Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na pondělí 31. května 2021

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Amfetamin

Pojem, výraz, heslo, co je to Amfetamin?

Amfetamin je stimulační droga. V mozku zvyšuje hladinu dopaminu a serotoninu, což způsobuje příjemné pocity a dobrou náladu, což ovšem nejsou jeho jediné účinky a neprojevují se zdaleka u každého. Amfetamin bývá zneužíván jako rekreační droga pod názvem Speed. Kromě uvedeného způsobuje hyperaktivitu, změny smyslového vnímání, potlačuje chuť k jídlu, případně může vyvolat úzkost, euforii, paranoiu nebo závratě.

Termín Amfetamin se nachází v sekci Chemie

Síto

Pojem, výraz, heslo, co je to Síto?

Síto je buď druh ručního pracovního nástroje, nebo zvláštní strojní zařízení. Slouží především k prosetí sypkých materiálů. Síto má oka, kterými projdou pouze částice, menší než tato oka, zbytek zůstane uvnitř. Malé síto se označuje jako sítko, dá se používat i název řešeto. Pokud by přes síto procházela kapalina, od které je potřeba oddělovat pevné složky, hovoří se o cedníku. Podobně jako síto pracují i filtry a další zařízení. Síta mohou být strojní nebo ruční. Ruční síto je tvořeno rámečkem z různých materiálů (dříve se mohlo jednat o dřevěný válec), Do kterého je vsazena drátěná nebo plastová síť nebo výlisek z plechu, ve kterém jsou kruhová oka. Strojní síta jsou součástí mnoha strojů. Mohou být šejbrová, což jsou šikmá síta, která se přetřásají směrem do stran, nebo rotační bubnová.

Termín Síto patří do kategorie Nástroje

NVIDIA

Pojem, výraz, heslo, co je to NVIDIA?

NVIDIA je jméno americké společnosti, zaměřené na výrobu hardware pro počítače. K jejím specialitám patří především procesory a grafické čipy, patří také k nejvýznamnějším a největším výrobcům grafických karet a vede na trhu zpracovávání obrazů v prostředí virtuální reality. NVIDIA nabízí také integrované obvody a další výrobky nejen pro základní desky počítačů, ale i pro herní konzole. Sídlem společnosti je již od roku založení (1993) Kalifornie.

Výraz NVIDIA se nachází v kategorii Hardware

IMEI

Pojem, výraz, heslo, co je to IMEI?

IMEI je patnáctimístné číslo, unikátní kód přidělený každému mobilnímu telefonu jeho výrobcem. Podle IMEI lze např. identifikovat odcizený přístroj. Pokud došlo ke ke krádeži mobilního telefonu, lze ho zablokovat právě nahlášením kódu IMEI. Zkratka IMEI pochází z anglických slov International Mobile Equipment Identity. IMEI lze u většiny mobilů zobrazit zadáním kódu *#06# Lze ho též obvykle nalézt napsaný na štítku pod akumulátorem.

Výraz IMEI patří do sekce Hardware

Jasmínová rýže

Pojem, výraz, heslo, co je to Jasmínová rýže?

Jasmínová rýže je velmi chutným druhem rýže, který se začíná prosazovat i u nás. Má středně velká dlouhá zrníčka žlutohnědé nebo bíložluté barvy. Zemí původu jasmínové rýže je Thajsko, kde jsou ideální klimatické a půdní podmínky. Zde získává jasmínová rýže jedinečnou vůni a chuť. Svůj název získala jasmínová rýže po lehké vůni, která se uvolňuje při vaření. Jasmínovou vůni mají i samotná zrníčka. Oceňovanou vlastností jasmínové rýže je také prokázaný vliv na snížení cholesterolu v krvi.

Výraz Jasmínová rýže patří do kategorie Jídlo

Oxidační stres

Pojem, výraz, heslo, co je to Oxidační stres?

Oxidační stres je pojmenování situace, která nastane, jestliže dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a schopností organizmu odbourat a zneškodnit meziprodukty. Tento stres se objevuje u více nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza a další. Riziko stresu snižují antioxidanty. Pokud je oxidační stres krátkodobý, vyvolává proces, který je pozitivní jako prevence stárnutí.

Výraz Oxidační stres je v kategorii Lékařství

Gorilla glass

Pojem, výraz, heslo, co je to Gorilla glass?

Gorilla glass je druh tenkého a plochého skla vyznačujícího se vysokou odolností. Sklo Gorilla Glass je netoxické a má řadu výhod, díky kterým se využívá například jako krycí sklo displejů. Je pevné a velmi odolné vůči poškrábání. Povrch je kvalitní a pro základní použití ho není potřeba dále upravovat. Gorilla Glass nabízí i speciální úpravu proti zašpinění nebo působení tekutin, což je velkou předností především u dotykových displejů. Využití je široké, Gorilla Glass najdete nejen u tabletů, telefonů a dalších dotykových zařízení, ale i u televizních přijímačů.

Pojem Gorilla glass je v kategorii Materiály

Dýha

Pojem, výraz, heslo, co je to Dýha?

Dýha se užívá především při výrobě+ nábytku nebo při výrobě překližek. Celkově zlepšují vzhled desek, které jsou jimi plášťovány - spárovky, MDF desky, laťovky, dřevotřískové desky a podobně. Jedná se o nepříliš silný pás nebi list dřeva (0,3 - 5 mm). Dýhy se získávají řezáním, loupáním nebo krájením. Při řezání dýh se používá rámová nebo pásová pila. Tak se vyrábějí například dýhy z tvrdého dřeva, vzniká však velké množství odpadu. Při loupání se materiál napaří a odřezává se posouvajícím se nožem. Krájením vznikají především okrasné dýhy s pěknou kresbou. Kromě klasických dýh existují i dýhy speciální - arodýhy nebo mikrodýhy.

Termín Dýha se nachází v kategorii Materiály

Arogance

Pojem, výraz, heslo, co je to Arogance?

Mezi negativní lidské povahové vlastnosti patří arogance. Slovo pochází z francouzského jazyka, ale již dříve bylo odvozeno z latiny, a značí velké ego a nadměrně vyvinuté sebevědomí. Navenek se arogantní člověk projevuje nadutě, namyšleně, pyšně a pohrdavě vůči ostatním lidem. Jedná se o projev pohrdání. Kromě lidského jedince se slovo arogance může využívat i v případě úřadů či institucí.

Pojem Arogance patří do kategorie Psychologie

Kepr

Pojem, výraz, heslo, co je to Kepr?

Kepr nebo též twill je jedním ze základních druhů vazeb vláken při tkaní textilu. Keprová vazba se používá při výrobě látek určených na výrobu vojenských uniforem, pánských obleků nebo denimu (džínoviny). Jedná se o pevné a odolné materiály.

Výraz Kepr je v kategorii Materiály


Klíčová slova: formulace, informace, pojem, co znamená, přesný výraz, NVIDIA, Oxidační stres, význam slova, Jasmínová rýže, wiki, Síto, slovník, vysvětlení, význam pojmu, Kepr, slovo, co to je, Gorilla glass, přesný význam, heslo, IMEI, popis, popis, synonymum, definice, Arogance, význam, termín, názvosloví

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Richard Gere

kdo je to Richard Gere?

Richard Gere, celým jménem Richard Tiffany Gere, je populární filmový herec, pocházející z anglicko-irské rodiny. Studoval filozofii a východní náboženství na univerzitě, ale studia nedokončil. Popularitu mu přinesl film Americký gigolo, díky kterému se také ocital na titulních stránkách časopisů o módě. Vynikl ve filmech Vnitřní záležitosti a Pretty Woman. Následovaly filmy Sommersby, Prvotní strach a Nevěsta na útěku. Cenu Zlatý glóbus obdržel za film Chicago. Richard Gere často vítězí v různých anketách, jako Muž roku nebo Nejsvůdnější živý muž.

Heslo Richard Gere se nachází v sekci Herectví

Knihomol

kdo je to Knihomol?

Knihomol je milovník knih. Jeho typickým rysem je to, že neustále leží v knihách a nemívá jiné zájmy. Je náruživým čtenářem. O své knihy pečuje, neustále sleduje novinky na knižním trhu. Zajímá se i o autory, pořádá akce a schází se s ostatními knihomoly. Když se knihomol zabere do knihy, zapomene na okolní svět a pokud je vyrušen, je velice nevrlý.

Heslo Knihomol je v kategorii Vlastnosti

Helena Růžičková

kdo je to Helena Růžičková?

Helena Růžičková byla nezapomenutelná herečka, kterou proslavily především komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno….. Jako dítě se herečka věnovala baletu a hostovala dokonce v Národním divadle. Z politických důvodů nebyla přijata na DAMU, uměleckou kariéru začala jako technička a choreografka, teprve později jako herečka. Začínala v Činoherním klubu, byla členkou souboru Divadla Na Zábradlí. Nejvýraznější role vytvořila ve filmu, k nejpopulárnějším patří Vlak dětství a naděje, Přítelkyně z domu smutku, Dívka na koštěti, Pane, vy jste vdova, Z pekla štěstí, série o Homolkových, Kameňák a další. Helena Růžičková se zapojila i do politiky, věnovala se charitě a zabývala se astrologií, ezoterikou a okultizmem. Úspěšně bojovala s rakovinou, podlehla však selhání ledvin.

Text Helena Růžičková je v kategorii Herectví

Dobrodruh

kdo je to Dobrodruh?

Dobrodruh je pojmenování pro osobu, která ráda a dobrovolně vyhledává nějaká dobrodružství. Jde o člověka s velkou dávkou odvahy, který dokáže čelit i velkým výzvám. Ty mohou být založeny na prověření fyzické i psychické odolnosti takového jedince. Dobrodruh se vystavuje extrémům počasí, námaze, navštěvuje nové a neprobádané krajiny a podobně.

Text Dobrodruh je v kategorii Vlastnosti

Karolína Plíšková

kdo je to Karolína Plíšková?

Karolína Plíšková je profesionální tenistka, jediná Češka v historii, která se roku 2017 stala světovou tenisovou jedničkou. V roce 2010 vyhrála jako juniorka Grand Slam Australian Open. Měla problémy s přechodem do tenisu dospělých, kde se jí začalo dařit až v roce 2014. O rok později již byla na 7. místě žebříčku WTA. S Petrou Kvitovou vynikla i v českém Fed Cupovém týmu. Karolína Plíšková působí i jako tenisová modelka. Je manželkou moderátora Novy Michala Hrdličky, kterého si tajně vzala v Monaku.

Text Karolína Plíšková je v kategorii Sport

Michal Kempný

kdo je to Michal Kempný?

Michal Kempný je hokejový obránce s přezdívkou Kempas, který působí v české reprezentaci. S hokejem začínal na Slovensku, poté působil v Kometě Brno a jeden ročník v pražské Slávii. S těmito kluby vyhrál stříbrnou medaili v extralize. Poté Michal Kempný odešel do KHL, do Avantgardu OMSK. Zde byl vyhlášen nejlepším obráncem čtvrtfinále. Je pravidelným členem české reprezentace a v budoucnu zamíří i do NHL.

Slovo Michal Kempný se nachází v kategorii Sport

Vynálezce

kdo je to Vynálezce?

Vynálezce je taková osoba, která je tvůrce nebo objevitelem nové věci nebo vynalezla nějakou novou metodu, technologické řešení či technický princip. Vynálezcův výtvor se označuje jako vynález. Pojmenování vynálezce s e používá především pro takové lidi, kteří vynálezy oficiálně podali a ochránili je tak patentem nebo jiným dokumentem poskytujícím ochranu.

Text Vynálezce je v kategorii Věda

Ras

kdo je to Ras?

Ras byl člověkem, který vykonával dnes již zaniklé řemeslo zvané pohodnictví. Jinak se mu říkalo také pohodný nebo antoušek. Jeho obydlí bývalo označované jako rasovna. Úkolem rasa byla likvidace mršin zvířat a odchyt a případná likvidace toulavých psů a koček. Někdy tyto úkoly vykonával také kat. Stejně jako kat, tak i ras byl považován za člověka vyčleněného ze společnosti kvůli své "nečisté" práci. V přeneseném smyslu se slovem ras označuje krutý člověk.

Heslo Ras je v kategorii Historie

Etnograf

kdo je to Etnograf?

Etnograf je člověk vzdělaný v oboru česky nazývaném národopis (etnografie). Předmětem zkoumání etnografie jsou zvyky, umění, folklor, tradice a společenské uspořádání v různých lidských společnostech. Většinou se zabývá skupinami na starším stupni vývoje (sem patří např. různí afričtí a jihoameričtí domorodci, obyvatelé tichomořských ostrovů atd.).

Heslo Etnograf se nachází v sekci Profese

Influencer

kdo je to Influencer?

Influencer, nazývaný také vlivný uživatel, je člověk, který intenzivně používá internet, vytváří vlastní obsah, má hodně vazeb na další uživatele a široké publikum. Tím ovlivňuje další uživatele, kteří jeho obsah sami sdílejí, takže jejich prostřednictvím mohou být spolehlivě šířena i komerční sdělení do mnoha komunit. Influencer může být marketingově využíván, pokud by však neměl vhodné chování, mohl by určitou značku poškodit.

Heslo Influencer je v kategorii Profese


Klíčová slova: formulace, lidé, Amfetamin, co znamená, osobnosti, informace, heslo, význam, význam slova, popis, wiki, popis, slovník, Oxidační stres, Arogance, přesný výraz, pojem, co to je, význam pojmu, životopis, přesný význam, Jasmínová rýže, vysvětlení, IMEI, Gorilla glass, Kepr, NVIDIA, slovo, Dýha

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021
Tip na úterý 8. června 2021        Tip na pondělí 7. června 2021
Tip na neděli 6. června 2021        Tip na sobotu 5. června 2021