Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na neděli 26. září 2021

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Echogenita

Pojem, výraz, heslo, co je to Echogenita?

Echogenita je pojmenování pro vlastnost orgánů a tkání, které jsou schopné vytvořit při vyšetření sonografem zřetelný obraz. K tomu musí být splněny určité podmínky. Musí se jednat o takové tkáně, které dokážou přenášet ultrazvuk a nesmí být homogenní. Od odlišností se při vyšetření odrazí ultrazvukové vlnění, které pak tuto část zobrazí jako černá nebo tmavší či naopak jasná a jasnější než okolí. Echogenita se používá jako pomůcka pro diagnostiku. Při zvýšení hodnot se může jednat o patologické procesy. Echogenita se využívá při zjišťování tuku v játrech, cyst v děloze, zhoršené funkci štítné žlázy, ztučnělé slinivky, cystické fibrózy plic, onemocnění ledvin, zobrazení plodu.

Pojem Echogenita je v kategorii Lékařství

Bridž

Pojem, výraz, heslo, co je to Bridž?

Bridž je druh karetní hry, která je založena na schopnostech hráčů taktizovat, propočítávat a uplatňovat intuici. Jde o hru náročnou a složitějšího charakteru. Může se hrát o peníze. Bridž vychází u několika her různých národů, jasné je spojení s anglickým whistem, který bridž nahradil na konci 19. století. Proti sobě hrají dvě dvojice, vytvářející skupinu zvanou linka. Hráči ve dvojici musejí spolupracovat. Rozsazení se losuje, označuje se podle světových stran. Balíček karet pro bridž nemá žolíky a obsahuje 52 karet. Nevyšší hodnotu mají píky, po nich srdce, následují kára a kříže. Karty se řadí vzestupně. Hra má dvě části – dražbu a sehrávku. Cílem je získat nejvyšší hru a pak ji uhrát. Každý z hráčů bridže zná pouze své karty, ale s partnerem musí postupovat společně. Informace o kartách partnera se získávají pouze z reakcí a chování, mluvit a gestikulovat nesmí. Povinností všech zúčastněných je důsledně dodržovat pravidla slušného chování.

Termín Bridž se nachází v sekci Sport

Syřidlo

Pojem, výraz, heslo, co je to Syřidlo?

Syřidlo neboli srážedlo je pojmenování základní suroviny způsobující srážení mléka. Syřidlo je nezbytnou látkou pro výrobu sýrů. Jedná se o enzym srážející mléčné bílkoviny, čímž vzniká syrovátka a sýřenina. Syřidla mohou být živočišného, rostlinného nebo mikrobiálního původu. Základem syřidla je enzym chymosin. Jedná se o trávicí enzym, který rozloží část proteinů v mléce, bílkoviny mléka se stanou nestabilními a mléko se sráží. Podle zvolené technologie výroby a požadovaného druhu sýra vybere sýrař syřidlo s odpovídajícím obsahem chymosinu.

Heslo Syřidlo je v sekci Jídlo

Dřík

Pojem, výraz, heslo, co je to Dřík?

Dřík je označení pro tělo čili trup. Tedy hlavní nosnou rovnou část sloupu, která je svislá a jejíž hranice tvoří hlavice a patka. Slovo dřík se používá i pro pojmenování rovné části dalších předmětů, jako jsou stožáry, hřeby, nýty, šrouby, roury, ventily, pádla, zakončeny mohou být také hlavou, špicí nebo závitem. Je možné setkat se i s názvem stěžej nebo stěžejka, jako dřík bývá označována i část cívky nebo písmena. Dřík u sloupu bývá nejširší dole a nejužší nahoře, může mít i tvar spirály – u točených sloupů – a v dolní části ho mohou zdobit ornamenty.

Výraz Dřík je v kategorii Stavebnictví

Vltavín

Pojem, výraz, heslo, co je to Vltavín?

Vltavín je průhledný kámen zelené barvy. Připomíná sklo, vyskytuje se v paletě barvy od světlé až po tmavou. Na Zem se dostal s meteority, je tedy mimozemského původu a do Čech se dostal z Bavorska. Jedná se o raritu, nevyskytující se jinde na světě. Stáří vltavínu je odhadováno až na 14 milionů let. Byl znám již v době kamenné. Je cennou trofejí sběratelů a využití nachází ve šperkařském průmyslu.

Pojem Vltavín se nachází v sekci Materiály

AUX

Pojem, výraz, heslo, co je to AUX?

AUX je v překladu z angličtiny přídavný nebo pomocný, což zcela vystihuje charakter zařízení, nesoucího toto označení. Většinou se tato zkratka používá pro pojmenování vstupního konektoru, kterým se připojuje externí audio zařízení. Zkratka AUX znamená auxiliary cable nebo connector. Připojit jím můžete jakékoli zařízení, u kterého je výstupem zvukový signál, například navigaci, notebook, MP přehrávač a další.

Výraz AUX se nachází v sekci Hardware

Tarhoňa

Pojem, výraz, heslo, co je to Tarhoňa?

Toto exoticky znějící slovo označuje těstovinovou rýži, drobné vločky ze stejného těsta, z jakého se vyrábějí těstoviny. Tarhoňa se často používá v maďarské a slovenské kuchyni. Může se jíst jako příloha nebo se dává do polévek.

Výraz Tarhoňa je v sekci Jídlo

Kondiční cvičení

Pojem, výraz, heslo, co je to Kondiční cvičení?

Kondiční cvičení je označení pro pravidelně prováděnou fyzickou aktivitu, jež si klade za cíl udržení a zlepšení fyzické kondice člověka. Kondiční cvičení by mělo být nedílnou součástí zdravého životního stylu. Přispívá též k udržení nebo snížení hmotnosti, k udržení a rozvoji pohybových schopností. Kondiční cvičení je také účinná prevence před kardiovaskulárními a civilizačními chorobami.

Heslo Kondiční cvičení je v kategorii Sport

Litý mramor

Pojem, výraz, heslo, co je to Litý mramor?

Litý mramor je materiál, který se využívá pro výrobu stavebních prvků a sanity. Je přirozené protiskluzový a disponuje vysokými tepelně izolačními vlastnostmi. Odpovídá i těm nejpřísnějším hygienickým normám. Litý mramor se vyrábí z jemně mletých vápenců, sklářských písků, barviva a polyesterové pryskyřice. Vzniklá směs se leje do forem požadovaných tvarů. Nabízí nejrůznější barevné odstíny a dekory a stále se zdokonaluje.

Termín Litý mramor je v kategorii Stavebnictví

Promoce

Pojem, výraz, heslo, co je to Promoce?

Promoce je pojem pocházející z latiny. Jedná se o obřad při udělování individuálních akademických titulů po řádném ukončení studia na vysoké škole. Promoce je pouze slavnostní akt bez právního významu, koná se ve slavnostních prostorách, aulách, kaplích nebo sálech. Promoce se účastní promovaní jedinci a hlavní představitelé univerzity nebo fakulty a veřejnost, především rodinní příslušníci. Absolventi se přihlašují k promočnímu slibu a přebírají vysokoškolský diplom.

Heslo Promoce je v sekci Školství


Klíčová slova: Promoce, význam, vysvětlení, definice, Litý mramor, slovník, odborné názvosloví, popis, názvosloví, Dřík, AUX, termín, co znamená, Echogenita, informace, Vltavín, wiki, co to je, přesný význam, význam pojmu, slovo, Syřidlo, popis, odborný výraz, Kondiční cvičení, formulace, heslo, pojem, Bridž

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Tydýt

kdo je to Tydýt?

Tydýt je hanlivé slovo, vulgarizmus, kterým bývá označován člověk mdlého rozumu, hloupý dobráček, který se neumí řádně vyjádřit, všemu se diví a je směšně nešikovný. Často neovládá končetiny, pohybuje se nemotorně nebo strne v prkenném postoji. Svému okolí připadá zvláštní, divný, proto se mu ostatní často posmívají a straní se ho. Tydýt je považován za outsidera a také se tak sám cítí. Někdy bývá neúspěšný i při hledání přátel, místa v životě nebo při zakládání rodiny.

Heslo Tydýt se nachází v sekci Hanlivé

Choreograf

kdo je to Choreograf?

Choreograf je odborník a současně umělec, který je tvůrcem sestavy a koncepce nějakého tanečního projevu, který se realizuje jako tanec nebo balet. Takto bývá nazýván také technický a umělecký vedoucí uměleckého tanečního či baletního souboru. Choreografem se může stát i profesionální tanečník, který se věnuje i výuce tance. Plánuje také veřejná vystoupení, která jsou založena na principech tanečních pohybů, popřípadě i módní přehlídky.

Heslo Choreograf je v kategorii Profese

Kaplan

kdo je to Kaplan?

Kaplan je duchovní - kněz, který má na starosti určitou skupinu věřících. Můžeme se tak setkat např. s vojenským nebo vězeňským kaplanem.

Slovo Kaplan je v sekci Křesťanství

Jaro Slávik

kdo je to Jaro Slávik?

Jaro Slávik, vlastním jménem Jaroslav Slávik, je manažer, scénárista a hudební producent. Je absolventem scénáristiky Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Působil jako nejmladší výkonný ředitel ve slovenské pobočce gramofonového vydavatelství EMI, ta za jeho vedení zaznamenala výrazný ekonomický úspěch. Úspěšný byl i při vedení ukrajinské pobočky a vídeňské pobočky Warner Music. Působil i ve slovenské televizi Markíza. Jaro Slávik je také objevitelem talentů, např. zpěvačky Ruslany. Byl také porotcem televizní soutěže ČeskoSlovensko má talent.

Text Jaro Slávik je v kategorii Hudba

HR specialista

kdo je to HR specialista?

HR specialista je odborník v oblasti tvorby a změn ve vnitřní personální politice organizace či firmy. Měl by být alespoň absolventem magisterského studijního programu. Je koordinátorem mezi jednotlivými útvary a vedením společnosti, je autorem koncepcí v úseku lidských zdrojů, organizuje jak nábor, tak přijímání a případné propuštění zaměstnanců. Stará se o podnikovou kulturu, dbá na zvyšování kvalifikace pracovníků. HR specialista zodpovídá také za dokumenty a písemnosti pracovně-právní povahy.

Slovo HR specialista je v sekci Profese

Jindřich Šídlo

kdo je to Jindřich Šídlo?

Jindřich Šídlo je žurnalista, redaktor a komentátor, zaměřující se především na oblast politiky. Je absolventem bakalářského studia sociálních věd na UK. Další studium masové komunikace již nedokončil. Svou novinářskou práci začal v Českém deníku, poté působil v deníku Respekt a dále pracoval v redakci Mladé fronty Dnes. Jako vedoucí redaktor pracoval v Hospodářských novinách. Řídil také domácí zpravodajství v České televizi, kde prováděl také politické analýzy. Jindřich Šídlo přešel do videozpravodajství Seznam Zprávy, kde se věnuje satirickému pořadu Šťastné pondělí. Za novinářskou práci v oblasti lidských práv získal i několik ocenění.

Slovo Jindřich Šídlo se nachází v kategorii Novináři

Čeledín

kdo je to Čeledín?

Čeledín, jinak také zvaný pacholek, byl pomocník u sedláka. Čeledín pomáhal s různými pracemi v zemědělství, za odměnu u sedláka bydlel a stravoval se.

Heslo Čeledín se nachází v sekci Historie

Puntičkář

kdo je to Puntičkář?

Puntičkář je člověk přehnaně pořádkumilovný a přesný. Vyžaduje, aby všechny věci byly předem naplánovány a udělány přesně podle jeho představ. Předměty doma i v práci musí mít pečlivě seřazeny a uspořádány podle vlastní představy. Vše, co neodpovídá jím stanoveným standardům, je špatné, nedostatečné, nedbale a vybočující z normy. Puntičkáři se druzí těžko zavděčí, protože dokonale dokáže vše udělat jen on sám. Pokud puntičkářství překračuje společenské normy a stává se obtížným a nesnesitelným pro rodinu a okolí, může se jednat až o poruchu osobnosti.

Slovo Puntičkář se nachází v kategorii Vlastnosti

Učitel národů

kdo je to Učitel národů?

Učitel národů je pojmenování význačné osobnosti 17. století, myslitele a spisovatele Jana Ámose Komenského. Toto čestné označení mu náleží jako tvůrci nové pedagogiky, kterou ovlivnil nejen svým vlastním působením, ale také jako autor přelomových publikací. Teorii vyučování vysvětlil ve své knize Velká didaktika, na výchovu dětí v předškolním věku se zaměřilo Informatorium školy mateřské, metod školy hrou předvedl v knize Orbis Pictus. Při svých cestách po Evropě zveřejňoval učitel národů své poznatky, díky kterým docházelo k modernizaci školství v mnoha státech.

Heslo Učitel národů se nachází v sekci Přezdívky

Mystik

kdo je to Mystik?

Mystik je vyznavačem takového náboženství, které se snaží nenechat se ovlivnit smyslovým vnímáním a dalších okolních vlivů, které by mohly narušit duchovní zkušenost setkání či splynutí s tím, co je považováno za Boží. Obecněji získává mystik zkušenosti se vzdáleným tajemnem, které není možno vyjádřit ani popsat a hledá další cesty k takovému prožitku.

Slovo Mystik je v sekci Náboženství


Klíčová slova: přesný výraz, Kondiční cvičení, AUX, Syřidlo, slovo, slovník, definice, Tarhoňa, biografie, vysvětlení, význam, Bridž, co znamená, etymologie, lidé, informace, popis, wiki, co to je, životopis, Litý mramor, pojem, heslo, Dřík, termín, synonymum, přesný význam, formulace, Vltavín

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 20. října 2021        Tip na úterý 19. října 2021
Tip na pondělí 18. října 2021        Tip na neděli 17. října 2021
Tip na sobotu 16. října 2021        Tip na pátek 15. října 2021
Tip na čtvrtek 14. října 2021        Tip na středu 13. října 2021
Tip na úterý 12. října 2021        Tip na pondělí 11. října 2021
Tip na neděli 10. října 2021        Tip na sobotu 9. října 2021
Tip na pátek 8. října 2021        Tip na čtvrtek 7. října 2021