Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na sobotu 15. května 2021

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Endoskopie

Pojem, výraz, heslo, co je to Endoskopie?

Endoskopie je název pro vyšetřovací metody tělních dutin a dutých orgánů. Při vyšetření se využívá endoskop, speciální flexibilní přístroj, který se do dutin zavádí přirozenými otvory, takže endoskopie není pro pacienta přílišnou zátěží. Provádí se ambulantně a lze ji v případě potřeby opakovat. Endoskop zavedený do dutiny přenáší obraz na monitor nebo záznamové zařízení. Pomocí endoskopu je možné vyšetřovat například trávicí trakt, nos, krk, dýchací cesty, močové cesty a pohlavní orgány.

Termín Endoskopie se nachází v sekci Lékařství

Jantar

Pojem, výraz, heslo, co je to Jantar?

Jantar je zkamenělou pryskyřicí třetihorních jehličnatých stromů a bývá využíván jako dekorační kámen a materiál pro výrobu šperků. Jantar má zlatohnědou až medovou barvu a mohou v něm být zachována tělíčka hmyzu nebo části rostlin z doby jeho vzniku. Známá naleziště jantaru se nacházejí v oblasti Baltského moře.

Pojem Jantar patří do kategorie Materiály

Veletucet

Pojem, výraz, heslo, co je to Veletucet?

Hodnota veletucet se z dnešního pohledu rovná číslu 144. Jako veletucet se též označovalo tucet tuctů, přičemž tucet se rovná hodnotě 12. V obou případech se jedná o archaické označení, které se v dnešní době používá jen výjimečně. Veletucet se též v minulosti označoval cizím slovem Gros. Jako Gros velký se pak označovalo dvanáct veletuctů, tedy 1728 kusů.

Heslo Veletucet se nachází v sekci Matematika

Wegenerova granulomatóza

Pojem, výraz, heslo, co je to Wegenerova granulomatóza?

Wegenerova granulomatóza je název méně obvyklého závažného onemocnění autoimunitního systému. Zasahuje především horní cesty dýchací a postupně se rozšiřuje na další orgány, jako jsou ledviny, plíce a jiné. Jestliže se včas nezačne s léčbou, ledviny selžou úplně a pacienti musí podstupovat dialýzu. Wegenerova granulomatóza se může projevovat kašlem, dušností, bolestí hrudi, či vykašláváním krve, hubnutím, pocením, bolestmi a podobně.

Termín Wegenerova granulomatóza se nachází v sekci Nemoce

Dtto

Pojem, výraz, heslo, co je to Dtto?

Latinská zkratka výrazu "detto", která může mít i podobu "dto" a znamená "rovněž", "taktéž", "právě tak".

Pojem Dtto patří do sekce Zkratky

Trimestr

Pojem, výraz, heslo, co je to Trimestr?

Trimestr je latinský termín používaný převážně v lékařství, obecně znamená období tří měsíců. Lékaři takto označují fáze těhotenství. To se dělí do tří trimestrů. První trimestr je nejsledovanější, protože v něm hrozí největší nebezpečí spontánního potratu nebo zamlklého těhotenství. Příčinou potratu v prvním trimestru bývá defekt plodu, poškození nebo onemocnění rodičů.

Pojem Trimestr je v sekci Lékařství

Siri

Pojem, výraz, heslo, co je to Siri?

Siri je název virtuálního asistenta operačních systémů společnosti Apple. Umí rozpoznávat řeči a odpovídá na otázky. Siri se přizpůsobuje požadavkům uživatele jak jazykově, tak z hlediska preferencí a požadavků na vyhledávání. Pokročilé technologie využívá i pro učení. Dokáže řídit telefonování, kontroluje informace, plánuje události, ovládá nastavení, pracuje s aplikacemi a nabízí celou řadu dalších funkcí. Stále se vyvíjí a zdokonaluje.

Termín Siri je v kategorii Software

Debut

Pojem, výraz, heslo, co je to Debut?

Debut je slovo pocházející z francouzštiny. Používá se k pojmenování počátečního vystupování na veřejnosti. Vystupuje zde začínající umělec a debut může odstartovat jeho další kariéru. Obecně se pojem používá i k označení prvního vystoupení kterým se zahajuje nějaká veřejná činnost. Podle druhu umění se pak ke slovu debut přidává upřesňující přídavné jméno, jako například filmový, knižní, televizní a podobně.

Pojem Debut patří do kategorie Kultura

Desktop

Pojem, výraz, heslo, co je to Desktop?

Desktop je jiné označení pro běžný stolní počítač. Doslova to znamená "umístěný na stole" (jako protiklad k přenosnému laptopu). Dříve byly desktopy nejrozšířenějším typem počítačů, v posledních letech je však v prodejích překonaly laptopy (notebooky), případně jiné mobilní druhy počítačů (tablety, chytré mobilní telefony). Mezi hlavní výhody desktopů patří nejlepší poměr cena/výkon, snadná rozšiřitelnost o různé periferie a možnost výměny jednotlivých částí hardware.

Výraz Desktop se nachází v kategorii Počítače

Nebezpečný odpad

Pojem, výraz, heslo, co je to Nebezpečný odpad?

Nebezpečný odpad je taková kategorie odpadu, která zahrnuje látky a materiály, u nichž hrozí, že mohou způsobit poškození nebo znečištění přírody, ohrozit zdraví lidí a živočichů nebo nesou další ekologická rizika. S nebezpečným odpadem musí být nakládáno podle platné legislativy. Patří sem celá řada chemických látek, baterie, ropné produkty, použitý zdravotnický materiál, těkavé látky a podobně.

Pojem Nebezpečný odpad je v kategorii Příroda


Klíčová slova: odborný výraz, informace, význam slova, význam, co znamená, Desktop, formulace, slovník, co to je, definice, Debut, pojem, heslo, slovo, popis, Siri, Endoskopie, význam pojmu, synonymum, Jantar, přesný výraz, wiki, odborné názvosloví, názvosloví, popis, přesný význam, Wegenerova granulomatóza, Nebezpečný odpad, Veletucet

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Podnikatel

kdo je to Podnikatel?

Podnikatel je fyzická nebo právnická osoba, která soustavně podniká, a to buď jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) - to platí u fyzických osob, nebo se může jednat např. o akciovou společnost, společnost s ručením omezením atd. Podnikatel podniká na základě živnostenského oprávnění a je zapsán v živnostenském rejstříku.

Heslo Podnikatel se nachází v sekci Podnikání

Sirota

kdo je to Sirota?

Sirota je pojmenování dítěte ženského pohlaví, kterému zemřeli jak otec, tak matka. Často se se tak nazývali i chlapci. Termín se již příliš nepoužívá, pro děti bez obou rodičů se častěji užívá pojmenování sirotek. Nejvíce sirot se vyskytovalo v období válečném. O siroty pečovala společnost již v dávné historii, ovšem na různé úrovni. Byla jim zajišťována určitá pomoc a ochrana, protože se jednalo o nejslabší členy společnosti.

Slovo Sirota je v sekci Vztahy

Cizinec

kdo je to Cizinec?

Cizinec je osoba, která není občanem ČR. Statut cizince je definován v cizineckém zákoně. Jedná se tedy o člověka, který je občanem EU nebo občanem více států, popřípadě nemá žádné občanství nebo své původní občanství ztratil. Pokud má někdo české občanství i občanství dalšího státu, cizincem není. Cizinci se dělí do několika kategorií, na azylanty, žadatele o azyl, osoby s povolením trvalého pobytu a osoby s povolením přechodného pobytu. Listina základních práv a svobod uděluje cizincům stejná práva, jaká mají ostatní občané. To se týká oblasti občanského a veřejného práva, ne však v pobytovém nebo volebním právu. Výdělečné právo upravuje zákon o zaměstnanosti. Důležité je právo na trvalý pobyt, které však může být ze zákonem daných důvodů zrušeno.

Heslo Cizinec se nachází v sekci Národnost

Meryl Streep

kdo je to Meryl Streep?

Meryl Streep, celým jménem Mary Louise Streep, je jedna z nejpopulárnějších amerických hereček. Vystupuje v divadle, ztvárňuje filmové i televizní role. Je držitelkou mnoha ocenění – tří Oscarů, dvou cen Emmy a osmi Zlatých glóbů. Má magisterský titul z Yale. K jejím nejznámějším rolím patří Kramerová vs Kramer, Sophiina volba, Vzpomínky na Afriku, Silkwoodová, Výkřik ve tmě, Divoká řeka, Madisonské mosty a mnohé další. Nevyhýbá se ani komediálním rolím – např. Smrt jí sluší. Meryl Streep hrála i v muzikálu Mamma Mia!, oceněna byla také za role ve filmech Ďábel nosí Pradu, Nějak se to komplikuje a Železná lady.

Heslo Meryl Streep se nachází v sekci Herectví

OSVČ

kdo je to OSVČ?

OSVČ je zkratka termínu "osoba samostatně výdělečně činná". Je to pojem, který se vyskytuje v českých zákonech a označuje fyzickou osobu, jejímž zdrojem příjmů je podnikání nebo jiná samostatně výdělečná činnost. OSVČ může být živnostník, soudní znalec, umělec nebo třeba zemědělec.

Text OSVČ je v kategorii Podnikání

Marie Rottrová

kdo je to Marie Rottrová?

Marie Rottrová je zpěvačka, textařka, skladatelka, klavíristka a také moderátorka, často přezdívaná Lady soul. Rodiče byli hudebníci, přesto Marie Rottrová začala pracovat jako úřednice. Po hudební soutěži mladých talentů se začala její kariéra rozvíjet. Vystupovala v televizi, zpívala s různými kapelami, až zakotvila v hudební skupině Flamingo. Poté spolupracovala s řadou orchestrů a kvalitními textaři. V televizi moderovala pořad Divadélko po věží a dále natáčela sólové písně i duety s nejpopulárnějšími zpěváky. Kariéru Marie Rottrové přerušily osobní a zdravotní problémy a vývoj ve společnosti. Na pódia se vrátila v roce 2005 a pořádá i úspěšné vánoční koncerty.

Text Marie Rottrová patří do sekce Hudba

Nigel Farage

kdo je to Nigel Farage?

Nigel Farage je jméno britského politika, který byl do července roku 2016 předsedou Strany nezávislosti Spojeného království. Z funkce odešel po úspěšném brexitu. Prohlásil, že tak splnil svůj úkol, kterým bylo vymanit Velkou Británii z Evropské unie. Dříve byl také předsedou euroskeptické frakce Nezávislost a demokracie v Evropském parlamentu a vedoucím frakce Evropa svobody a přímé demokracie a vystupoval jako poměrně kontroverzní politik.

Heslo Nigel Farage je v kategorii Politici

Kršna

kdo je to Kršna?

Kršna, jinak také Krišna, je Nejvyšším Bohem védského náboženství. Z tohoto Boha má vše pocházet a je také vládcem všeho. Z Kršny mají pocházet všechna další božská vtělení, avátaři. V průběhu doby se Kršna objevuje na Zemi a bere si vždy jinou podobu. Jako Krišna sestoupí pouze jednou za 4 320 000 000 let. V hinduismu je Kršna prvotní a nejvyšší osobou, která je původcem všech bytostí. Je krásný a je zdrojem štěstí a radosti.

Text Kršna je v kategorii Mytologie

Tlumočník

kdo je to Tlumočník?

Tlumočník, jinak označovaný také jako překladatel, je osoba, která se profesionálně zabývá překlady a tlumočením z cizích jazyků a naopak. Zvládá překlady a tlumočení různých testů a projevů rozdílné úrovně obtížnosti i odbornosti. Může překládat i simultánně. Tlumočník na vyšší úrovni musí splnit odborné zkoušky a absolvovat prověření, může pak tlumočit i překládat při mezinárodních jednáních.

Slovo Tlumočník je v sekci Profese

Únosce

kdo je to Únosce?

Únosce je osoba, která se dopustila nezákonného jednání tím, že se zmocnila jiné osoby nebo více osob i přes jejich odpor. Trestní zákoník únosy dělí do různých skupin, zvlášť přísně se posuzují hromadné únosy provedené s pomocí zbraní, únosy dopravních prostředků a únosy dětí. Únosce se této trestné činnosti dopouští hlavně pro výkupné či jako vydírání, zneužití uneseného, získání lidí pro otrockou práci nebo jako rukojmí. Únoscem často bývá rodič, který přišel o péči o dítě nebo který ho prohrál v soudní při.

Slovo Únosce je v sekci Zločin


Klíčová slova: termín, lidé, význam slova, Debut, co znamená, slovo, formulace, slovník, co to je, Veletucet, synonymum, Endoskopie, přesný význam, Dtto, pojem, Wegenerova granulomatóza, význam pojmu, etymologie, Desktop, Nebezpečný odpad, popis, osobnosti, wiki, definice, biografie, Siri, životopis, vysvětlení, přesný výraz

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021
Tip na úterý 8. června 2021        Tip na pondělí 7. června 2021
Tip na neděli 6. června 2021        Tip na sobotu 5. června 2021