Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na neděli 24. října 2021

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Šestinedělí

Pojem, výraz, heslo, co je to Šestinedělí?

Šestinedělí nebo latinsky puerperium je období následující bezprostředně po porodu. Je to doba, kdy se hojí poporodní zranění a ženské orgány se vrací do stavu, v jakém byly před těhotenstvím a porodem. Ženy jsou v tomto období označovány jako šestinedělky. Šestinedělí je pro ženu velmi náročné období jak fyzicky, tak psychicky a je žádoucí, aby vůči ní bylo její okolí tolerantní a nápomocné. Prudké změny hladiny hormonů s sebou nesou výkyvy nálad, někdy se objevuje i tzv. laktační psychóza.

Termín Šestinedělí se nachází v sekci Lékařství

Kolovrat

Pojem, výraz, heslo, co je to Kolovrat?

Kolovrat je zařízení pocházející pravděpodobně z Indie. Slouží ke spředení textilních vláken rostlinného i živočišného původu. U nás se používá tzv. kolovrat s křídlem, kdy se uvede do pohybu pedál, ten aktivitu přenese na klikovou hřídel a hnací kolo. To přenáší otáčky na přeslen, umístěný na vřetenu a cívce. Na vřetenu se nachází také křídlo s vodiči niti. Křídlo má dvě ramena. Ten, kdo přede, musí šlapat na pedál a současně držet chomáč vláken. Z něj postupně přidává další pramínky na konec niti. Otáčky vřetene niť kroutí a navíjejí na cívku.

Výraz Kolovrat je v kategorii Nástroje

Ricochet

Pojem, výraz, heslo, co je to Ricochet?

Ricochet je hra připomínající tenis nebo squash. Hrají ji dva hráči na uzavřeném kurtu, používají se speciální rakety a míček. Každá hra má tři sety. V setu vyhrává ten hráč, který jako první získá 15 bodů. Pro vítězství je nutný rozdíl dvou bodů. Pokud se toto nedaří, zvítězí ten, kdo jako první získá celkem 21 bodů. Celkovým výhercem je ten, kdo vyhraje tři sety. Celou hru sleduje elektronické zařízení, které signalizuje chyby a ukazuje průběžný stav. Body se získávají za soupeřovy chyby.

Heslo Ricochet je v kategorii Sport

Proteinová dieta

Pojem, výraz, heslo, co je to Proteinová dieta?

Proteinová dieta je jedním z bezpočtu typů redukčních diet. Klade se při ní důraz na konzumaci bílkovin, a to ve formě speciálních koktejlů nahrazujících některá jídla. Dochází k omezení konzumace tuků a sacharidů a "zakázaných" potravin je celá řada. Celkově tato dieta nijak zvlášť rozumně nepůsobí. Prvním problémem je být schopen ji vůbec dodržovat a po jejím ukončení hrozí opětovné přibrání na váze, jo-jo efekt.

Pojem Proteinová dieta patří do kategorie Jídlo

Latte macchiato

Pojem, výraz, heslo, co je to Latte macchiato?

Latte macchiato je typický italský teplý nápoj připravený z kávy, horkého mléka a mléčné pěny. Italové tuto kávu nazývají umazanou nebo skvrnitou pro její složení ze tří vrstev barev – mléka, espressa a bohaté vrstvy mléčné pěny. I když je základní materiál podobný tomu pro přípravu cappuccina, latte macchiato se zhotovuje odlišným postupem. Nádobou pro přípravu je zhotovena z nerezu. V ní se šlehá studené mléko s pomocí páry na maximálně 70 stupňů. Vznikne tak jemná mléčná pěna. Ta se naleje do sklenice kousek po horní okraj a pomalu se přilévá připravené horké espresso. Vrstvy se od sebe pomalu oddělí, dole zůstane mléko, nad ním hnědá vrstva espressa a navrchu mléčná pěna. Espresso zanechává skvrnku na mléčné pěně, tu je pak možno pomocí tyčinky vytvarovat do obrazce. Ze skvrny vychází i italské označení nápoje. Pro zdobení není zvykem používat skořici, ta by změnila chuť kávy. Je však možno použít špetku kakaa nebo kapky kakaového sirupu.

Pojem Latte macchiato patří do kategorie Nápoje

Vitariánství

Pojem, výraz, heslo, co je to Vitariánství?

Vitariánství je způsob výživy, který je založen na stravě výhradně z potravin rostlinného původu, které nejsou tepelně upravovány. Jde o tzv. živou stravu – raw food – čili syrové jídlo. To nesmí projít tepelnou úpravou, která by byla vyšší než 42 stupňů Celsia. Někdy se jako vitariáni nazývají i lidé, kteří krom zeleniny, ovoce, luštěnin, naklíčeného obilí, semen a ořechů jedí i mléčné výrobky a pijí mléko, dávají však přednost mléku kozímu nebo ovčímu. Někteří jedinci požívají i maso v syrovém stavu, ale většinou jsou vitariáni zároveň vegany. Filozofie vitariánství vychází z teorie, že potrava, která se tepelně upraví, ztrácí většinu výživových hodnot. Za hranici stanoví 42 stupňů Celsia, při vyšších teplotách se ničí důležité enzymy a živiny. Řídí se tím, že ani ostatní živočichové svou stravu neupravují. Stanoví také pořadí a kombinace jídel, které se lépe tráví. K přípravě jídel se využívají mixéry, sušičky, food procesory a podobně. Nutné jsou také lednice a mrazáky.

Heslo Vitariánství patří do kategorie Jídlo

Zubrovka

Pojem, výraz, heslo, co je to Zubrovka?

Zubrovka je název aromatického druhu vodky. Připravuje se procesem destilace, surovinami jsou kvalitní lihoviny a výtažky z trávy, pocházející z legendárního Bialowiezského lesa. Díky této tinktuře získá vodka zvláštní typickou barvu a chuť. Tato tráva Zubrovka roste pouze na tomto místě. V každé láhvi je umístěno jedno stéblo trávy. Destilace se provádí několikanásobně a filtruje se, až vodka dosáhne špičkové kvality. Zubrovce se říká také Bison Grass vodka. Tráva se vyskytuje pouze v Polsku, v oblasti, kterou obýval zubr evropský. Je tradičním nápojem již od 13. století. Místní palíři používali tuto trávu pro maceraci v alkoholu, protože se domnívali, že má afrodiziakální účinky.

Termín Zubrovka se nachází v kategorii Nápoje

Lichva

Pojem, výraz, heslo, co je to Lichva?

Lichva znamená půjčku s nemravně vysokým úrokem. V České republice se jedná o trestný čin. Dříve se lichvou rozumělo jakékoliv půjčování peněz s úrokem. Pro křesťany byla zakázána, proto ji poskytovali židé.

Heslo Lichva se nachází v kategorii Právo

Marketing

Pojem, výraz, heslo, co je to Marketing?

Pod pojmem marketing si lze v současné době představit celou řadu významů. Asi tím nejrozšířenějším je propagace určitých produktů nebo služeb vhodnými nástroji. Zmiňme internetový marketing, ten se stará o to, aby byl konkrétní projekt co nejviditelnější na internetu a tím byla docílena maximální podpora jeho provozovateli. V praxi to znamená, že je nejrůznějšími postupy dosahováno sdělování informací všem internetovým uživatelům, kteří se mohou stát potencionálními klienty či zákazníky.

Termín Marketing patří do sekce Věda

Futsal

Pojem, výraz, heslo, co je to Futsal?

Futsal je označení pro fotbal hraný v hale. Jeho původ lze najít v Brazílii, kde ho původně hráli fotbaloví veteráni. Název je složenina se slov futbol a sala (salon). Neměl by být zaměňován s halovým fotbalem nebo sálovou kopanou. Hraje se v hale na hrací ploše ve tvaru obdélníku. Šířka pole musí být vždy menší než délka. Míč má velikost 4 a měl by mít tlumený odskok. Hrají dvě družstva po 4 hráčích a s jedním brankářem. Doba hry futsalu je 2x20 minut. Je.li míč mimo hru, zastaví se čas. Počet střídání hráčů není omezen.

Heslo Futsal se nachází v kategorii Sport


Klíčová slova: slovo, termín, Kolovrat, význam, Vitariánství, Zubrovka, pojem, význam slova, Futsal, informace, vysvětlení, popis, Latte macchiato, co znamená, přesný význam, Šestinedělí, Ricochet, wiki, Lichva, heslo, odborné názvosloví, Proteinová dieta, popis, odborný výraz, formulace, slovník, význam pojmu, přesný výraz, synonymum

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Idealista

kdo je to Idealista?

Idealista je zastánce filozofického směru idealizmu. Z filozofického hlediska je idealista člověk, který vyznává přesvědčení, že odpovědí na filozofickou otázku, co bylo prvotní, zda duch nebo hmota, je duch. Přemýšlí často o věcech, které nelze nahmatat nebo vidět očima. Idealista má také specifické vlastnosti, zabývá se tím, co ho zajímá a baví, nesleduje užitek, jaký touto činností získá, a proto je někdy považován za snílka. Je intuitivní a má vysokou emoční inteligenci. Za většinou dějů hledá ušlechtilé příčiny, nebývá příliš praktický a mívá tendenci lidem kolem sebe přisuzovat lepší vlastnosti, než skutečně mají.

Slovo Idealista se nachází v kategorii Vlastnosti

David Vávra

kdo je to David Vávra?

David Vávra je známý architekt, spisovatel a herec. Společně s Milanem Šteindlerem a Tomášem Hanákem je také spoluzakladatelem divadla Sklep. Je absolventem Akademie výtvarných umění a stavební fakulty ČVUT. Jako architekt spolupracoval na vybavení Paláce Akropolis, vybudování Muzea voskových figurín na Karlštejně, památníku Franze Kafky a dalších. Pro cestopisný týdeník Letem světem navštívil i Afriku. V televizi David Vávra vystupoval například v pořadech Česká soda nebo Šumná města.

Slovo David Vávra je v sekci Herectví

Nemrava

kdo je to Nemrava?

Nemrava je muž s neslušným a oplzlým chováním. Je chlípný, nestydí se za to a někdy to i poněkud zvráceným způsobem staví na odiv. Nemrava dává i přespříliš otevřeně najevo svoje nejnižší pudy. Může se projevovat jako exhibicionista, případně může trpět i nějakou "mírnější" sexuální deviací (voyeurismus, fetišismus). U nemravy nepřekvapí ani sexuální náruživost a promiskuitní chování, oboje však v míře vyšší než přijatelné. Nemravné chování se ovšem nemusí projevovat výhradně v sexuální oblasti. V lehce posunutém významu můžeme jako nemravu chápat jedince, který má neetické, tedy nemravné chování, schází mu morálka.

Heslo Nemrava se nachází v sekci Hanlivé

Kouzelník Žito

kdo je to Kouzelník Žito?

Kouzelník Žito je kouzelník známý především z dávných pověstí. Podle nich měl žít v době panování českého krále Václava IV. Vyprávění o něm je zaznamenáno v dějinách Království českého z 15. století. Zde se líčí nejrůznější historky o Žitových proměnách, k nejznámějším patří jízda v povozu taženém kohouty, přičarování končetin nebo parohů, proměna slámy ve vepře a další. Traduje se, že kouzelníka Žita si ke konci života odnesl zlý duch.

Text Kouzelník Žito je v kategorii Mytologie

Julia Roberts

kdo je to Julia Roberts?

Julia Roberts, celým jménem Julia Fiona Roberts, je populární herečka. Herečkou byla i její matka. Zájem o uměleckou dráhu měli i její sourozenci, proto společně studovali herectví. Začínala menšími rolemi v seriálech, přelomem byla její role ve filmu Ocelové magnolie, která jí vynesla nominaci na Oscara. Superhvězdou se stala díky roli prostitutky v Pretty Woman. Julia Roberts vynikla i v následujícím filmu Noci s nepřítelem a v Případu Pelikán. Další významná ocenění získala za film Erin Brockovich a stala se jednou z nejlépe placených hereček.

Slovo Julia Roberts se nachází v kategorii Herectví

Moderátor

kdo je to Moderátor?

Moderátor je osoba, která pracuje například v rozhlase nebo v televizi, popřípadě na konferencích nebo při uměleckých vystoupeních. Jeho úkolem je moderovat různě zaměřené relace nebo pořady či sestavovat texty pro vysílání rádia. Je také tvůrcem scénářů k diskusím, ty musí umět vést a komentovat i ve vysílání naživo. Moderátor spolupracuje s externisty, kteří mu dodávají příspěvky. Moderátor vystupuje také na konferencích, pro které připravuje texty, popřípadě je reprodukuje, a to i v cizích jazycích.

Slovo Moderátor se nachází v kategorii Profese

Odhadce

kdo je to Odhadce?

Odhadce je odborník s minimálně středoškolským vzděláním, který se věnuje určité oblasti. V ní oceňuje různé předměty, stanovuje tedy jejich hodnotu. Musí být skutečným odborníkem, mít všechna potřebná školení a dokonale se vyznat legislativě a také vývoji cen na trhu. Odhadce posuzuje stav věci, stáří, cenový vývoj a zákony v konkrétní oblasti. Odhady provádí n místě, kde je posuzovaný předmět uložen.

Heslo Odhadce se nachází v sekci Profese

Švica

kdo je to Švica?

Je to zkomolenina z německého "Die Schwester" a znamená sestra.

Heslo Švica se nachází v sekci Vztahy

Iva Kubelková

kdo je to Iva Kubelková?

Iva Kubelková je modelka, moderátorka a herečka. Známou se stala také jako bývalá přítelkyně Jaromíra Jágra a vítězka soutěže o nejkrásnější ňadra. Vystudovala střední a vyšší odbornou ekonomickou školu. Již v druhém roku střední školy se stala první vicemiss 1996. Po skončení studia se plně věnovala modelingu. Iva Kubelková je také herečka, především divadelní – působí například v Čechově prozatímně osvobozeném divadle. Hraje také v televizním seriálu Velmi křehké vztahy a působí i jako moderátorka.

Slovo Iva Kubelková se nachází v kategorii Umělci

Magid

kdo je to Magid?

Magid, v doslovném překladu z hebrejštiny vypravěč, je pojmenování židovského lidového kazatele, nositele zpráv, který předává poselství od Boha. Původně se jednalo o potulného kazatele, přecházejícího od jedné obce k druhé. V některých oblastech se jednalo o placenou funkci, popřípadě, pokud měl magid dostatečné vzdělání, mohl vykonávat i funkci soudce.

Heslo Magid je v kategorii Náboženství


Klíčová slova: pojem, Kolovrat, popis, Lichva, význam, význam pojmu, Šestinedělí, význam slova, přesný výraz, lidé, Vitariánství, Zubrovka, popis, co znamená, životopis, přesný význam, etymologie, heslo, wiki, synonymum, Latte macchiato, definice, vysvětlení, Proteinová dieta, termín, informace, formulace, slovník, Marketing

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 1. prosince 2021        Tip na úterý 30. listopadu 2021
Tip na pondělí 29. listopadu 2021        Tip na neděli 28. listopadu 2021
Tip na sobotu 27. listopadu 2021        Tip na pátek 26. listopadu 2021
Tip na čtvrtek 25. listopadu 2021        Tip na středu 24. listopadu 2021
Tip na úterý 23. listopadu 2021        Tip na pondělí 22. listopadu 2021
Tip na neděli 21. listopadu 2021        Tip na sobotu 20. listopadu 2021
Tip na pátek 19. listopadu 2021        Tip na čtvrtek 18. listopadu 2021