Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na úterý 1. června 2021

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

SWIFT

Pojem, výraz, heslo, co je to SWIFT?

SWIFT je zkratkové slovo utvořené z počátečních písmen anglického názvu Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci. Jedná se o počítačové řízený systém sloužící k výměně dat mezi bankami v mezinárodním platebním styku. Každá banka má jedinečný kód (tzv. BIC - Bank Identifier Code). Například SWIFT/BIC kód České spořitelny je GIBACZPX.

Termín SWIFT je v kategorii Bankovnictví

QR kód

Pojem, výraz, heslo, co je to QR kód?

S QR kódem se může poměrně často setkat každý z nás, ale většinou nevíme, že se jedná o právě QR kód. Jedná se o prostředek pro automatizovaný sběr dat. Písmena QR symbolizují zkratku anglických slov "Quick Response" = kódy rychlé reakce. QR kód dokáže zakódovat mnohem větší množství dat, než klasicky známý EAN čárový kód. Specifikace QR kódů je od června 2000 určena normou ISO 18004 a standard byl upraven v roce 2006. Kódy jsou určeny k počítačovému zpracování. Kód přestane být čitelný až ve chvíli, kdy se odstraní nebo znečistí většina kódu.

Termín QR kód je v kategorii Počítače

Mezonetový byt

Pojem, výraz, heslo, co je to Mezonetový byt?

Mezonetový byt je takový byt, který se vyskytuje ve dvou nebo více patrech vícepodlažního bytového domu. Dole bývá kuchyň a společenská místnost (obývací pokoj) a nahoře ložnice.

Pojem Mezonetový byt je v kategorii Stavebnictví

Cibulačka

Pojem, výraz, heslo, co je to Cibulačka?

Cibulačka neboli cibulajda je druh polévky pocházející z Francie. Jejím základem je cibule a vývar z masa. Přidávají se do ní i další suroviny, je možno uvařit cibulačku například se žampiony, sýrem, se šunkou nebo se smetanou. Ve Francii byla populární, protože rychle prohřála celé tělo. Její příprava je rychlá a jednoduchá, takže ji zvládnou i začínající kuchaři. Při vaření cibulačky se musí nejdříve orestovat cibule, která se pak vaří ve vývaru z hovězího nebo drůbeže. Dále už každý postupuje podle vlastní chuti nebo podle toho, co má doma k dispozici. Může se přidávat uzenina, houby, sýry, brambory, koření nebo krutony.

Heslo Cibulačka patří do kategorie Jídlo

Mlha

Pojem, výraz, heslo, co je to Mlha?

Mlha je seskupení kondenzovaných vodních par, které se vyskytuje v přízemní vrstvě vzduchu. Protože leží hned nad zemí, omezuje výrazně viditelnost. Mlha je podobná oblaku, který se však nepřibližuje zemskému povrchu. Mlha se může skládat z drobných kapek vody nebo malých krystalů ledu, které jsou rozptýlené ve vzduchu. Vzniká tím, že se vzduch nad zemským povrchem ochlazuje. Toto ochlazení může mít různé příčiny, ke vzniku mlhy dojde tehdy, když teplota vzduchu klesne na teplotu rosného bodu. Časté jsou mlhy v oblastech exhalací.

Pojem Mlha je v sekci Věda

Tetanie

Pojem, výraz, heslo, co je to Tetanie?

Tetanie rozhodně není totéž co tetanus, i když podobnost názvů by mohla být zavádějící. Tetanie je označení pro stav, kdy je v těle výrazně snížené množství vápníku nebo hořčíku. Způsobuje nervosvalové potíže (křeče, trhavé pohyby, pocit ztíženého dýchání až křečovité záchvaty) a změny nálad (deprese, podrážděnost, agresivita). Nejčastěji se tetanie objevuje mezi 20. a 30. rokem věku.

Výraz Tetanie se nachází v sekci Nemoce

Frexit

Pojem, výraz, heslo, co je to Frexit?

Frexit je název užívaný pro případný odchod Francie z EU. Mluvilo se o něm v souvislosti s brexitem, kdy bylo zjištěno, že většina Francouzů vykazuje negativní postoj k EU. Přesto při průzkumu Francouzi odpovídali, že vystoupit z Evropské unie by nechtěli. Podobné postoje zastávají i další národy, např. Řekové, Nizozemci a další. Frexit je tedy zatím pouze hypotetickou teorií.

Termín Frexit je v kategorii Politika

Kyselina listová

Pojem, výraz, heslo, co je to Kyselina listová?

Kyselina listová je název vitamínu patřícího do skupiny B-komplex. Je rozpustná ve vodě. Kyselina listová je důležitá pro tvorbu červených krvinek a má velký význam pro zdravý vývoj plodu. Bývá označována také jako vitamín B9 či folacin. Jejími přírodními zdroji jsou listová zelenina, obecně zelenina, obiloviny, ovoce, ořechy, játra a některé druhy mléčných výrobků.

Heslo Kyselina listová patří do kategorie Chemie

Bigos

Pojem, výraz, heslo, co je to Bigos?

Bigos je jídlo připravené ze zelí a masa. Jde o jídlo pocházející z Litvy a Běloruska, které se rozšířilo i do dalších zemí. Zvláště populární je bigos v Polsku. Zde se stal tradičním jídlem poté, co ho král Vladislav II. Jagellonský učinil částí svých loveckých hostin. Bigos má více variant a odlišné jsou i způsoby jeho přípravy. V klasických receptech nechybí hlavně zelí v čerstvé i v kysané podobě, dále klobásy, maso, houby, uzený bůček a z koření pepř, sůl a bobkový list. V Polsku se na závěr přidává ještě lžíce medu. Další možností je přidání červeného vína, sušených švestek, kmínu, majoránky, nového koření nebo trochy rajského protlaku. Nejlepší chuť nemá bigos ihned p uvaření, ale až v dalších dnech. Nejvhodnější přílohou je chléb.

Výraz Bigos patří do kategorie Jídlo

Galangal

Pojem, výraz, heslo, co je to Galangal?

Galangal je označení pro kořen, který se podobá zázvoru a je jeho příbuzným. Má růžovější barvu, ostřejší chuť a pronikavou vůni. Roste v Asii a je typický pro místní kuchyni, především pro thajskou. Přidává se hlavně do polévek, smažených jídel nebo do různých past. Je přínosný i pro zdraví, má protirakovinné, antibakteriální a protizánětlivé účinky, podporuje mužskou plodnost. Vysoký obsah antioxidantů, podpora zdraví mozku nebo zklidnění žaludku patří k dalším přednostem galangalu.

Pojem Galangal je v sekci Jídlo


Klíčová slova: co to je, význam, Mezonetový byt, Frexit, Mlha, odborný výraz, co znamená, QR kód, význam slova, SWIFT, definice, pojem, odborné názvosloví, Galangal, Cibulačka, synonymum, význam pojmu, Kyselina listová, heslo, formulace, slovo, Tetanie, termín, Bigos, wiki, přesný výraz, popis, názvosloví, přesný význam

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Sekerník

kdo je to Sekerník?

Sekerník je povolání, jehož název se odvozuje od pracovního nástroje, který se používá nejčastěji – sekery. Jedná se o druh řemesla, specializovaného tesaře, vyrábějící zařízení a stroje ze dřeva. Sekerníci se uplatňovali především v mlýnech nebo hamrech, kde stavěli kola a mlýnské stroje. Za prací putovali od jednoho zařízení k druhému. Uměli postavit nejrůznější zařízení na míru. S rozvojem průmyslové výroby a inovací součástek toto řemeslo postupně zaniklo.

Heslo Sekerník se nachází v sekci Profese

Kastelán

kdo je to Kastelán?

Kastelán je zaměstnanec, jehož pracovním úkolem je správa památkových objektů, například hradů nebo zámků. Kastelán má na starosti vše, co souvisí s návštěvnickým provozem, nedílnou součástí jeho práce je kromě dohledu nad památkou také administrativa související s dotacemi na obnovu a údržbu budov, inventáře apod.

Heslo Kastelán se nachází v sekci Křesťanství

Office manager

kdo je to Office manager?

Office manager je práce velmi různorodá. Jde většinou o administrativní činnosti, spolupráci s asistenty a jejich koordinaci, každodenní jednání se stávajícími dodavateli. Office manager má na starosti také část personální agendy a připravuje zde podklady pro různé personální činnosti. Bývá také organizátorem různých akcí jak společenského, tak firemního charakteru.

Text Office manager je v kategorii Profese

Recepční

kdo je to Recepční?

Recepční je vedoucí recepce a je odpovědná za její provoz. Hlavní náplní její práce je přijímání, uvítání a ohlášení příchozích osob i plánovaných návštěv. Každého návštěvníka zapíše do knihy návštěv, popřípadě mu vydá propustku pro návštěvníky. Recepční také dokáže podat základní informace o firmě. Je administrativní pracovnicí, kromě některých administrativních prací také vyřizuje nebo přepojuje telefonáty.

Text Recepční patří do sekce Profese

Nevěstka

kdo je to Nevěstka?

Nevěstka je knižní pojmenování prostitutky, tedy ženy, která mužům poskytovala sexuální služby za protihodnotu ve formě jídla, šatů, šperků, peněz a jiných darů. Tyto služby nabízely nevěstky přímo na ulici nebo ve specializovaných domech – nevěstincích. Ty se někdy maskovaly jako noční podniky, bary či masážní salony. Nevěstky také dojížděly za zákazníky do jejich domovů.

Slovo Nevěstka je v sekci Profese

Kateřina Konečná

kdo je to Kateřina Konečná?

Kateřina Konečná je politička, do roku 2014 poslankyně Parlamentu ČR za Moravskoslezský kraj. Je členkou KSČM, tam působí jako stínová ministryně pro oblast evropské politiky a EU. Od roku 2014 je v Evropském parlamentu poslankyní, od roku 2018 je místopředsedkyní KSČM. Kateřina Konečná je absolventkou oboru národní hospodářství na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. V kombinovaném bakalářském studiu se věnovala veřejné ekonomii a správě, později absolvovala bakalářské studium právní specializace ve veřejné správě.

Slovo Kateřina Konečná je v sekci Politici

Daniel Herman

kdo je to Daniel Herman?

Daniel Herman je na vlastní žádost propuštěný katolický kněz a také politik. Pracoval jako ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a byl mluvčím České biskupské konference. V roce 2013 vstoupil do politiky jako poslanec KDU-ČSL, od roku 2014 je ministrem kultury ČR. Z pedagogického studia přešel na teologii a byl vysvěcen na kněze. Pracoval i jako sekretář Miloslava Vlka. V roce 2007 požádal o zesvětštění a pracoval pro ministerstva kultury a vnitra. Jeho činnost byla oceněna Uměleckou cenou česko-německého porozumění. Daniel Herman pochází z rodiny s dlouhou historií, je jedním z přímých potomků bratra Josefa Dobrovského a je v příbuzenském vztahu s rodinou Bradyových – Jiřího a Hany, známá je kauza s vyznamenáním pro Jiřího Bradyho, které prezident zrušil údajně po setkání Daniela Hermana s dalajlámou.

Text Daniel Herman patří do sekce Politici

Kunda

kdo je to Kunda?

Kunda je značně vulgární označení dámského přirození. Jedná se o velmi frekventovaný výraz, podobně jako jeho synonymum píča. Původ slova je zřejmě nutno hledat v němčině ve slově Kunt (ve staré němčině též Kunde) s naprosto identickým významem jako v češtině. Podobným výrazem ostatně disponuje i angličtina (cunt). Existuje mnoho výrazů odvozených od slova kunda, např. kundit - zničit, pokazit něco; kundafáč - menstruační vložka; kundit se - být promiskuitní, často střídat partnery, ovšem řečeno pouze v případě sexuálně náruživé ženy; kundička - sexuálně přitažlivá dívka. Slovem kunda v mírně přeneseném smyslu můžeme označit i nepříjemnou ženu, pro níž máme potřebu použít "šťavnatou" sprostou nadávku.

Slovo Kunda se nachází v kategorii Hanlivé

Alfred Hitchcock

kdo je to Alfred Hitchcock?

Alfred Hitchcock byl ceněn především jako filmový režisér, který dokázal mistrně zpracovat především napínavé kriminální příběhy, horory a thrillery. Byl také producentem. Jako americký i britský režisér zavedl do výroby filmů inovace, které ovlivnily další vývoj tohoto odvětví. Dokonale uměl pracovat s tempem filmu a neustálým napětím. Jeho éra zahrnovala období od němého filmu až po film barevný.

Slovo Alfred Hitchcock je v sekci Umělci

Rapl

kdo je to Rapl?

Rapl je výraz, jímž označujeme jednak často nekontrolovatelný záchvat vzteku, jednak člověka, který se takto projevuje. Známé je spojení "chytil ho rapl". Je-li řeč o člověku s touto vlastností, pak je to jedinec silně popudlivé, výbušné nátury, jemuž obvykle stačí jen malá a pro okolí kolikrát i bezvýznamná záminka k tomu, aby vybuchl hněvem. Raplové nebo také raplouši mohou být pro své okolí i nebezpeční, protože kromě vzteklé povahy se u nich vyskytují potíže se sebekontrolou, kterou v afektu zcela ztrácejí. Z hlediska původu slova pochází rapl snad z němčiny, kde měl tento výraz i další významy: blázen, záchvat vzteku, ale i nadávat nebo žvanit. V moravském nářečí se rapl říkalo také jankovitému, blázivému, neovladatelnému koni. Do dnešních dnů se význam slova rapl posunul a ustálil jako označení tedy buď pro záchvat vzteku, nebo pro neovládajícího se zuřivce.

Slovo Rapl je v sekci Hanlivé


Klíčová slova: co to je, Kyselina listová, heslo, informace, význam pojmu, popis, termín, co znamená, přesný význam, popis, význam slova, etymologie, Mezonetový byt, SWIFT, definice, přesný výraz, vysvětlení, Galangal, Bigos, synonymum, Mlha, formulace, pojem, význam, QR kód, slovo, wiki, osobnosti, Frexit

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021
Tip na úterý 8. června 2021        Tip na pondělí 7. června 2021
Tip na neděli 6. června 2021        Tip na sobotu 5. června 2021