Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 2. června 2021

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Chladítko

Pojem, výraz, heslo, co je to Chladítko?

Chladítko patří ke sklářským nástrojům. Podobně jako další náčiní slouží k uhlazování. Jeho pomocí se uhlazují kuličky, umístěné mezi kalíškem a nožičkou sklářova díla. Vzhledově jde o menší vydlabanou krychli ze dřeva. Ta je opatřena dřevěným držadlem. Před použitím je vždy nutno chladítko namočit, používá se jedině vlhké.

Výraz Chladítko je v kategorii Nástroje

Ramadán

Pojem, výraz, heslo, co je to Ramadán?

Ramadán je devátý měsíc islámského kalendáře. Jeho datum je proměnlivé, protože v islámu má měsíc jen 28 dní, a celý rok je tak o 11 dní kratší, než jak jsme zvyklí u našeho gregoriánského kalendáře. Během ramadánu drží muslimové ve dne půst - nesmějí jíst, pít, kouřit nebo mít sexuální styk. Půst končí večerní modlitbou. Povinnosti držet půst jsou zbaveny děti před dosažením puberty, těhotné a kojící ženy, nemocní, ženy v období menstruace, šestinedělí a lidé, kteří cestují na velké vzdálenosti.

Termín Ramadán se nachází v kategorii Náboženství

Rh faktor

Pojem, výraz, heslo, co je to Rh faktor?

Rh faktor je vlastnost krve, která byla objevena při poruchách krevního převodu. K těm docházelo i tehdy, když se dodržovalo pravidlo krevních skupin. Příčiny poruch byly zkoumány pokusy na opicích druhu Makak Rhesus, odtud tedy zkratka Rh faktor. Tento údaj se vždy kontroluje u těhotných žen, protože neshoda faktoru krve otce a matky by mohla vést k ohrožení zdraví novorozence, například by mohla být příčinou onemocnění žloutenkou, chudokrevnosti nebo poškození mozku.

Termín Rh faktor se nachází v kategorii Lékařství

Karpální tunel

Pojem, výraz, heslo, co je to Karpální tunel?

Karpální tunel je lékařský termín označující tu část zápěstí, kterou tvoří kosti zápěstních kůstek a nahoře umístěný vaz. Kanálem vedou šlachy odpovědné za ohýbání prstů a také nervy, které ovlivňují citlivost a jemnou motoriku prstů. Jestliže ohnete zápěstí, karpální tunel se zmenšuje. Při přílišném nebo nevhodném zatížení karpálního tunelu může dojít k otoku šlach nebo utlačení středového nervu. Toto onemocnění se pak označuje jako syndrom karpálního tunelu.

Výraz Karpální tunel se nachází v kategorii Lékařství

Eugenika

Pojem, výraz, heslo, co je to Eugenika?

Eugenika je název směru z oblasti filozofie a sociologie. Jeho cílem je studovat postupy, které co nejvíce vylepší genetický fond člověka. Samotný pojem se používá až od 19. století. Jde o to, aby se v populaci vymýtily nežádoucí prvky a co nejvíce se rozšířily ty pozitivní. Eugenika je často kritizována z etického hlediska a panují obavy z jejího zneužití. Navíc existují spory o to, co jsou vlastně žádoucí lidské vlastnosti. Termín eugenika byl negativně ovlivněn ideologií nacistického Německa.

Pojem Eugenika se nachází v sekci Věda

Amoniak

Pojem, výraz, heslo, co je to Amoniak?

Amoniak neboli čpavek je zásaditý bezbarvý a štiplavý plyn. Jedná se o jedovatou a nebezpečnou látku, která poškozuje sliznici dýchacích cest. Vzniká jako produkt reakce silných hydroxidů a amonných solí, vyskytuje se přirozeně v přírodě a vyrábí se i průmyslově. Amoniak se velmi dobře rozpouští ve vodě. V přírodě vzniká při rozkladu organických zbytků a výměšků různých živočichů, v nepatrném množství ho obsahuje i zemská atmosféra. V kapalné podobě se využívá k chlazení nebo jako rozpouštědlo. Je nezbytným činitelem při výrobě výbušnin, barviv, hnojiv a kyseliny dusičné.

Heslo Amoniak patří do kategorie Chemie

Webinář

Pojem, výraz, heslo, co je to Webinář?

Webinář je druh školení, která probíhají formou živých přednášek, prováděných pomocí internetu. Účastníci se mohou chovat jako na obvyklém školení, ovšem přednášející i jednotliví účastníci se nacházejí na rozdílných místech. Obě skupiny se mohou do školení zapojovat a účastníci s přednášejícím i mezi sebou komunikují videopřenosem, chatem nebo hlasově. Webináře bývají kratší a často i bezplatné. Výhodou je také možnost vysokého počtu zúčastněných.

Termín Webinář je v sekci Internet

Kvasnice

Pojem, výraz, heslo, co je to Kvasnice?

Kvasnice, jinak také droždí, je organizmus složený z kvasinek. Tyto mikroorganizmy lze vidět pouze pod mikroskopem. Po smíchání s tekutinou a moukou a při odpovídající teplotě (max. 40 stupňů) se kvasinky rychle namnoží. Při kynutí (pučení) kvasnic se přeměňuje cukr v mouce na oxid uhličitý a alkohol. Oxid uhličitý je při pečení odpovědný za zvýšení velikosti těsta. Kvasnice se dále využívají i k přípravě dalších pokrmů - polévek, knedlíčků či pomazánek.

Výraz Kvasnice se nachází v sekci Jídlo

Psyllium

Pojem, výraz, heslo, co je to Psyllium?

Psyllium je název pro jitrocel indický. Jedná se o jednoletou rostlinu, která se pěstuje v Indii, Austrálii a v Iráku. Psyllium má nenápadný květ a krátké listy s chmýřím. Využívá se jako zdroj rozpustné vlákniny. Psyllium je slupka ze semen jitrocele, ve které se nacházejí bobtnavé látky. V trávicím traktu výrazně zvyšují svůj objem a vytvářejí ochrannou vrstvu. Psyllium se používá jako doplněk stravy při péči o trávicí trakt, při hubnutí a detoxikaci organismu.

Výraz Psyllium se nachází v sekci Rostliny

Stockholmský syndrom

Pojem, výraz, heslo, co je to Stockholmský syndrom?

Stockholmský syndrom je pojem z oblasti psychologie. Jedná se o situaci, ve které si zajatec, oběť či rukojmí vytvoří pozitivní vazbu vůči pachateli nebo únosci. Tyto sympatie mohou jít tak daleko, až se oběť stane na pachateli závislou. V některých případech může být navázán i milostný vztah. Stockholmský syndrom se objevuje i v případech domácího násilí nebo mezi vězni a vyšetřovateli. Název získal tento jev po velké loupeži ve Stockholmu, kdy v bance byla držena skupina rukojmí, která později považovala věznitele za přátele.

Pojem Stockholmský syndrom je v kategorii Psychologie


Klíčová slova: slovník, popis, přesný význam, heslo, co to je, Chladítko, význam pojmu, termín, význam, formulace, Amoniak, Ramadán, wiki, pojem, Eugenika, co znamená, odborné názvosloví, Psyllium, odborný výraz, vysvětlení, Stockholmský syndrom, význam slova, přesný výraz, názvosloví, Webinář, Kvasnice, Karpální tunel, Rh faktor, popis

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Lucie Zedníčková

kdo je to Lucie Zedníčková?

Lucie Zedníčková je herečka, je adoptovanou dcerou Pavla Zedníčka. Účinkovat v televizi začala již v pěti letech, kdy vystupovala se Štěpánkou Haničincovou. O pět let později se objevila ve filmech Láska mezi kapkami deště a Hodinářova svatební cesta Korálovým mořem. Vystudovala DAMU a začala hrát v tehdejším Realistickém divadle. Lucie Zedníčková vystupovala i v Činoherním klubu a hrála se společností Háta. Hrála také v dalších filmech, jako je Třetí princ, Levé křídlo, Helimadoe, Hrobník a dalších. Oblíbené jsou i postavy, které ztvárňuje v seriálech Hospoda, Saturnin, Ententýky, O zvířatech a lidech, Hříchy pro pátera Knoxe, Dobrodružství kriminalistiky a jiných.

Heslo Lucie Zedníčková je v kategorii Herectví

Androlog

kdo je to Androlog?

Androlog je lékař, který se ve své práci věnuje prevenci, výzkumu a léčbě mužských pohlavních orgánů. Hlavní náplní je léčba nemocí a potíží jako je neplodnost, poruchy erekce, andropauza nebo rakovina prostaty. Androlog se může zabývat samčími reprodukčními orgány a jejich nemocemi nejen u lidí, ale i u zvířat. V současnosti se tito specialisté často zaměřují na problémy a onemocnění stárnoucích mužů.

Heslo Androlog se nachází v sekci Lékařství

Student

kdo je to Student?

Student je (většinou) mladý člověk, který denně dochází do školy (střední nebo vysoké) a systematicky se vzdělává v oboru, na nějž je škola zaměřena a připravuje se tak na budoucí povolání. Studenti denního studia zpravidla nemívají vlastní příjem trvalejšího charakteru, živí je rodiče. Studenti mají určité výhody - např. studentské slevy, stát za ně platí sociální a zdravotní pojištění. Studovat lze i distančně (dálkově). Studenti dálkového studia si vzdělání dokončují nebo doplňují při zaměstnání a studentské výhody se na ně nevztahují.

Text Student patří do sekce Školství

John Vanhara

kdo je to John Vanhara?

John Vanhara je americký podnikatel původem z Česka. Zde nedokončil učitelská studia na Masarykově univerzitě v Brně a začal podnikat v oblasti reklamy. Po roce 2000 získal vízum pro podnikatele v Americe, majetek v Česku prodal a přestěhoval se. V Americe dokončil obchodní studia a pustil se do podnikání v oblasti nemovitostí a zakládání firem. John Vanhara se zabývá také psaním, vede vlastní blog o podnikání a je autorem několika publikací.

Text John Vanhara je v kategorii Podnikání

Chomout

kdo je to Chomout?

Chomout je přeneseně hloupý, nešikovný člověk. Pojmenování pochází od části koňského postroje, která se používala žertem i pro ženichy na svatbách jako symbol určitého druhu omezení. Přeneseně se pak slovo chomout použilo i pro omezeného člověka- omezení může být duševní, takový člověk je mdlého rozumu, nebo je omezený vlastní neschopností pro určité práce, je tedy nešikovný.

Slovo Chomout je v sekci Hanlivé

Alergolog

kdo je to Alergolog?

Alergolog je lékař, který se specializuje na léčbu alergií. Zkoumá nesnášenlivost člověka vůči některým látkám, jakými jsou například určité potraviny, prach, pyl, někdy také slunce nebo chlad. Alergolog musí z příznaků poznat, že se jedná o alergii. K typickým příznakům patří pálení očí nebo jejich slzení, silná nebo dlouhotrvající rýma, kašel, vyrážka a jiné. Pokud by lékař nepoužil účinné léky, mohla by alergie přejít do astmatu nebo anafylaktického šoku. Alergolog provádí kožní testy, vyšetření plic nebo provokační testy. Pak použije léky ke ztlumení zánětu a k uvolnění. Pacientovi může být na míru vyrobeno sérum.

Heslo Alergolog se nachází v sekci Lékařství

Lump

kdo je to Lump?

Lump nebo též mizera je označení pro bezcharakterního, nečestného člověka. Pro lumpa je přijatelná jakákoliv špatnost, zvláště pokud povede k naplnění jeho osobních cílů či potřeb. Lumpovi zcela scházejí jakékoliv morální zásady, nemá problém zneužívat svoje okolí, netrápí ho výčitky svědomí. Právě kvůli absenci svědomí se někteří lumpové dokáží vypracovat i na vedoucí pozice, neboť nemají sebemenší zábrany v realizaci nepříjemných a nepopulárních opatření. Výraz lump má svůj původ v němčině, kde má význam otrhanec, pobuda či darebák.

Text Lump je v kategorii Hanlivé

Chachar

kdo je to Chachar?

Slovo chachar je nářeční výraz pocházející z oblasti Ostravska a lze jej chápat jako označení poněkud hlučného frajera, který se rád napije. Původní význam byl hanlivý a slovo chachar dříve znamenalo totéž co pobuda nebo ničema, žebrák či opilec. Je nutno podotknout, že dnešní význam tohoto slova nebývá chápán a definován úplně jednoznačně.

Slovo Chachar je v sekci Hanlivé

Milla Jovovich

kdo je to Milla Jovovich?

Milla Jovovich, původně Milica Bogdanovna Jovovich, je žena mnoha schopností. Dokázala se prosadit jako herečka, zpěvačka, modelka a také módní návrhářka. Svou kariéru začala již dětskými rolemi v televizi. Zde zaujala módní agendy a již v dětském veku se začala věnovat modelingu. Milla Jovovich vystupovala také v reklamách. K jejím úspěšným raným filmům patří Návrat do Modré laguny. Po bouřlivějším dospívání se věnovala hudbě a stala se i zpěvačkou. Hlavní role ztvárnila například ve filmech Pátý element a Johanka z Arku, Resident Evil a mnoha dalších.

Slovo Milla Jovovich je v sekci Herectví

Ježíšek

kdo je to Ježíšek?

Ježíšek je malý Ježíš, syn Marie, narozený na Vánoce v Betlémě v chlévě. V českém prostředí je považován za toho, kdo nosí dětem dárky, ovšem v posledních letech tuto tradici poněkud narušuje americký Santa Klaus. Ať už děti věří na Ježíška, nebo Santa Klause, všechny dříve nebo později zjistí, že dárky dostávají od rodičů. Ježíšek je také figurka z lidových a jiných betlémů.

Slovo Ježíšek je v sekci Nadpřirozené


Klíčová slova: slovník, Webinář, životopis, Eugenika, co to je, etymologie, Psyllium, Ramadán, Kvasnice, přesný význam, formulace, význam, popis, wiki, Chladítko, popis, informace, co znamená, definice, slovo, termín, Amoniak, přesný výraz, význam slova, osobnosti, biografie, význam pojmu, synonymum, vysvětlení

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021
Tip na úterý 8. června 2021        Tip na pondělí 7. června 2021
Tip na neděli 6. června 2021        Tip na sobotu 5. června 2021