koupelně či na toaletě, se využívá bidet kombinovaný se záchodem. Přímo v záchodové míse je umístěna tryska, která se ovládá páčkou na zdi v pohodlné vzdálenosti od klozetu.

Termín Bidet se nachází v sekci Stavebnictví


Klíčová slova: odborný výraz, definice, přesný výraz, Dialektika, formulace, Osmóza, slovo, odborné názvosloví, slovník, Underground, význam pojmu, pojem, Meniskus, názvosloví, co znamená, přesný význam, MSc, termín, Almanach, význam, Bidet, Halászlé, Perkál, vysvětlení, popis, wiki, Vidimace, informace, synonymum

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

František Ringo Čech

kdo je to František Ringo Čech?

František Ringo Čech je umělec mnoha zaměření. Působí jako zpěvák i bubeník, textař i spisovatel, publicista, dramatik, scénárista, herec, komik, moderátor či naivní malíř. Vyučil se opravářem rádií a televizí, při práci vystupoval jako bubeník v různých souborech a spolupodílel se na založení kapely Olympic. Zde začat s textovou tvorbou. Z doby hráče na bicí nástroje pochází i jeho přezdívka Ringo. Vystupoval i v zahraničí, dostával se do střetu s normalizační politikou. S bratrem vytvořili skupinu Shut Up, která se stala divadelním orchestrem např. pro Divadlo Semafor. Zde vystupoval František Ringo Čech také jako komik. Skupina se přejmenovala na Skupinu Františka Ringo Čecha a František Čech začal vytvářet obrovská množství textů i pro další zpěváky a skupiny. Kromě toho tvořil povídky a scénáře, hrál a moderoval. Začal také malovat a prosazovat se ve filmu. Je zakladatelem Čechova prozatímně osvobozeného divadla. V různých funkcích se zapojil i do politického života.

Slovo František Ringo Čech je v sekci Politici

Donchuán

kdo je to Donchuán?

Donchuán je pojmenování pro záletníka, sukničkáře a obecně milovníka veškeré ženské populace. Označení je odvozeno od umělecké postavy Dona Juana, milovníka, který vystupoval jak v literatuře, tak v divadelních hrách i ve filmu. Obecně jsou donchuáni promiskuitní, někdy jde také o jedince trpící hypersexualitou.

Text Donchuán patří do sekce Vlastnosti

Dara Rolins

kdo je to Dara Rolins?

Dara Rolins, původně Darina Rolincová, rozená Gambošová, je populární zpěvačka. Absolvovala hudebně dramatický obor na konzervatoři, ale jako zpěvačka vynikla již dříve. V televiz se objevila již ve čtyřech letech, první desku vydala jako devítiletá. Pravidelně se umisťovala v anketě Zlatý slavík, populární byl zvláště její duet s Karlem Gottem Zvonky štěstí. Na vlastní sólovou dráhu se Dara Rolins vydala ještě před dosažením plnoletosti. Působila také jako porotkyně v pěveckých soutěžích.

Heslo Dara Rolins se nachází v sekci Hudba

Bruce Willis

kdo je to Bruce Willis?

Bruce Willis je populární filmový herec, producent i zpěvák. Jeho celé jméno je Walter Bruce Willis. Ještě před filmovou kariérou prošel mnoha zaměstnáními. Jeho filmografie je rozsáhlá a za své herecké výkony získal mnohá ocenění – cena Emmy, Zlatý glóbus. K nejslavnějším filmům patří Smrtonosná past, Armageddon, Pulp Fiction: Historky z podsvětí seriál Měsíční svit a mnoho jiných. Bruce Willis byl manželem herečky Demi Moore a je otcem tří dcer.

Slovo Bruce Willis je v sekci Herectví

Intelektuál

kdo je to Intelektuál?

Intelektuál je vzdělaný člověk, který se vyjadřuje k veřejným otázkám, za něž ale nenese odpovědnost. Intelektuál je zpravidla příslušníkem inteligence, tj. vzdělané vrstvy společnosti.

Heslo Intelektuál je v kategorii Vlastnosti

Nela Boudová

kdo je to Nela Boudová?

Nela Boudová je populární divadelní i filmová herečka. Část svého dětství prožila v bývalé NDR. Absolvovala Státní konzervatoř a pak působila především v mimopražských divadlech. Do Prahy se vracela, například do Divadla Labyrint nebo do Činoherního klubu, se kterým stále spolupracuje a na dalších scénách hostuje. Nela Boudová také píše dětské knížky a věnuje se dabingu. Její hlas známe od Julie Roberts, Jodie Foster nebo Melanie Griffith.

Slovo Nela Boudová se nachází v kategorii Herectví

Vlastizrádce

kdo je to Vlastizrádce?

Vlastizrádce je zločinec, který se dopustí trestného činu vlastizrady, tj. jedná se záměrem poškodit svou zemi tím, že se spojí s někým, kdo má vliv na politiku a moc. Vlastizradou se rozumí rozvracení republiky, sabotáž nebo teroristický útok. Vlastizrada je chápána jako velmi závažný trestný čin, za nějž jinak poměrně liberální české zákony (co se týká výše trestů) udávají trest odnětí svobody v rozpětí 15 - 20 let.

Text Vlastizrádce je v kategorii Zločin

Obr

kdo je to Obr?

Obr je nadpřirozená a legendární bytost. Jeho typickými znaky jsou nadměrná velikost a velká síla. Báje řecké a báje severských národů považují obry za jedny z prvních bytostí, které existovaly již při vzniku světa, a bojovali proti bohům společně s chaosem. Obr se vyskytuje i v pohádkách, kde má však zcela odlišné vlastnosti. Je většinou mdlého rozumu a je zlý. Často proto končí jako poražený.

Text Obr patří do sekce Mytologie

Ruchař

kdo je to Ruchař?

Ruchař je povolání související s filmovou tvorbou. Jedná se o tvůrce zvukových efektů a tzv. ruchů ve filmech. Ruchař pro svou tvorbu potřebuje nespočet nečekaných pomůcky, nejde vždy jen o hudební nástroje, ale i o předměty běžné potřeby. Zvuky může tvořit přímo v průběhu natáčení nebo vybírat z archivu. Někteří ruchaři se specializují pouze na určité zvuky.

Heslo Ruchař se nachází v sekci Profese

Autista

kdo je to Autista?

Autista je jedinec postižený autismem, duševní poruchou, jejíž příčiny nejsou zcela zřejmé. Mohou být částečně dědičné, částečně způsobené vnějšími vlivy, např. znečištěním životního prostředí. Autismus je neléčitelný, jeho rozsah může být různý a diagnostika někdy velmi obtížná. Obecně lze říci, že autisté mají největší potíže s narušeným chováním a mezilidskými vztahy. Někteří autisté jsou v určitých oblastech geniální, mají mimořádné matematické nebo umělecké schopnosti (výtvarné umění). Známý film o autistovi je Rain Man z roku 1988.

Heslo Autista je v kategorii Poruchy


Klíčová slova: termín, Perkál, osobnosti, etymologie, formulace, synonymum, pojem, definice, slovník, význam, Vidimace, Dialektika, vysvětlení, biografie, co znamená, životopis, význam pojmu, Almanach, popis, Osmóza, přesný výraz, popis, přesný význam, heslo, informace, Underground, Meniskus, wiki, slovo

Další, minulé tipy dne

Tip na pondělí 24. ledna 2021        Tip na neděli 23. ledna 2021
Tip na sobotu 22. ledna 2021        Tip na pátek 21. ledna 2021
Tip na čtvrtek 20. ledna 2021        Tip na středu 19. ledna 2021
Tip na úterý 18. ledna 2021        Tip na pondělí 17. ledna 2021
Tip na neděli 16. ledna 2021        Tip na sobotu 15. ledna 2021
Tip na pátek 14. ledna 2021        Tip na čtvrtek 13. ledna 2021
Tip na středu 12. ledna 2021        Tip na úterý 11. ledna 2021