Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 8. září 2021

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Aqua

Pojem, výraz, heslo, co je to Aqua?

Z latiny aqua = voda. Tento pojem lze vidět např. na láhvi s minerálkou, na kosmetice nebo jako označení odstínu modré barvy. Můžeme se setkat též s počeštěnou podobou "akva", která je součástí složených slov jako např. akvapark, akvarel, akvabela, akvadukt nebo akvazorbing.

Termín Aqua se nachází v kategorii Latina

Hokejbal

Pojem, výraz, heslo, co je to Hokejbal?

Hokejbal je druh sportu, který se velice podobá lednímu hokeji. Má i další názvy jako je hockeyball či street hockey. Hráči se při něm pohybují po hřišti ve sportovních botách a do branky soupeře se hokejkou snaží vstřelit míček. Ten má oranžovou barvu. Hřiště podobné hokejovému je opatřeno povrchem z asfaltu, betonu nebo plastu. Je ohraničeno mantinely. Pravidla hokejbalu se také podobají hokejovým. Oproti hokeji se však může rozšiřovat a zmenšovat útočné pásmo. Navíc je zde zakázán bodyček. Tým na hřišti má 6 hráčů včetně brankáře. Hraje se 3x15 minut, počítá se čistý čas. Po každé třetině je pauza deset minut. V případě nerozhodného výsledku se hra prodlužuje.

Heslo Hokejbal se nachází v kategorii Sport

Krevní obraz

Pojem, výraz, heslo, co je to Krevní obraz?

Krevní obraz je název celkového vyšetření krve. Při něm se zkoumají všechny složky kromě krevní plazmy, tedy bílé krvinky, červené krvinky a krevní destičky. Jde o získání údajů, které se pak porovnávají s parametry normálního zdravotního stavu. Jedná se o běžné screeningové vyšetření, které se provádí při podezření na infekční či hematologické onemocnění nebo při příjmu do zdravotnického zařízení.

Heslo Krevní obraz patří do sekce Lékařství

Fair trade

Pojem, výraz, heslo, co je to Fair trade?

Fair trade lze přeložit jako férový neboli spravedlivý obchod. Jedná se o název sociálního hnutí nebo tržního přístupu, které si kladou za cíl pomoci lidem ze zemí třetího světa, aby se mohli za dobrých podmínek uživit vlastní prací a žít důstojný život. Výrobci tak za své produkty dostanou poctivě zaplaceno a stávají se soběstačnými. Z rozvojových zemí se vyvážejí především káva, kakao, banány, cukr, čaj a bavlna.

Heslo Fair trade je v kategorii Ekonomie

Oddlužení

Pojem, výraz, heslo, co je to Oddlužení?

Oddlužení je proces, při kterém je možno vyřešit kritickou finanční situaci, kdy dlužník již není schopen své dluhy splácet. Oddlužení musí povolit soud na základě žádosti. Dlužník musí být fyzickou osobou a mít více věřitelů. Pokud soud povolí oddlužení, musí dlužník splnit určité podmínky: musí mít stálý příjem, splácet určenou částku po dobu pěti let tak, aby splatil alespoň 30% dluhů, a po tuto dobu vyjít jen s minimální částkou.

Termín Oddlužení patří do sekce Právo

IKEM

Pojem, výraz, heslo, co je to IKEM?

IKEM je zkratka označující Institut klinické a experimentální medicíny. Jde o zdravotnické zařízení v Praze Krči. Tato příspěvková organizace se zaměřuje především na kardiologická onemocnění, poruchy metabolizmu, transplantace různých orgánů, diabetologii a další. V IKEMu se nacházejí tři základní centra – kardiocentrum, diabetologické centrum a transplantační centrum. Před založením IKEMu zde fungoval Výzkumný ústav experimentální terapie. Nový ústav vznikl v roce 1971, když se spojilo šest jiných výzkumných ústavů. Transplantační centrum je největším centrem tohoto typ v Evropě. Provádí se zde většina transplantací v ČR.

Termín IKEM patří do sekce Lékařství

Fusilli

Pojem, výraz, heslo, co je to Fusilli?

Fusilli, česky vřetena, jsou těstoviny, které mohou mít vřetenovitý nebo spirálovitý tvar. Fusile bylo původně italské označení pro pušku, která má hlaveň uvnitř rýhovanou právě do tvaru spirál. Jinou možností je překlad sousloví malá vřetena. Tyto těstoviny se připravují bez použití vajec, ze semolinové mouky, vody a soli. Oblíbené jsou i barevné těstovin, které svůj odstín získávají ze zeleniny – červené řepy, špenátu nebo rajčat. Mohou se vyrábět i ručně, kdy se těsto namotává na špejli nebo tyčku. Fusilli se podávají jako předkrm, se salátem nebo zalité omáčkou.

Heslo Fusilli patří do kategorie Jídlo

Suspenze

Pojem, výraz, heslo, co je to Suspenze?

Suspenze je pojem s více významy, setkat se s ním můžete v chemii, v oblasti práva, v hudbě, dopravě, architektuře nebo biologii. V chemii se jedná o různorodou směs, ve které dochází k postupnému oddělování jednotlivých složek. K tomuto oddělení dochází samovolně. Často bývají zaměňovány pojmy suspenze a roztok, ovšem v roztoku nedochází k oddělování jednotlivých složek. Nejnázornějším příkladem suspenze je atmosféra, kde se ve vzduchu nachází další rozptýlené látky jako voda, prach a podobně.

Termín Suspenze se nachází v kategorii Věda

Ohnisková vzdálenost

Pojem, výraz, heslo, co je to Ohnisková vzdálenost?

Ohnisková vzdálenost je ve fyzice vzdálenost čočky od ohniska. U čočky zvané spojka je ohnisková vzdálenost uváděna jako kladná, u rozptylky jako záporná.

Heslo Ohnisková vzdálenost se nachází v sekci Technika

Úzkost

Pojem, výraz, heslo, co je to Úzkost?

Úzkost je stav emocí často bez zjevné příčiny. Je tvořena pocity strachu, obav a předtuch. Může být i reakcí na konkrétní situaci. Úzkost bývá krátkodobá nebo dlouhodobá a může mít různou intenzitu. Jedná se o pouhý neklid, který může vystoupat až do stavu paniky. Tyto pocity někdy doprovázejí i příznaky fyzické. Těmi může být například nevolnost, dýchací obtíže, bušení srdce a bolest na hrudi. Pokud se úzkost vrací nebo se stále opakuje, jedná se o úzkostnou poruchu.

Pojem Úzkost je v sekci Psychologie


Klíčová slova: slovo, Fusilli, synonymum, význam, Fair trade, Úzkost, popis, význam slova, informace, přesný výraz, odborný výraz, Suspenze, Krevní obraz, Hokejbal, přesný význam, co znamená, termín, Oddlužení, význam pojmu, popis, vysvětlení, wiki, slovník, definice, odborné názvosloví, názvosloví, Ohnisková vzdálenost, Aqua, IKEM

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Záletník

kdo je to Záletník?

Záletník neboli holkař, děvkař, donchuán je taková osoba mužského pohlaví, která neustále vyhledává nové kontakty s osobami ženského pohlaví, svádí je a neustále partnerky střídá. Záletník nedokáže být věrný, i když se ožení, ponechává si své milenky a stále vyhledává nová sexuální dobrodružství. Je citově nestálý a pro trvalý a kvalitní partnerský vztah nevhodný.

Slovo Záletník se nachází v kategorii Vlastnosti

Náfuka

kdo je to Náfuka?

Náfuka je osoba domýšlivá, nafoukaná, nabubřelá a nadutá. Takový člověk se vytahuje a považuje se za lepšího, než jeho okolí a neváhá to všem dávat najevo. Ukazuje ostatním svou nadřazenost, v hovoru jim neustále připomíná, že on je něco více. Náfuka je ve společnosti značně neoblíbený, často se dostává do sporů se známými i neznámými lidmi.

Heslo Náfuka se nachází v sekci Vlastnosti

Stanislav Hložek

kdo je to Stanislav Hložek?

Stanislav Hložek je zpěvák, známý především z dua s Petrem Kotvaldem. Je absolventem FSV UK. Hudbě se věnoval již v dětství, hrál na klavír a akordeon a soukromě se učil zpěvu. Zpíval a hrál nejdříve v místních skupinách. Společně s Petrem Kotvaldem působili v doprovodném orchestru Hany Zagorové, pak začali i sólovou dráhu. Jejich největším úspěchem byla písnička Holky z naší školky. Stanislav Hložek je zakladatelem vlastní agentury, kde se vytváří pořady pro děti, vystupuje v muzikálech a uvádí zábavné pořady.

Text Stanislav Hložek patří do sekce Hudba

Linda Rybová

kdo je to Linda Rybová?

Linda Rybová je česká modelka, filmová i divadelní herečka. Je absolventkou konzervatoře, oboru balet a herectví. Vystupovala v klipu skupiny Wanastowi viecy k písni Andělé. Domovskou scénou se jí stalo Divadlo Komedie a také Divadlo Pod Palmovkou. Její filmografie je bohatá, k nejznámějším snímkům patří Tmavomodrý svět, Jak básníci čekají na zázrak, Kytice, Šakalí léta a mnoho dalších. Linda Rybová ztvárnila také významné role v několika televizních seriálech.

Text Linda Rybová patří do sekce Herectví

Systémový inženýr

kdo je to Systémový inženýr?

Systémový inženýr, jinak též systém engineer, je vysokoškolsky vzdělaná osoba, která má zajišťovat bezproblémový průběh různých procesů a systémů které probíhají v daném podniku a má je celkově sladit tak, aby fungovaly s maximální efektivitou. Začíná vyhodnocením současné situace, navrhne zlepšující opatření a zajistí a kontroluje jejich provádění. Jde mu především o soulad informací, které se předávají mezi jednotlivými odděleními. Systémový inženýr také navrhuje rozhraní a konfiguraci systémových zařízení.

Text Systémový inženýr patří do sekce Profese

Stalker

kdo je to Stalker?

Stalker je osoba dopuštějící se stalkingu, což je od ledna 2012 v ČR trestný čin. Stalking znamená obtěžování nevhodným chováním, vyhledáváním nežádoucího kontaktu s objektem zájmu stalkera, narušováním soukromí, které může vést k pocitu ohrožení. Stalkerem může být fanatický obdivovatel známé osobnosti, ale nejběžněji se jedná o případy, kdy někdo obtěžuje svého expartnera/ expartnerku, protože se nechce smířit s ukončením vztahu - píše mu textové zprávy, obtěžuje nežádoucími telefonáty, záměrně s ním vyhledává kontakt, když o to druhá osoba nestojí, pronásleduje ho, nevhodně oslovuje příbuzné a přátele expartnera apod. Stalking se často odehrává i na internetu, např. prostřednictvím sociálních sítí.

Heslo Stalker se nachází v sekci Zločin

Alžběta II

kdo je to Alžběta II?

Alžběta II. je známá jako vládnoucí královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Zároveň je hlavou státu pro dalších 15 zemí Commonwealthu mezi které patří např. Austrálie, Nový Zéland nebo Kanada. Alžběta II, celým jménem Elizabeth Alexandra Mary pochází z Windsorské dynastie. Její korunovace proběhla po smrti otce Jiřího VI. dne 6. února 1952. Jedná se o nejdéle vládnoucího panovníka v dějinách Velké Británie a o jednoho z nejdéle vládnoucího panovníka v historii vůbec. Alžběta II je matkou čtyř dětí, z nichž nejstarší Charles je následníkem trůnu.

Heslo Alžběta II se nachází v sekci Panovníci

Špión

kdo je to Špión?

Špión, označovaný také jako strategický zpravodaj, je osoba, která se věnuje sběru takových důležitých informací, které není možno získat otevřeně, běžným způsobem. Tyto informace bývají označovány jako tajné. Špión bývá zaměstnancem zpravodajské služby, která byla vytvořena právě za účelem získání takových informací. Financuje je stát a řídí je a úkoly jim zadávají nejvyšší představitelé vlády. Sběrem informací pro komerční účely se zabývají nevládní organizace. Špión je vyslán do cizí oblasti s úkolem požadované informace získat s použitím jakýchkoli prostředků. Jedná se většinou o odborníka, který pracuje v utajení.

Heslo Špión je v kategorii Zločin

Přípravář

kdo je to Přípravář?

Přípravář je pracovník, který má za úkol nacenit a zpracovávat cenové nabídky jednodušší povahy. Spolupracuje s vedoucími pracovníky, jako jsou stavbyvedoucí, kontroluje různé činnosti, dokumentaci a práci subdodavatelů, je zodpovědný za provedení výběrových řízení na dodavatele materiálu. Přípravář zvažuje záměny technologických postupů nebo materiálu, které by vedlo k úsporám času i financí. Zabývá se ekonomikou stavby, zpracovává výkazy a časové plány, provádí prohlídky staveb. Zodpovídá za správnost smluv se subdodavateli a vede databázi cen materiálu.

Slovo Přípravář se nachází v kategorii Profese

Zaměstnanec

kdo je to Zaměstnanec?

Zaměstnanec je člověk v pracovně právním vztahu se svým zaměstnavatelem. Zaměstnanec má povinnost vykonávat předepsanou práci (závislou činnost) a za ni mu náleží mzda nebo plat. Zaměstnancem se může v ČR stát ten, kdo dosáhl alespoň 15 let věku a má dokončenou povninnou školní docházku.

Text Zaměstnanec je v kategorii Profese


Klíčová slova: pojem, význam pojmu, Úzkost, Suspenze, vysvětlení, přesný výraz, Fair trade, význam slova, lidé, osobnosti, termín, synonymum, heslo, popis, životopis, co znamená, Hokejbal, popis, Ohnisková vzdálenost, přesný význam, Fusilli, IKEM, wiki, slovník, Krevní obraz, definice, biografie, slovo, etymologie

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 17. září 2021        Tip na čtvrtek 16. září 2021
Tip na středu 15. září 2021        Tip na úterý 14. září 2021
Tip na pondělí 13. září 2021        Tip na neděli 12. září 2021
Tip na sobotu 11. září 2021        Tip na pátek 10. září 2021
Tip na čtvrtek 9. září 2021        Tip na středu 8. září 2021
Tip na úterý 7. září 2021        Tip na pondělí 6. září 2021
Tip na neděli 5. září 2021        Tip na sobotu 4. září 2021