Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 28. dubna 2021

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Bandy

Pojem, výraz, heslo, co je to Bandy?

Bandy čili bandy hokej je název sportu, který pochází z pozemního hokeje. Jde o kolektivní sport, který se hraje s míčem na ledové ploše. Poprvé se bandy hokej hrál již v roce 1875 v Londýně, o sedm let později byla sepsána jeho pravidla. Až v roce 1955 založilo Norsko, Finsko, Švédsko a tehdejší Sovětský svaz Mezinárodní federaci tohoto sportu. Jednou za dva roky se také pořádá mistrovství světa v bandy. Hrají proti sobě dvě družstva, v každém z nich je 11 hráčů. Hraje se na ledové ploše o velikosti fotbalového hřiště. Hráči jezdí na bruslích a mají speciální hokejky. Těmi se snaží umístit do branky protivníka plastový míček oranžové barvy.

Heslo Bandy je v kategorii Sport

Faradayova klec

Pojem, výraz, heslo, co je to Faradayova klec?

Faradayova klec je označení pro klec určenou ke stínění elektrického pole. Nese jméno svého vynálezce, Michaela Faradaye. Byla vynalezena již v roce 1836 a v upravené podobě se používá dodnes. I v současnosti slouží ke stínění statického elektrického pole a elektromagnetických vln. Faradayova klec se nachází v různých přístrojích, např. v laboratorním vybavení, starších typech mobilních telefonů, mikrovlnné troubě, ochranných oblecích či jako ochrana před zásahem blesku pro osoby cestující v automobilech a letadlech.

Heslo Faradayova klec se nachází v sekci Technika

Pelmeně

Pojem, výraz, heslo, co je to Pelmeně?

Pelmeně jsou tradiční ruský pokrm, oblíbené byly i v ostatních bývalých zemích Sovětského svazu. Jde o taštičky z těsta, do kterých se umístí masové knedlíčky. Ty se pak vaří ve vodě. Náplň je většinou z mletého masa, ale může být i sladká. Těsto se připravuje z mouky a vajíček a musí být vyválené natenko. Pelmeně se připravují již od 12. století, kdy Rusové recept převzali od původních obyvatel Uralu. Jsou oblíbené i v dalších zemích. Na Sibiři byly nezbytnou složkou potravy, protože je bylo možno skladovat zmrzlé po dlouhou dobu. Pelmeně mají kulovitý tvar a jsou poměrně malé. Těsto se podobá těstu na nudle. Musí být hodně tuhé. Náplň může být z jakéhokoli masa nebo různých masových směsí. Nesmí chybět ani koření – česnek, černý pepř a hodně cibule. Placičky se vykrajují kulatým vykrajovátkem, přidá se náplň a placička se přeloží a okraje stisknou. Výhodou je, že připravené pelmeně je možno mrazit. Vaří se v osolené vodě. Jsou hotové, až vyplavou a ještě chvilku se vaří. Pak se omastí máslem, může se přidat hořčice, křen, ocet nebo kysaná smetana. Některé recepty doporučují ještě osmažit pelmeně na pánvi.

Heslo Pelmeně se nachází v kategorii Jídlo

Život

Pojem, výraz, heslo, co je to Život?

Období mezi narozením a smrtí jedince nazýváme životem. Slovem život lze označovat všechny živé organismy na planetě Zemi, život na jiných planetách dosud nebyl prokázán. Všechny živé organismy mají společné rysy, podle nichž se dají charakterizovat. Části naší planety, kde se život vyskytuje, se říká biosféra. Zkoumáním života se zabývá vědní obor biologie.

Výraz Život je v kategorii Filozofie

Umělý spánek

Pojem, výraz, heslo, co je to Umělý spánek?

Umělý spánek je název lékařské metody, kdy se do těla pacienta dodávají látky, které utlumí činnost mozku tak, že navodí určitý stupeň bezvědomí. Do umělého spánku se pacienti přivádějí tehdy, je-li potřeba snížit námahu, která je nutná pro zvládnutí nějakého náročného stavu – úrazu, operace, náhlé příhody a podobně. Organizmus pak lépe překoná kritickou dobu bez větších komplikací.

Heslo Umělý spánek patří do kategorie Lékařství

Rozvaha

Pojem, výraz, heslo, co je to Rozvaha?

Rozvaha neboli bilance je finanční výkaz účetní závěrky. Podává přehled o aktivech a pasivech podniku k danému dni. Součet aktiv musí odpovídat součtu pasiv.

Pojem Rozvaha patří do sekce Účetnictví

Kokotka

Pojem, výraz, heslo, co je to Kokotka?

Kokotka je poněkud bizarně znějící název pro zapékací misku s víčkem. Je to počeštěná zkomolenina francouzského výrazu "cocotte", což znamená kastrol. Kokotka se dá využít pro přípravu celé řady pokrmů pomocí dušení, gratinování nebo flambování.

Pojem Kokotka se nachází v sekci Jídlo

Biopsie

Pojem, výraz, heslo, co je to Biopsie?

S termínem biopsie se pravidelně můžete setkávat v seriálech z lékařského prostředí. Pokud byste nevěděli, o co se jedná, pak vězte, že jde o důležitou diagnostickou metodu spočívající v odběru tkáně z člověka, které je potřebné pro následné vyšetření. Biopsie se využívá jako diagnostika pro onkologická a další onemocnění. Získané vzorky se hodnotí pod mikroskopem, protože tak se dají zjistit konkrétní problémy.

Heslo Biopsie je v sekci Lékařství

Diskvalifikace

Pojem, výraz, heslo, co je to Diskvalifikace?

Diskvalifikace je druhem trestu pro sportovce, který se dopustí porušení závazných pravidel nebo použitím některé ze zakázaných technik. Diskvalifikací může být i vyloučení ze závodu nebo z družstva. Je opakem kvalifikace. V kolektivních sportech bývá diskvalifikace nejčastěji signalizována červenou kartou. Hráč je vyloučen do konce utkání. To platí například pro pozemní hokej, fotbal, florbal, ragby, házenou, kriket, vodní pólo a další druhy sportů.

Termín Diskvalifikace patří do kategorie Sport

Buňka

Pojem, výraz, heslo, co je to Buňka?

Buňka je základní stavební jednotka těl živých organismů, rostlin a živočichů. V případě jednobuněčných organismů je jedna buňka samostatným organismem a zajišťuje všechny potřebné funkce. V případě mnohobuněčných organismů jsou buňky diferencované podle svého účelu. Základní části jsou u všech buněk stejné - jádro, mitochondrie atd.

Heslo Buňka patří do kategorie Věda


Klíčová slova: pojem, co znamená, Život, odborný výraz, slovo, odborné názvosloví, vysvětlení, Faradayova klec, formulace, Diskvalifikace, definice, popis, Buňka, význam pojmu, názvosloví, informace, slovník, význam slova, termín, Rozvaha, Pelmeně, význam, Umělý spánek, co to je, přesný význam, přesný výraz, Bandy, Biopsie, heslo

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Speleolog

kdo je to Speleolog?

Speleolog čili jeskyňář je vědec a sportovec, který se zaměřuje na výzkum jeskyní a jeskynních komplexů. Jako speleologové se někdy označují i jedinci, kteří se věnují speleoalpinizmu jako zájmové nebo sportovní disciplíně. Speleolog - vědec provádí speleologický průzkum, dokumentuje, pozoruje, odebírá vzorky a provádí nejrůznější druhy měření.

Slovo Speleolog se nachází v kategorii Věda

Osobní bankéř

kdo je to Osobní bankéř?

Osobní bankéř je finanční odborník, který má na starosti význačné klienty finanční instituce. Věnuje se zkoumání jejich požadavků, sestavuje finanční plány a je svým klientům odborným poradcem. Snaží se zvyšovat prodej produktů tvorbou přitažlivého obchodního prostředí. Osobní bankéř připravuje i nové možnosti pro stávající klienty.

Text Osobní bankéř patří do sekce Profese

Jaroslav Rudiš

kdo je to Jaroslav Rudiš?

Jaroslav Rudiš je spisovatel, autor divadelních her a komiksů. Je absolventem Pedagogické fakulty TU Liberec, studium završil v Praze a v Curychu. Získal také stipendium v Berlíně. Nejdříve pracoval jako učitel, pak byl DJ, manažer kapely, portýr, novinář a nyní spisovatel. Jaroslav Rudiš píše i písňové texty a někdy se skupinami vystupuje. Proslavil se již svou první knihou Nebe po Berlínem, která získala cenu Jiřího Ortena. Známá je i jeho trilogie komiksů Alois Nebel, která byla zfilmována a oceněna Evropskou filmovou cenou.

Text Jaroslav Rudiš je v kategorii Umělci

Šiva

kdo je to Šiva?

Šiva patří k nejdůležitějším hinduistickým bohům. Někdy je považován za apokalyptického Boha, protože k jeho úlohám patří ničení vesmíru vytvořeného Brahmou a udržovaného Višnu. Šiva jezdící na býku Nandim však ničí vesmír proto, aby mohl být znovu vytvořen. Šiva má typické znaky jako třetí oko na čele, kobru kolem krku, půlměsíc jako symbol času, ve vlasech řeku Gangu, vibrující bubínek, horizontální linie vibhúti a trojzubec symbolizující vznik, péči i zničení. Šiva bývá nejčastěji zobrazován jako sedící a meditující postava.

Slovo Šiva se nachází v kategorii Mytologie

Karl Marx

kdo je to Karl Marx?

Karl Marx, celým jménem Karl Heinrich Marx, je znám především jako německý filozof, publicista, tvůrce teorií socializmu, komunizmu a dělnického hnutí. Byl také kritikem klasického pojetí ekonomie. Jeho spolupracovníkem byl Friedrich Engels, společně se věnovali ekonomickým zákonitostem, které mají vliv na materialistické pojetí dějin. Z jeho názorů vycházela řada dalších levicově orientovaných směrů. Karl Marx je autorem mnoha děl, k nejvýznamnějším patří Kapitál nebo Komunistický manifest.

Heslo Karl Marx je v kategorii Filozofie

Richard Krajčo

kdo je to Richard Krajčo?

Richard Krajčo je znám jako frontman a zpěvák skupiny Kryštof. Je však také nadaným filmovým i divadelním hercem. Nedokončil vysokoškolská studia, protože se začal plně věnovat hudbě. Nejdříve vystupoval v klubech v roli DJ. Úspěch přišel s nově založenou kapelou Kryštof. Richard Krajčo pak znovu studoval, nastoupil na Janáčkovu konzervatoř. V kariéře pokračoval jako moderátor a divadelní herec nejdříve v Ostravě a později v Praze. Je držitelem Ceny Alfréda Radoka, ceny Thálie a Českého slavíka.

Heslo Richard Krajčo je v kategorii Hudba

Matěj Stropnický

kdo je to Matěj Stropnický?

Matěj Stropnický, herec a novinář, je také známý českým politikem. Působí jako pražský zastupitel, vykonával i funkci místostarosty a náměstka primátorky. Byl také místopředsedou Strany zelených. Je častým kritikem a oponentem a snaží se navrhovat neobvyklá politická řešení. Matěj Stropnický má umělecké rodinné zázemí – jeho matkou je scénáristka Lucie Stropnická, otcem Martin Stropnický, herec, politik, diplomat a ministr obrany. Část života strávil v zahraničí, kde také studoval. Je absolventem žurnalistiky a mezinárodních a mediálních studií. Z jeho filmové kariéry patří k nejvýznamnějším rolím Vilém ve filmové adaptaci Máchova Máje nebo Don Gaspar v seriálu Borgia.

Heslo Matěj Stropnický se nachází v sekci Herectví

Promítač

kdo je to Promítač?

Promítač je profese, pro kterou není potřeba zvláštní vzdělání. Hlavní náplní jeho práce je příprava a obsluha přístrojů, které jsou určené k promítání filmů. Stará se o promítací zařízení a jeh doplňky, pečuje i o další nástroje a zařízení, které jsou pro promítání potřebné. Tato zařízení umí promítač opravit a provádí na nich základní údržbu.

Heslo Promítač se nachází v sekci Profese

Nela Boudová

kdo je to Nela Boudová?

Nela Boudová je populární divadelní i filmová herečka. Část svého dětství prožila v bývalé NDR. Absolvovala Státní konzervatoř a pak působila především v mimopražských divadlech. Do Prahy se vracela, například do Divadla Labyrint nebo do Činoherního klubu, se kterým stále spolupracuje a na dalších scénách hostuje. Nela Boudová také píše dětské knížky a věnuje se dabingu. Její hlas známe od Julie Roberts, Jodie Foster nebo Melanie Griffith.

Slovo Nela Boudová se nachází v kategorii Herectví

Hňup

kdo je to Hňup?

Jak už naznačuje nelibozvučnost pejorativního výrazu hňup, jedná se o běžnou nadávku. Hňupem nazýváme neschopného nebo hloupého člověka, takového, který nic pořádně nezvládne a neumí a ani od něj nelze očekávat cokoliv inteligentního. Lze se setkat i s variantou pro hloupou ženu, tedy se slovem hňupka. Velmi zajímavý je původ tohoto hanlivého slova, hňup je v původním významu vykastrovaný kozel. Podobně to funguje i se slovem vůl, označení vykastrovaného býka je ještě oblíbenější nadávkou než hňup. Jak hňup, tak vůl, bavíme-li se o zvířatech zbavených základní samčí funkce - reprodukce, se hodí nanejvýš na maso, a proto je jimi opovrhováno.

Slovo Hňup se nachází v kategorii Hanlivé


Klíčová slova: Bandy, co znamená, vysvětlení, termín, pojem, definice, Rozvaha, popis, formulace, slovo, Pelmeně, Život, přesný výraz, Diskvalifikace, biografie, lidé, slovník, informace, význam slova, Faradayova klec, význam, heslo, Biopsie, popis, co to je, životopis, osobnosti, etymologie, synonymum

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 14. května 2021        Tip na čtvrtek 13. května 2021
Tip na středu 12. května 2021        Tip na úterý 11. května 2021
Tip na pondělí 10. května 2021        Tip na neděli 9. května 2021
Tip na sobotu 8. května 2021        Tip na pátek 7. května 2021
Tip na čtvrtek 6. května 2021        Tip na středu 5. května 2021
Tip na úterý 4. května 2021        Tip na pondělí 3. května 2021
Tip na neděli 2. května 2021        Tip na sobotu 1. května 2021