Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na pátek 30. července 2021

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Belvedér

Pojem, výraz, heslo, co je to Belvedér?

Belvedér je pojem pocházející z italštiny a překládá se jako krásná vyhlídka. Architekti tímto názvem označují pavilon nebo část domu, ze které je krásný výhled do vzdálené krajiny. Pokud stojí belvedér samostatně, bývá většinou na vyvýšenině nebo v zahradě. V budově se nachází v nejvyšší části a může být koncipován jako věžička.

Heslo Belvedér je v kategorii Stavebnictví

Pasivní dům

Pojem, výraz, heslo, co je to Pasivní dům?

Pasivní dům nebo také energeticky pasivní dům je jedním z moderních trendů ve stavebnictví. Pasivní dům by měl splňovat přísná, přesně stanovená kritéria pro úsporu energií. Pasivní domy využívají solární panely, tepelná čerpadla a musejí být dobře zaizolované, aby se předešlo zbytečným ztrátám tepla.

Heslo Pasivní dům je v kategorii Stavebnictví

Ibalgin

Pojem, výraz, heslo, co je to Ibalgin?

Ibalgin, dříve prodávaný pod obchodním názvem Ibuprofen, je lék proti bolesti hlavy, na menstruační i jiné bolesti, na tlumení zánětů a snížení horečky. Je volně prodejný a řadí se k nejprodávanějším lékům na českém trhu. Tablety mají jasně růžovou barvu. Jako u všech léků je potřeba si důkladně přečíst příbalový leták, protože i u Ibalginu se mohou objevit vedlejší účinky.

Heslo Ibalgin patří do kategorie Lékařství

Lambda sonda

Pojem, výraz, heslo, co je to Lambda sonda?

Lambda sonda je označení pro součástku umístěnou do výfukového potrubí aut vybavených zážehovým motorem a katalyzátorem plynů z výfuku. Jedná se o kyslíkový senzor, jehož úkolem je porovnávat parametry okolního vzduchu a výfukových plynů. Lambda sonda zaznamená údaje a předá je řídící jednotce. Ta pak upravuje poměr paliva a vzduchu ve směsi tak, aby se dalo snížit množství škodlivin ve výfukových plynech. V moderních typech automobilů se používá širokopásmová lambda sonda.

Pojem Lambda sonda je v kategorii Technika

Švýcarská káva

Pojem, výraz, heslo, co je to Švýcarská káva?

Švýcarská káva je lahodný kávový nápoj s příchutí alkoholu a čokoládovou vůní. Pro přípravu je potřeba porce kvalitní ideálně švýcarské mleté zrnkové kávy, menší sklenka vody a 20 ml třešňovice. Káva se nasype do konvice, zalije studenou vodou a nechá dvakrát přejít varem. Pak se nechá 1-2 minuty stát. Přidá se lžíce studené vody a pak se káva přecedí do hrnečku. Přidá se třešňovice a podle chuti si každý osladí krystalovým cukrem. Některé recepty doporučují podávání třešňovice zvlášť, popřípadě použití extraktu. Výsledná chuť je kávovo-třešňová, při použití správných surovin také s nádechem vůně kvalitní švýcarské čokolády.

Pojem Švýcarská káva je v sekci Nápoje

Kerblík

Pojem, výraz, heslo, co je to Kerblík?

Kerblík třebule je jednoletá rostlina využívaná jako zelenina. Pochází z Kavkazu a vzhledem připomíná petržel. Slouží především jako koření, přidává se např. do masa nebo do omelet. Využívanou částí je nať, kterou lze použít čerstvou nebo ji usušit, případně zamrazit, stejně jako v případě petržele.

Pojem Kerblík je v kategorii Rostliny

Streptokok

Pojem, výraz, heslo, co je to Streptokok?

Streptokok je jedna z grampozitivních bakterií, tvořících řetízkové struktury. Podle této podoby má bakterie název, streptos je označení pro řetězovité zkroucení. Příznakem onemocnění streptokokem jsou bolesti hlavy nebo na hrudi, únava, kašel, vyrážka nebo horečka. K streptokokům patří i pneumokoky. Diagnostikuje se pomocí vyšetření krve, popřípadě punkcí a odebráním mozkomíšního moku.

Pojem Streptokok je v kategorii Lékařství

Vkladní knížka

Pojem, výraz, heslo, co je to Vkladní knížka?

Knížka, respektive dokument vydaný peněžním ústavem. Eviduje, že byly na účet bankovní instituce složeny finanční prostředky v určité výši, dále se do ní zaznamenávají transakce související s účtem, tedy výběr hotovosti z účtu, ale také například připsání úroků. Pokud jde pouze o jednorázový vklad a nikoli pravidelné vkládání peněžních prostředků či výběry, není to vkladní knížka, ale pouze vkladní list. U nás patří vkladní knížky k nejstarší formě spoření. I v současnosti tento typ spoření nabízejí některé banky a spořitelny. Kdysi se jednalo o běžnou formu finančního produktu, dnes ale vkladní knížky vytlačily běžné účty, které nabízejí snazší možnost provádění operací včetně třeba internetového bankovnictví, a navíc není nutné chodit na pobočku. Dnes je populární hlavně dětská vkladní knížka, kdy zákonný zástupce spoří pro svoje dítě na jeho jméno. Existují různé druhy vkladních knížek. První je vkladní knížka na jméno, ze které může vybírat ten, na jehož jméno je uvedena. Další je vkladní knížka na doručitele, z níž si může nechat peníze vyplatit ten, kdo ji předloží. Vkladní knížky na doručitele ovšem byly zrušeny v roce 2003. Dále se vkladní knížky dělí na ty s výpovědní lhůtou a bez ní. Vyplácení peněz z vkladní knížky může být vázáno například sdělením hesla. Pokud jsou dodrženy určitá zákonem přesně stanovená pravidla, může výběr z vkladní knížky provést i někdo jiný než vkladatel. Většinou se vkladní knížky úročí 0,5-1 % ročně. Konkurenci vkladních knížek jsou také termínované vklady, které sice nabízejí vyšší úroky, ale zároveň podmínky pro disponování jsou složitější včetně velkých pokut při předčasných výběrech.

Výraz Vkladní knížka je v kategorii Bankovnictví

Válečný stav

Pojem, výraz, heslo, co je to Válečný stav?

Válečný stav je označení pro nejzávažnější krizový stav. Vyhlašuje se v situaci, kdy je země napadena nebo v případě, že země musí plnit své závazky o společné obraně proti napadení v rámci mezinárodních smluv. Válečný stav vyhlašuje parlament stejně jako zákony. V rozhodnutí musí být uvedeno, odkdy nouzový stav platí. Zveřejňuje se v hromadných sdělovacích prostředcích. Zabezpečuje se tak ochrana státu a jeho obyvatel.

Termín Válečný stav je v kategorii Právo

Vlog

Pojem, výraz, heslo, co je to Vlog?

Vlog je zkrácené vyjádření pojmu videoblog. V blogu vyjadřuje autor své myšlenky písemnou formou, ve vlogu ústně – pomocí natáčení, při kterém může zobrazovat i své okolí. K natáčení a zveřejňování se stala oblíbenou platformou YouTube. Autor vlogu je označován jako vloger. Tyto formy vyjádření vlastních myšlenek a názorů jsou velmi oblíbené, diváci považují videa za zábavnější, pro autory je zas jednodušší natáčení než psaní. K obsahu patří také humorné příhody, instruktáže nebo krátké nové informace.

Pojem Vlog se nachází v kategorii Internet


Klíčová slova: přesný výraz, význam slova, Belvedér, odborný výraz, heslo, význam pojmu, Ibalgin, synonymum, slovník, Vkladní knížka, odborné názvosloví, přesný význam, Válečný stav, vysvětlení, Pasivní dům, popis, význam, co to je, názvosloví, informace, termín, Lambda sonda, wiki, Vlog, popis, Švýcarská káva, Streptokok, slovo, formulace

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Jiří Mádl

kdo je to Jiří Mádl?

Jiří Mádl je herec, scénárista a režisér. Jako herec vynikl ve filmech Konfident, Colette, Snowboarďáci, Gympl, Probudím se včera, Děti noci či v mezinárodních projektech jako např, Borgia. Oceňovaný je jeho film Jedeme k moři, kde byl režisérem i scénáristou. Jeho dalším dílem je film Na střeše. Jiří Mádl získal Křišťálový globus jako nejmladší herec. Občas hraje také v mládežnických divadlech a videoklipech. Je zakladatelem ArteFondu, jehož prostřednictvím jsou podporovány děti z dětských domovů, které mají umělecké nadání. Věnuje se i dalším charitativním aktivitám.

Slovo Jiří Mádl se nachází v kategorii Herectví

Usáma bin Ládin

kdo je to Usáma bin Ládin?

Usáma bin Ládin se narodil v bohaté saudsko-arabské rodině. V 80. letech 20 století bojoval jako mudžáhid proti sovětské armádě v Afgánistánu. V roce 1988 zde založil organizaci al-Káida se kterou posléze bojoval v bývalé Jugoslávii (v Bosně, Kosovu a Makedonii). V roce 1996 v manifestu vyhlásil válku USA a Izraeli. Usáma bin Ládin je považován za strůjce teroristických útoků na velvyslanectví USA v Nairobi v roce 1998 při kterém zahynulo 200 lidí, k útoku na torpédoborec USS Cole při kterém zahynulo 17 lidí a především za organizátora útoku na budovy Světového obchodního centra v New Yorku při kterém zahynulo asi 3000 lidí. I přes slibovanou odměnu ve výši 25 milionů a posléze 50 milionů dolarů vypsanou za jeho dopadení se Usámu bin Ládina nedařilo dlouho dopadnout. Až 2. května 2011 byl Ládin vypátrán a zabit americkými speciálními silami v pákistánském Abbottábádu. Jeho tělo bylo následně pohřbeno vhozením do vod Arabského moře.

Text Usáma bin Ládin patří do sekce Zločin

Kristen Stewart

kdo je to Kristen Stewart?

Kristen Stewart patři k mladší generaci známých amerických hereček. Své role ztvárňuje jak ve filmu, tak v televizních pořadech. K jejím nejpopulárnějším rolím patří Bella Swan v sáze Twilight. I její rodina pracuje ve filmovém průmyslu. S herectvím začala Kristen Stewart již jako dítě. K jejím nejúspěšnějším filmům patří Útěk do divočiny, Na území žen, Zábavný park, Sněhurka a lovec, The Runaways, Pořád jsem to já a další. Je také tváří značky Chanel.

Heslo Kristen Stewart se nachází v sekci Herectví

Waldemar Matuška

kdo je to Waldemar Matuška?

Waldemar Matuška byl jeden z nejznámějších československých zpěváků. Tento umělec byl populární i jako herec a bandžista. Původním povoláním byl sklář, který vystupoval s různými kapelami, kde zpíval a hrál na nejrůznější nástroje. Umělecké počátky Waldemara Matušky jsou spojeny s divadlem Reduta a později Semafor a Rokoko. Zpíval s dalšími slavnými umělci a vystupoval v řadě filmů. V roce 1986 emigroval i s rodinou do USA. Po sametové revoluci se do Česka vracel na návštěvy. Zemřel na Floridě, pohřben je na Vyšehradském hřbitově.

Text Waldemar Matuška je v kategorii Hudba

Koroner

kdo je to Koroner?

Koroner je v mnoha anglosaských zemích státní úředník, jehož hlavní zodpovědností je vyšetřovat úmrtí a vydávat úmrtní listy v nejednoznačných případech. Může např. nařídit pitvu nebo zahájit vyšetřování. To musí učinit vždy, když je podezření na násilnou nebo jinak nepřirozenou smrt a pokud někdo zemřel v policejní vazbě nebo ve věznici.

Heslo Koroner je v kategorii Státní správa

Koblihář

kdo je to Koblihář?

Hanlivým slovem koblihář označujeme příznivce Andreje Babiše a politického hnutí ANO. Andrej Babiš na svých předvolebních mítincích rozdával zdarma koblihy, které se tak staly symbolem laciného "úplatku" voličů hnutí ANO.

Slovo Koblihář je v sekci Hanlivé

Elon Musk

kdo je to Elon Musk?

Elon Musk je známý americký podnikatel, zakladatel kosmické společnosti Space X. Je také spoluzakladatelem a jedním z vedoucích činitelů významného automobilového závodu Tesla Motors. Byl i spoluvlastníkem platebního internetového systému PayPal a v současnosti je předsedou společnosti, která instaluje solární panely na domy. Sám se stal iniciátorem založení společnosti SolarCity, ale vlastní realizace a části vedení se ujal jeho bratranec. Elon Musk se intenzivně zajímá o existenci mimozemského života a považuje takovou možnost za velmi reálnou. Přestože se obává nebezpečí umělé inteligence a jejího zneužití, investoval do společností, které se vývojem inteligence strojů zabývají, a domnívá se, že člověk dokáže umělou inteligenci ovládat účelně a využívat v rozumných mezích.

Text Elon Musk je v kategorii Podnikání

Erik Meldik

kdo je to Erik Meldik?

Erik Meldik, vlastním jménem Petr Melicherík, je jeden ze dvou zakladatelů kanálu ViralBrothers na YouTube a dalších sociálních sítích. Společně s Čeňkem Stýblem se zde od roku 2011 věnuje vytváření virálních videí především v angličtině. Erik Meldik je absolventem matematiky aplikované v ekonomii. Začínali s kanálem SketchBrothers, kde uváděli seriál Desatero a další. ViralBrothers uvádí sledované série jako Debilní Kecy, Revenge a různé pranky. Protože některá jejich videa byla označena jako nevhodná a byla vymazána, zakládají nový kanál.

Heslo Erik Meldik se nachází v sekci Umělci

Clark Rockefeller

kdo je to Clark Rockefeller?

Clark Rockefeller je falešný umělec a mistrovský podvodník. Jeho skutečné jméno je Christian Karl Gerhartsreiter, který o sobě prohlašoval, že je příslušníkem rodiny Rockefellerových a jejich dědicem s pokračovatelem. Clark Rockefeller byl jeho nejpodařenějším podvodem. Stal se členem vysoké společnosti a oženil se s milionářkou. Při rozvodu však přišel o dceru. Děvče pak unesl, ale při následném vyšetřování byla odhalena jeho skutečná identita a byl odsouzen za únos i za podvod.

Slovo Clark Rockefeller se nachází v kategorii Fikce

Erik Tabery

kdo je to Erik Tabery?

Erik Tabery je šéfredaktor týdeníku Respekt, publicista a žurnalista. Svou profesní kariéru začal právě v redakci týdeníku Respekt, kde se později stal šéfredaktorem. Zabývá se především domácí politickou scénou. Za své komentáře získal ocenění Novinářská křepelka, Cenu Ferdinanda Peroutky a Novinářskou cenu. Je také autorem úspěšných a oceňovaných knih jako je např. Vládneme, nerušit nebo Opuštěná společnost. Erik Tabery je i tvůrcem několika dokumentů.

Text Erik Tabery je v kategorii Novináři


Klíčová slova: osobnosti, význam slova, etymologie, termín, Švýcarská káva, Válečný stav, heslo, Vlog, slovník, synonymum, definice, životopis, slovo, Kerblík, informace, popis, Streptokok, Vkladní knížka, co to je, přesný význam, biografie, lidé, Pasivní dům, vysvětlení, wiki, přesný výraz, Lambda sonda, popis, význam pojmu

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 17. září 2021        Tip na čtvrtek 16. září 2021
Tip na středu 15. září 2021        Tip na úterý 14. září 2021
Tip na pondělí 13. září 2021        Tip na neděli 12. září 2021
Tip na sobotu 11. září 2021        Tip na pátek 10. září 2021
Tip na čtvrtek 9. září 2021        Tip na středu 8. září 2021
Tip na úterý 7. září 2021        Tip na pondělí 6. září 2021
Tip na neděli 5. září 2021        Tip na sobotu 4. září 2021