Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na neděli 21. listopadu 2021

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Sladěnka

Pojem, výraz, heslo, co je to Sladěnka?

Sladěnka je alternativou bílého cukru. Je zdravější, protože nepřechází do krve a je šetrná ke slinivce. Proto je vhodná i pro diabetiky. Jedná se o výtažek vyráběný z ječmene nebo rýže procesem fermentace bez použití chemických přísad. Sladěnka je podobná medu a má široké možnosti použití – při pečení, jako sladidlo do nápojů, k přislazení při vaření kaší a pudingů, velmi chutná je také v různých salátech. Sladěnka obsahuje vitamíny a užitečné prvky jako sodík, hořčík, draslík, železo, vápník a další.

Výraz Sladěnka je v kategorii Jídlo

Menhir

Pojem, výraz, heslo, co je to Menhir?

Menhir je pojmenování pocházející z bretonštiny (kámen – dlouhý). Jedná se o blok, který je zasazen svisle do země a nebývá opracován, pouze připomíná lidskou postavu, někdy i předměty. Menhiry lze nalézt po celém světě. Často mívají i falickou podobu nebo naopak ženské prvky. Mohou být seřazeny do řad nebo uspořádány do kruhů. Menhir je znám již od neolitických dob. Původní název menhiru byl peulvan, slovo menhir je novějšího data.

Pojem Menhir se nachází v kategorii Stavebnictví

Schizma

Pojem, výraz, heslo, co je to Schizma?

Schizma neboli rozkol je výraz známý z historie katolické církve. Schizma obecně znamená "rozdělení". V případě tzv. papežského schizmatu se jednalo o to, že nárok řídit církev si osobovali dva (někdy i tři) papeži současně, což se velmi negativně podepsalo na stavu církve jako celku.

Heslo Schizma patří do sekce Náboženství

Hemoglobin

Pojem, výraz, heslo, co je to Hemoglobin?

Hemoglobin je červené krevní barvivo. Jeho úkolem je transport kyslíku z plic nebo žaber do tkání a odvod oxidu uhličitého zpět z tkání do plic.

Heslo Hemoglobin se nachází v kategorii Lékařství

Font

Pojem, výraz, heslo, co je to Font?

Font je označení pro sadu grafických znaků, které odpovídají danému typu písma. S fonty se můžete setkat především v typografii. Zde znamená font kompletní sadu znaků abecedy v jedné velikosti a jednotném stylu. V současnosti se fonty objevují nejvíce v souvislosti s výpočetní technikou. V této oblasti také došlo k obrovskému rozšíření tvorby různých stylů písem. Základní rozdělení fontů je na serifové, bezserifové, nelatinské, strojové, ručně psané, symbolové, unicode fonty a další.

Výraz Font je v kategorii Software

Kustovnice

Pojem, výraz, heslo, co je to Kustovnice?

Kustovnice čínská neboli goji je velmi zdravý doplněk stravy, tradičně užívaný v čínské medicíně pro podporu vitality, dlouhověkosti a sexuální potence. Kustovnice pochází z podhůří Himaláje, kde je možno najít plody na keřích střední velikosti. Má vysoký obsah aminokyselin a stopových prvků, patří k nejvydatnějším zdrojům beta karotenu a vitamínů. Antioxidanty z kustovnice brání poškozování buněk a organizmus stárne pomaleji. Kustovnice se většinou konzumuje sušená, jako součást zdravé výživy, a lze z ní připravit i čaj.

Heslo Kustovnice patří do kategorie Rostliny

Trombóza

Pojem, výraz, heslo, co je to Trombóza?

Krevní sraženina, která putuje tepnami a žilami a vede k jejich následnému ucpávání. Trombóza zhoršuje průtok krve v tepnách a tím působí nedokrvení určité oblasti těla nebo orgánů. V žilách zase kvůli ní dochází ke zhoršenému odtoku krve a tedy jejímu hromadění. Pravděpodobnost vzniku trombózy zvyšují různé faktory jako například obezita nebo nehybnost končetin.

Výraz Trombóza je v kategorii Nemoce

Porodní plán

Pojem, výraz, heslo, co je to Porodní plán?

Porodní plán je popis toho, co si budoucí maminka přeje v průběhu porodního procesu. Nemusí pak zdravotníkům vysvětlovat své názory a požadavky přímo při porodu. Zahrnuje například úlevové pozice, bolest tlumící prostředky a podobně. Porodní plán sestavuje budoucí matka, ideálně společně s partnerem a porodní asistentkou. Předejde se tak situacím, kdy ve vypjaté chvíli matka přivolí k zákrokům a prostředkům, které ve skutečnosti nechtěla. O porodním plánu se diskutuje i v kurzech předporodní přípravy.

Termín Porodní plán patří do kategorie Lékařství

Fair trade

Pojem, výraz, heslo, co je to Fair trade?

Fair trade lze přeložit jako férový neboli spravedlivý obchod. Jedná se o název sociálního hnutí nebo tržního přístupu, které si kladou za cíl pomoci lidem ze zemí třetího světa, aby se mohli za dobrých podmínek uživit vlastní prací a žít důstojný život. Výrobci tak za své produkty dostanou poctivě zaplaceno a stávají se soběstačnými. Z rozvojových zemí se vyvážejí především káva, kakao, banány, cukr, čaj a bavlna.

Pojem Fair trade je v sekci Ekonomie

Privatizace

Pojem, výraz, heslo, co je to Privatizace?

Změna vlastnictví majetku. V ekonomice jde o převod do té doby veřejného nebo státního majetku do soukromého vlastnictví. Cílem je, aby stát získal prostředky, protože pokud jde o privatizaci formou prodeje, stát z privatizace bohatne. Opakem privatizace je výkup majetku státem nebo přímo znárodnění.

Výraz Privatizace se nachází v sekci Ekonomie


Klíčová slova: slovník, přesný význam, přesný výraz, odborné názvosloví, Schizma, informace, co to je, význam slova, popis, Sladěnka, Kustovnice, Porodní plán, Privatizace, pojem, slovo, Trombóza, synonymum, popis, formulace, odborný výraz, Menhir, Fair trade, Hemoglobin, termín, názvosloví, vysvětlení, heslo, Font, význam pojmu

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Iluzionista

kdo je to Iluzionista?

Iluzionista je jiný výraz pro moderního kouzelníka, člověka, který dokonale ovládá různé triky a využívá iluzí a manipulace k tomu, aby diváka přesvědčil o něčem, co ve skutečnosti neexistuje. Ke klasice patří nejrůznější karetní triky, iluze zmizení osoby, levitace apod. Principem těchto "kouzel" jsou dokonale propracované triky využívající znalostí fyzikálních zákonů, optické iluze atd. Nejznámějším iluzionistou současnosti je David Copperfield.

Slovo Iluzionista je v sekci Záliby

Jirka Král

kdo je to Jirka Král?

Jirka Král je velmi úspěšný český youtuber. Známým se stal také jako soutěžící v reality show Farma. Po absolvování střední školy odešel do Prahy, kde pracoval v reklamní administrativě. V roce 2012 se zúčastnil reality show Farma a po návratu do zaměstnání zveřejnil na YouTube své video ze zákulisí soutěže. Začal natáčet vlastní videa ze života a videa z hraní videoher s odhalováním triků a herních postupů. Videa měla úspěch, vysoká sledovanost (více než 5 milionů zhlédnutí za měsíc) a odběr v počtu téměř půl milionu ho přiměly k odchodu ze zaměstnání, aby se mohl věnovat pouze této činnosti. Na svém účtu vydělává až čtyřikrát větší částku než v zaměstnání. Natáčení videí se věnuje denně, každý měsíc má alespoň dvě reklamní videa. Aktivně působí i na sociálních sítích. Pořádá také velmi úspěšné charitativní akce, prostředky věnuje například na dětská oddělení nemocnic.

Slovo Jirka Král je v sekci Umělci

Libertarián

kdo je to Libertarián?

Libertarián je pojmenování příslušníka některé z politických ideologií, která za prioritu považují svobodu a aktivitu jak politickou, tak obecnou. Libertarián vyjadřuje odpor vůči jakékoli formě donucování a své názory prosazuje prostřednictvím dobrovolných spolků nebo občanských sdružení. Za ideální považuje společnost fungující bez státního zřízení nebo s minimálními zásahy státu. Je zastáncem svobody a volného obchodu.

Text Libertarián patří do sekce Politika

Masový vrah

kdo je to Masový vrah?

Masový vrah je zločinec, který se dopustil nejméně 4 vražd s minimálním časovým odstupem. Masoví vrazi jsou často teroristé. Nejznámějšími českou masovou vražedkyní je Olga Hepnarová, která v roce 1973 nákladním automobilem zabila 8 lidí a 17 zranila. Stejný počet mrtvých měl na svědomí Zdeněk Kovář, který v roce 2015 zastřelil 8 lidí v restauraci Družba v Uherském Brodě.

Slovo Masový vrah se nachází v kategorii Zločin

Václav Moravec

kdo je to Václav Moravec?

Václav Moravec je známý český moderátor a redaktor. Pracuje také jako učitel na katedře žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK. Je také absolventem této školy. Doktorát získal na FAMU, kde také působil jako přednášející. Věnuje se působení a vlivu médií, zaměřuje se především na veřejnoprávní média. Současně s touto prací se Václav Moravec věnuje moderování v rádiu a televizi a působí zde také jako redaktor. K jeho nejznámějším pořadům patří Otázky Václava Moravce, diskuzní pořad České televize. Je několikanásobným držitelem ceny TýTý.

Slovo Václav Moravec je v sekci Novináři

Cyril Svoboda

kdo je to Cyril Svoboda?

Cyril Svoboda je politik, bývalý předseda strany KDU-ČSL. Za svou politickou kariéru vystřídal několik ministerských funkcí – byl ministrem pro místní rozvoj ČR, ministrem bez portfeje, ministrem vnitra, ministrem zahraničí, předsedou Legislativní rady vlády. Po celou dobu byl také poslancem Parlamentu ČR za KDU-ČSL. Cyril Svoboda se prezentuje jako politik – křesťan a nabádá k finanční podpoře církve. Velké pohoršení pak vyvolal jeho spor o dědictví s charitou pražského arcibiskupství.

Text Cyril Svoboda patří do sekce Politici

Lenka Filipová

kdo je to Lenka Filipová?

Lenka Filipová čili Lenny je zpěvačka, skladatelka, textařka, písničkářka a nadaná klavíristka. Je dcerou známé zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové. Absolvovala uměleckou a jazykovou školu, působila v dramatickém kroužku a zpívala ve sboru. Již v této době skládala melodie, které i sama otextovala. Od šestnácti let vystupovala s kapelou. Skladbu pak studovala i v zahraničí. Od roku 2013 vydává Lenka Filipová vlastní alba doma i v cizině a získává řadu českých i zahraničních ocenění.

Slovo Lenka Filipová je v sekci Hudba

Bufeťák

kdo je to Bufeťák?

Slovem bufeťák v dnešní době označíme člověka zanedbané vizáže, nejčastěji bezdomovce. Bufeťák se obvykle zdržuje v blízkosti různých bufetů, bister nebo stánků rychlého občerstvení zejména poblížrůzných nádraží v naději, že někde ukořistí něco k snědku. Buď si bere to, co najde nedojedené a odložené, nebo nejčastěji vybírá nádoby na odpadky. Ostatně existuje i sloveso (vy)bufetit něco, což znamená právě hledání něčeho poživatelného v odpadu. Nevztahuje se však na dnešní v jistém smyslu módní aktivitu, kdy převážně mladí lidé motivovaní snahou k udržitelnému životnímu stylu pořádají organizované výpravy ke kontejnerům např. u obchodních center a vybírají z nich vyhozené potraviny. Přítomnost bufeťáků je u jakéhokoliv občerstvení nežádoucí, neboť jsou špinaví, páchnou a dělají ostudu. Případný zákazník si nákup na takovém místě může snadno a rychle rozmyslet. V cirkusovém prostředí se bufeťák říkalo jídelní maringotce.

Heslo Bufeťák se nachází v sekci Hanlivé

Aktivista

kdo je to Aktivista?

Aktivista je obecně člověk, který je velmi aktivní (činný) v prosazování něčeho. Známí jsou např. ekologičtí aktivisté, kteří bojují za ochranu přírody často jakýmikoliv prostředky.

Heslo Aktivista je v kategorii Politika

Zikmund

kdo je to Zikmund?

Zikmund Lucemburský, přezdívaný Liška ryšavá podle zrzavých vlasů avousů, byl synem Karla IV. Od roku 1420 byl českým králem. Nebyl oblíbený; vládl v bouřlivé době husitských válek a obyvatelstvo ho vinilo z podílu na smrti Jana Husa. Byl neoblíben také proto, že byl katolík. Jednalo se ale o významného evropského politika a císaře Svaté říše římské.

Heslo Zikmund je v kategorii Panovníci


Klíčová slova: slovník, životopis, osobnosti, přesný význam, definice, heslo, lidé, co to je, význam slova, Hemoglobin, etymologie, význam, synonymum, přesný výraz, Sladěnka, pojem, význam pojmu, Privatizace, Trombóza, formulace, termín, popis, slovo, vysvětlení, Menhir, biografie, Kustovnice, Font, popis

Další, minulé tipy dne

Tip na pondělí 24. ledna 2021        Tip na neděli 23. ledna 2021
Tip na sobotu 22. ledna 2021        Tip na pátek 21. ledna 2021
Tip na čtvrtek 20. ledna 2021        Tip na středu 19. ledna 2021
Tip na úterý 18. ledna 2021        Tip na pondělí 17. ledna 2021
Tip na neděli 16. ledna 2021        Tip na sobotu 15. ledna 2021
Tip na pátek 14. ledna 2021        Tip na čtvrtek 13. ledna 2021
Tip na středu 12. ledna 2021        Tip na úterý 11. ledna 2021