Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na čtvrtek 16. září 2021

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Kružidlo

Pojem, výraz, heslo, co je to Kružidlo?

Kružidlo patří k základním nástrojům používaným pro kopírování. S jeho pomocí lze kopírovat prostorové útvary. Kružidla mohou být různé velikosti a různého tvaru. Základem jejich použití je vytyčit přesně jak základní, tak pomocné prostorové body přímo na objektu, který je určen ke kopírování. Zaměří se tak vzdálenost základních bodů od nového bodu umístěného na originále. Tyto vzdálenosti se pak přenesou na bod, který odpovídá novému bodu na kopii. Základní čtyři body nesmí být v jedné rovině. Kameníci většinou vše kontrolují ještě z dalšího, čtvrtého základního bodu.

Pojem Kružidlo patří do sekce Nástroje

Hladítko

Pojem, výraz, heslo, co je to Hladítko?

Hladítko je zednický nástroj, lidově označovaný jako zednický hoblík. Toto pojmenování vychází z funkce hladítka, které se využívá k nanášení různých materiálů jako omítky, malta, lepidla a jiné, a k jejich vyhlazování. Jeho základ tvoří deska a rukojeť, připomínající držadlo pokličky. Hladítko a zednická lžíce nesmějí chybět ve výbavě zedníků, omítkářů či fasádníků. Pracuje se s ním tak, že se nahodí malta a na ni se zdola přiloží hladítko z plastu. Přikládá se spodní strana, horní je naopak trochu odkloněná. Pod tlakem se pohybuje směrem vzhůru. Omítka se tak stlačí a vyrovná. Do roviny se dostane stržením, které se provádí latí. Až omítka zavadne, položí se na ni hladítko a pomocí krouživých pohybů se povrch uhladí. Poté se nanese jemná omítka, nechá se zavadnout, vyrovná se a ještě za mokra se vyhladí dalším hladítkem – z pěnové gumy. Nástroj může být plastový, dřevěný, plstěný, gumový, molitanový nebo ocelový.

Termín Hladítko se nachází v kategorii Nástroje

Piperin

Pojem, výraz, heslo, co je to Piperin?

Piperin je látka, která je obsažena v pepři a je příčinou jeho štiplavosti. Je v něm obsažen alkaloid zodpovědný za stimulaci histaminových receptor v žaludku. Piperin zrychluje metabolizmus zvýšením produkce žaludečních šťáv. Dochází k rychlejšímu okysličení tukové vrstvy a zvyšuje se teplota těla. Může tak docházet k odtučnění, proto se piperin často používá jako doplněk k hubnutí. Dostatečné množství pro redukci tuku nelze získat pojídáním zrnek pepře, piperin se extrahuje a podává se jako doplněk stravy. Měl by podpořit také kontrolu přejídání a je vhodné jeho užívání doplnit i tělesnou aktivitou.

Termín Piperin je v sekci Jídlo

Jmenovatel

Pojem, výraz, heslo, co je to Jmenovatel?

Jmenovatel je součástí zlomku, která se nachází v dolní části zlomku pod zlomkovou čarou. Jmenovatel podává informaci o tom, z kolika dílů celkem se celek skládá. Je nedílnou součástí zlomku, stejně jako čitatel. Prací s oběma součástmi zlomku lze provádět různé matematické úkony. Pokud pracujeme s čitateli a jmenovateli, můžeme zlomky například sčítat, odčítat, násobit, dělit, umocňovat, odmocňovat, krátit nebo rozšiřovat.

Pojem Jmenovatel je v kategorii Matematika

Tenisový loket

Pojem, výraz, heslo, co je to Tenisový loket?

Tenisový loket je označení pro zánět lokte, který může vzniknout u každého člověka, který přetěžuje loketní kloub. K přetěžování nedochází jen při hraní tenisu, ale při mnoha dalších činnostech. Projevuje se velkými bolestmi na vnější straně lokte. Zánět postihuje především svalové šlachy a úpony, vyskytuje se poměrně často již od počátků dospělosti u sportovců, těžce pracujících nebo u těch, kteří hodně píší na počítači. Tenisový loket se vyskytuje v akutní nebo chronické formě. Projevuje se různým stupněm bolesti v místě zánětu zvláště při zvýšené aktivitě. Léčba není jednoduchá, doporučuje se klidový režim a podávání analgetik, ortéz, obstřiků, rehabilitace. Může dojít i na operativní řešení.

Pojem Tenisový loket je v sekci Nemoce

Relativismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Relativismus?

Relativismus je pojmenování pro nesystémový soubor názorů a postojů. Společnou mají myšlenku, že i když je něco považováno za nezávislé a absolutní, nemusí tomu být tak. I věci zdánlivě neměnné na něčem závisí. Relativismus sám se skládá nejrůznějších diskuzí a tendencí, které se touto otázkou zabývají. Proto existují různé typy relativismu. Relativismus epistemologický se zaměřuje na závislost smyslového vnímání na dalších faktorech, jako je měřítko, poloha sledujícího nebo osvětlení místa. Filozofický relativismus připouští hodnoty, platnost nebo pravdivost, které jsou ovšem na něčem závislé. Kulturní relativismus znamená různorodost pohledů ovlivněnou kulturními hledisky. Historický směr se zaměřuje na proměnu názorů, postojů a hodnocení ovlivněnou časem a dějinným obdobím. Jazykový relativismus je různým vyjádřením poznávání a hodnocení podle užívaných jazyků. Morální zaměření je současně varováním před jistotou, že vždy víme, jaké jednání je správné.

Termín Relativismus je v kategorii Filozofie

Cyklón

Pojem, výraz, heslo, co je to Cyklón?

Cyklón neboli tropická cyklóna je meteorologický jev v podobě obrovského víru oblačnosti a bouřkových mraků s "okem" uprostřed. Tyto víry - rozsáhlé tlakové níže - vznikají v oblastech okolo rovníku. V různých oblastech mají různé názvy (hurikán, tajfun). Cyklón se projevuje jako prudká bouře doprovázená výraznými srážkami a silným větrem.

Pojem Cyklón je v kategorii Věda

Windows defender

Pojem, výraz, heslo, co je to Windows defender?

Windows Defender je bezpečnostní nástroj, který je obsažen v novějších operačních systémech Windows. Je to antivirový program poskytující základní úroveň antivirové ochrany. Funguje od prvního spuštění Windows, kdy se zapne a začne chránit počítač před viry, malware a bezpečnostními hrozbami. V průběhu práce s počítačem a programy kontroluje vše, s čím pracujete a co přijímáte a stahujete. Windows Defender se aktualizuje automaticky.

Heslo Windows defender se nachází v kategorii Software

Retro

Pojem, výraz, heslo, co je to Retro?

Retro je označení pro něco již minulého, zaniklého, starého. Jako retro móda se označují takové trendy, které byly v oblibě v minulosti a nyní se jejich obliba vrací. Nemusí ale jít o pouhé kopírování trendů, může se jednat o kombinaci starého a nového.

Heslo Retro patří do kategorie Kultura

Rýmovník

Pojem, výraz, heslo, co je to Rýmovník?

Rýmovník je druh léčivé pokojové rostliny. Má velmi aromatickou vůni podobnou meduňce nebo mátě. V místnosti, ve které je umístěna, působí příznivě proti rýmě. Také účinně odpuzuje různé druhy hmyzu, proto se často kombinuje i s dalšími rostlinami ve venkovních truhlících. Latinský název rýmovníku je Plectranthus argentatus, lidově molice, mexický nebo řecký eukalypt či kubánské oregano. Existují různé barevné varianty, nejoblíbenější formou je panošovaný rýmovník.

Pojem Rýmovník je v kategorii Rostliny


Klíčová slova: formulace, význam pojmu, slovník, vysvětlení, Cyklón, Kružidlo, přesný výraz, informace, Jmenovatel, Tenisový loket, heslo, synonymum, Retro, odborné názvosloví, přesný význam, slovo, co znamená, pojem, odborný výraz, význam slova, Piperin, definice, popis, wiki, Relativismus, termín, popis, Windows defender, co to je

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Martin Nečas

kdo je to Martin Nečas?

Martin Nečas je hokejový útočník, který začínal ve Žďáru nad Sázavou a dále pokračoval v HC Kometě Brno. Zde hrál extraligu po 5 sezón. Další sezóny odehrál ve Slavii Třebíč a pak v zámořské NHL v týmu Carolina Hurricanes. V roce 2017 se vrátil do Komety Brno. Zde se opakovaně zasloužil o zlato v týmu dorostu, tak v extralize. V roce 2016 Martina Nečase draftoval Traktor Čeljabinsk, kde hrál v KHL, a o rok později znovu tým Carolina Hurrikanes, kde hraje v NHL.

Text Martin Nečas je v kategorii Sport

Ganéša

kdo je to Ganéša?

Ganéša je pojmenování pocházející ze sánskrtu. Je názvem hinduistického boha, jehož typickým znakem jsou čtyři paže a sloní hlava a jehož kult je rozšířen i mimo Indii. Ganéša patří k nejznámějším a nejvíce uctívaným božstvům. Jeho vyznavači jsou gánapatiové. Existují různá vyobrazení, ale všechna jsou si podobná. Sloní hlava je symbolem věrnosti, síly a inteligence. Ve sloním břichu jsou ukryty vesmíry, paže zastupují svědomí, mysl, intelekt a ego. Ganéšovým přepravním prostředkem je myš.

Heslo Ganéša se nachází v sekci Mytologie

Moderátor

kdo je to Moderátor?

Moderátor je osoba, která pracuje například v rozhlase nebo v televizi, popřípadě na konferencích nebo při uměleckých vystoupeních. Jeho úkolem je moderovat různě zaměřené relace nebo pořady či sestavovat texty pro vysílání rádia. Je také tvůrcem scénářů k diskusím, ty musí umět vést a komentovat i ve vysílání naživo. Moderátor spolupracuje s externisty, kteří mu dodávají příspěvky. Moderátor vystupuje také na konferencích, pro které připravuje texty, popřípadě je reprodukuje, a to i v cizích jazycích.

Slovo Moderátor se nachází v kategorii Profese

Josef Kokta

kdo je to Josef Kokta?

Josef Kokta je osobnost dobře známá z bulváru. Jedná se podnikatele v hudebním průmyslu, producenta. Podnikal také v oblasti médií, marketingu a reklamy (reklamní agentura Quo). Známý se stal díky manželství s moderátorkou Gábinou Partyšovou, s níž má syna. Partyšová, která se coby moderátorka novácké hitparády Eso vydávala za své údajné dvojče Rebeku, se před lety snažila prosadit jako zpěvačka, ale ani Koktova štědrá finanční podpora, ani billboardy na všech možných místech její hudební kariéru nenastartovaly. Bylo to Koktovo druhé manželství a skončilo rozvodem kvůli Koktově nové partnerce, "profesionální celebritě" Ornelle Štikové. V roce 2013 se jim narodil syn Quentin. Štiková je slavná jen díky tomu, že měla poměr s Koktou a že ji její přičinlivá matka v bulváru všemožně "propagovala".

Heslo Josef Kokta je v kategorii Podnikání

Uma Thurman

kdo je to Uma Thurman?

Uma Thurman patří k velmi známým americkým herečkám. Její křestní jméno vychází z buddhistického bájesloví. Vystudovala herectví, ale již během studia si vydělávala jako modelka. Následující herecká kariéra byla úspěšná především díky rolím ve filmech Quentina Tarantina Kill Bill a Pulp Fiction: Historky z podsvětí. První role Umy Thurman byla ve filmu Dobrodružství barona Prášila. Vystřídala několik partnerů a manželů, je matkou tří dětí.

Heslo Uma Thurman je v kategorii Herectví

Žabař

kdo je to Žabař?

Žabař je označení pro osobu, která provádí neúspěšně a neodborně některé činnosti. Jinak bývá také nazýván diletantem, břídilem, nešikou nebo packalem. Někdy tak bývá označován také malý a nevýznamný podnikatel. Původ má toto slovo v minulosti, kdy člověk pracující u mlýna neměl mnoho práce a věnoval se chytání žab. Jindy býval žabařem nazýván i člověk mrzutý a nevlídný, po většinu času zasmušilý.

Heslo Žabař je v kategorii Hanlivé

Josef Kemr

kdo je to Josef Kemr?

Josef Kemr byl populární český herec, který působil jak ve filmu, tak v divadle i televizi. V divadelních představeních vystupoval již v dětství, byl obsazován i do rozhlasových rolí. Později získal angažmá v různých divadlech, mezi ně patřilo například Divadlo S. K. Neumanna nebo činohra Národního divadla. Za svého života zvládl Josef Kemr nespočet rolí, celkově k 400. Za celoživotní dílo získal cenu Thálie, byl nominován na Českého lva. Dlouhou dobu se přátelil s Rudolfem Hrušínským.

Heslo Josef Kemr se nachází v sekci Herectví

Antonín Dvořák

kdo je to Antonín Dvořák?

Antonín Dvořák, celým jménem Antonín Leopold Dvořák, patří k celosvětově proslulým hudebním skladatelům a z našich komponistů je celkově nejhranější nejen na festivalech vážné hudby a při vystoupení známých orchestrů, ale i laickou veřejností. Složení jeho děl a síla melodií je oceňována i současnými odborníky. Antonín Dvořák byl autorem různorodé tvorby, nejproslulejší jsou jeho vokálně instrumentální skladby, opery a komorní hudba. K nejhranějším dílům patří opera Rusalka, skladba Requiem nebo Slovanské tance.

Heslo Antonín Dvořák se nachází v sekci Hudba

Pitaval

kdo je to Pitaval?

Pitaval je příjmení nakladatele, právníka a spisovatele Francoise de Pitaval, autora populárního souboru zajímavých kriminálních případů. Francouzský autor takto postupně vydal 20 svazků napínavých příběhů. Jeho příjmení dalo název podobným sbírkám příběhů, většinou s kriminální zápletkou. Pitaval se tak stal zakladatelem zpráv ze soudní síně a kriminálních reportáží. Měl celou řadu následovníků, z našich autorů např. Egona Erwina Kische.níků, z našich autorů např. Egona Erwina Kische.

Slovo Pitaval je v sekci Zločin

Michal Hašek

kdo je to Michal Hašek?

Michal Hašek je politik, člen ČSSD, působící jako zastupitel a bývalý hejtman Jihomoravského kraje. K jeho minulým funkcím patří statutární předseda ČSSD, předseda Asociace krajů ČR a poslanec Parlamentu ČR. Je znám také z několika politických kauz, které mu ubraly na oblibě, takže ve volbách neuspěl. Michal Hašek je absolventem Práv Masarykovy univerzity. Po studiu nastoupil do úřednických a později již do politických funkcí.

Heslo Michal Hašek se nachází v sekci Politici


Klíčová slova: formulace, Retro, slovník, Relativismus, význam pojmu, etymologie, osobnosti, lidé, vysvětlení, popis, Tenisový loket, Rýmovník, slovo, definice, životopis, pojem, přesný význam, co znamená, Kružidlo, termín, význam slova, heslo, informace, Piperin, Jmenovatel, wiki, význam, Hladítko, Cyklón

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 20. října 2021        Tip na úterý 19. října 2021
Tip na pondělí 18. října 2021        Tip na neděli 17. října 2021
Tip na sobotu 16. října 2021        Tip na pátek 15. října 2021
Tip na čtvrtek 14. října 2021        Tip na středu 13. října 2021
Tip na úterý 12. října 2021        Tip na pondělí 11. října 2021
Tip na neděli 10. října 2021        Tip na sobotu 9. října 2021
Tip na pátek 8. října 2021        Tip na čtvrtek 7. října 2021