Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na úterý 27. dubna 2021

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Sutura

Pojem, výraz, heslo, co je to Sutura?

Sutura neboli steh či sešití je chirurgická metoda spojení kůže, cév, orgánů nebo tkání po chirurgickém zákroku nebo po zranění. Materiálem, užívaným pro stehy, jsou uměle vyráběná vlákna, která jsou pružná, netoxická a pevná. Vstřebatelná sutura se v tkáních rozkládá až do postupného zmizení, nevstřebatelné stehy se odstraňují chirurgicky po zhojení.

Výraz Sutura je v kategorii Lékařství

Onkologie

Pojem, výraz, heslo, co je to Onkologie?

Onkologie je slovo skládající se z řeckých slov označujících tumor, zduření a vědu. Onkologie se řadí do vnitřního lékařství. Jedná se o obor zaměřený na prevenci, zjišťování a léčbu nádorových onemocnění nechirurgickou léčbou. Onkologie se dále dělí klinickou onkologii, radiační onkologii, hematologii a transfúzní lékařství, dětskou onkologii a hematoonkologii. Lékaři zabývající se tímto oborem musí absolvovat specializační studium.

Termín Onkologie patří do sekce Lékařství

Vodnice

Pojem, výraz, heslo, co je to Vodnice?

Vodnice, jinak také brukev řepák vodnice, je druh kořenové zeleniny, která je pěstována pro chutné bulvy, popřípadě i listy. Vodnice má chuť připomínající kedlubnu nebo křen. Je jemná s mírně štiplavou příchutí. Pokud je použita v kombinaci s dalšími potravinami, štiplavou chuť zcela ztratí. Jedná se o tradiční zeleninu, ještě před rozšířením brambor byla v Evropě významnou složkou stravy.

Pojem Vodnice patří do kategorie Jídlo

Kyselina listová

Pojem, výraz, heslo, co je to Kyselina listová?

Kyselina listová je název vitamínu patřícího do skupiny B-komplex. Je rozpustná ve vodě. Kyselina listová je důležitá pro tvorbu červených krvinek a má velký význam pro zdravý vývoj plodu. Bývá označována také jako vitamín B9 či folacin. Jejími přírodními zdroji jsou listová zelenina, obecně zelenina, obiloviny, ovoce, ořechy, játra a některé druhy mléčných výrobků.

Výraz Kyselina listová je v sekci Chemie

Scio

Pojem, výraz, heslo, co je to Scio?

Scio je jméno české firmy, která se zabývá vzděláváním jak ve škole, tak mimo školu. Je jednou ze společností, která provádí měření výsledků vzdělávání a také pořádá testy obecných studijních předpokladů a srovnávací zkoušky. Některé z testů využívají i střední a základní školy. Zakladatelem Scia je Ondřej Šteffl. Původně společnost fungovala jako nadace s omezeným počtem pracovníků, od roku 2001 tyto počty a aktivity stále rozšiřuje pod obchodním názvem www.scio.cz, s.r.o.

Heslo Scio je v kategorii Školství

Školní družina

Pojem, výraz, heslo, co je to Školní družina?

Školní družina je školské zařízení, ve kterém se odehrává mimoškolní výchova. Tato služba je placená a dobrovolná, záleží pouze na rodičích, zda ji chtějí využít. Tradici má již od roku 1948. Cíle, postupy a principy řeší různé vyhlášky, především ministerské. Počet družin se výrazně navyšoval, chodila do nich cca třetina všech žáků. Školní družina může fungovat samostatně nebo jako součást školy. Odehrává se zde mimoškolní výchova, realizuje se tu pedagogika volného času. Děti tu mají zajištěnou zájmovou činnost i odpočinek po výuce ve škole. Základem školní družiny jsou oddělení, v každém je maximálně 25 žáků. Každé oddělení má vychovatelku, družinu vede vedoucí vychovatelka. Družina má svůj vzdělávací program, hrají se zde různé hry a část času se věnuje i sportu. Děti mohou využívat současně i školní jídelnu.

Termín Školní družina je v sekci Školství

Deflektor

Pojem, výraz, heslo, co je to Deflektor?

Deflektor je šikovná pomůcka, která v autě omezuje průvan a hluk jím způsobený. Je to speciálně tvarovaný kus plastu, který se přivře do okna a umožňuje jízdu s pootevřenými okénky u řidiče a spolujezdce. Deflektory jsou dostupné pro většinu osobních i nákladních automobilů. Cena se pohybuje mezi 500-2000 Kč.

Výraz Deflektor patří do sekce Technika

Výtržnictví

Pojem, výraz, heslo, co je to Výtržnictví?

Výtržnictví je označení trestného činu zakotveného v trestním zákoníku. Tento trestný čin je zde definován jako neslušný čin spáchaný veřejně nebo na místě, které je veřejně přístupné. Může se jednat o napadení, hanobení památek nebo hrobů, rušení obřadů, sportovních utkání nebo společenských akcí. Výtržnictví narušuje klidné občanské soužití a veřejný pořádek. Trestem může být i odnětí svobody až na tři roky.

Termín Výtržnictví se nachází v sekci Právo

Postmoderna

Pojem, výraz, heslo, co je to Postmoderna?

Postmoderna je označením určitých způsobů myšlení, jednání, orientací, systémů hodnot a dalších pojmů, spojených s postindustriální společností 20. století. Dotýká se mnoha oblastí, například estetiky, malířství, architektury, literatury, filozofie, sociologie a dalších oborů. V estetice reprezentuje postmoderna zavržení forem, více vrstev díla a příklon k ekleticizmu. Zavádí se nové pojmy jako dekonstrukce a analýza vznešenosti. V malířství jede o větší vyjádření emocí a ztvárňování poetičtějších námětů. Architektura postmoderny se staví proti bauhausu a funkcionalizmu, chce vyvolat pocity, výrazným představitelem je například Friedensreich Hundertwasser. Literatura líčí svět jako složitý a těžko pochopitelný, autoři se neomezují žánry a kombinují různé literární postupy.

Termín Postmoderna se nachází v kategorii Filozofie

Karob

Pojem, výraz, heslo, co je to Karob?

Rostlina s názvem rohovník obecný produkuje plody známé pod označením svatojánský chléb nebo karob. Jedná se o rostlinu z čeledi bobovitých. Plody se používají v potravinářství, ale ve Středomoří se mohou využít i ke krmení dobytka. Karob slouží jako dobrá a zdravější náhrada kakaa. Konzumuje se pouze plod bez zrníček. Plody mají výrazně nasládlou chuť a neobsahují v sobě žádný kofein. Často se též používají během bezlepkové diety jako hypoalergenická náhrada mouky. Karob lze využít i pro kojeneckou výživu. V Chorvatsku se z těchto plodů připravuje pálenka s charakteristickou chutí.

Heslo Karob se nachází v kategorii Jídlo


Klíčová slova: wiki, význam slova, definice, vysvětlení, formulace, Onkologie, pojem, názvosloví, heslo, slovník, Scio, informace, Výtržnictví, popis, popis, synonymum, slovo, termín, Sutura, Vodnice, Postmoderna, význam pojmu, význam, přesný význam, Karob, odborný výraz, odborné názvosloví, Školní družina, Deflektor

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Čučkař

kdo je to Čučkař?

Čučkař je nářeční výraz pocházející z Moravy. Čučka je čočka. Jako čučkaři byli označování lidé méně schopní a nepříliš obratní. Později se jednalo také o lidi, kteří neměli odvahu rozšiřovat své podnikání nebo se chovali jako podvodníci. V současnosti se slovo čučkař dostalo i do slangu – jeho možno použít pro pojmenování bachaře, dozorce či voyeura.

Heslo Čučkař je v kategorii Hanlivé

Kaley Cuoco

kdo je to Kaley Cuoco?

Kaley Cuoco je herečka již od dětství, kdy si vyzkoušela také roli modelky. Proslavila se například rolí v sicomu 8 jednoduchých pravidel nebo jako Penny ze sitcomu The Big Bang Theory. K dalším významnějším filmům Kaley Cuoco patřil Perfektní záskok, Útěk z vězení nebo Čarodějky. Role servírky Penny, která se chce stát populární herečkou, však stále patří k jejím nejúspěšnějším i vzhledem k tomu, že sitcom získal celosvětový úspěch.

Heslo Kaley Cuoco se nachází v sekci Herectví

Soudní zapisovatel

kdo je to Soudní zapisovatel?

Soudní zapisovatel je pracovníkem soudu, kde zapisuje a přepisuje texty. Kromě této práce se zabývá i vyřizováním méně náročné korespondence. Pracuje s písemnostmi podle pokynů nadřízeného, používá běžnou kancelářskou techniku. Soudní zapisovatel tvoří texty a stará se o jejich úpravu a pořizuje záznamy z jednání či zápisy z porad.

Heslo Soudní zapisovatel je v kategorii Profese

Plašan

kdo je to Plašan?

Plašan je označení pro vyplašeného, bázlivého člověka, který se rychle děsí a přehnaně i koná. Ve vypjatých situacích zmatkuje a může být i hysterický. Může se takto označovat i osoba, která musí vše okamžitě řešit, aniž by si své kroky dobře promyslela. Plašan jedná pocitově, neuváženě a unáhleně, takže výsledky jeho konání nejsou uspokojivé a někdy jsou i nebezpečné.

Slovo Plašan se nachází v kategorii Vlastnosti

Jolana Voldánová

kdo je to Jolana Voldánová?

Jolana Voldánová je známá česká moderátorka. Věnuje se práci výhradně v rozhlase a televizi. Po gymnáziu chtěla studovat na DAMU, ale u zkoušek nebyla úspěšná. Začala pracovat v rozhlase, později pak v České televizi. Zde byla moderátorkou událostí. Po odchodu z České televize nastoupila do Českého rozhlasu Pardubice, kde si do vlastní show Rande s Jolanou zve zajímavé osobnosti z této oblasti. Moderuje také pořad Je jaká je na Českém rozhlasu Dvojka a se známými osobnostmi hovoří v pořadu Kafe s Jolanou na serveru Aktuálně.cz. Jolana Voldánová ztvárnila i menší filmové a seriálové role.

Slovo Jolana Voldánová se nachází v kategorii Novináři

Tester

kdo je to Tester?

Tester je odborník, který ve firmě nebo podniku odpovídá za provádění testování výrobků a dodržování příslušné dokumentace. Tvoří strategie a postupy pro testování a sám navrhuje jednotlivé testy a připravuje to, jak budou probíhat. Tester při své činnosti sám testuje, vyhledává nedostatky a vyhodnocuje je. Zvládá testování v různých prostředích, umí nastavit simulaci chyb a sestavuje celkové vyhodnocení. Prostředí, ve kterém budou testy probíhat, umí také nakonfigurovat. K náplni jeho práce patří také komunikace s vedoucími pracovníky ve vývoji, s programátory a pracovníky zákaznického centra.

Heslo Tester je v kategorii Profese

Wolverine

kdo je to Wolverine?

Wolverine je komiksová a filmová postava, mutant, který má schopnost okamžitě regenerovat své tělo i schopnosti. Navíc má na každé ruce ještě dlouhé kostěné drápy (tři na každé ruce). Vládne také zázračně vyvinutými smysly. Jeho pevná kostra byla ještě posílena kovem adamantiem, takže Wolverine je v podstatě nezničitelný. Vyhnul se zneužití svých schopností a usadil se v Americe, kde se zamiloval a přijal místo v týmu X-Menů.

Heslo Wolverine se nachází v sekci Fikce

Levičák

kdo je to Levičák?

Levičák je člověk zastávající levicové názory, tedy zastánce systému, který podporuje zájem většiny. Jeho hlavní ideou je solidarita, která bere ohledy na individuální možnosti jedince. Často prosazuje solidaritu i s těmi, kteří se do obtížné situace dostali vlastní vinou. Označení levičák může mít mírně hanlivý nádech.

Heslo Levičák se nachází v sekci Politika

Důvěrník

kdo je to Důvěrník?

Důvěrník bylo označení pro kategorii osob, zařazených pod tímto pojmenováním v registrech Státní bezpečnosti. Nemuselo se vždy jednat o vědomou spolupráci. Úkolem důvěrníka bylo shromažďování informací, kterých využívala kontrarozvědka při prověrkách nebo úkolech orientační a pomocné povahy při snaze odhalit či objasnit činnosti zaměřené proti státu a režimu.

Slovo Důvěrník se nachází v kategorii Zločin

Defraudant

kdo je to Defraudant?

Defraudant je osoba, která se dopustila zpronevěry (defraudace). Defraudant je dle trestního zákoníku České republiky č. 40/2009 Sb. ten, který si přisvojí cizí majetek nebo majetkovou hodnotu, která mu byla svěřena, a způsobí tak škodu nikoli nepatrnou. Za trestný čin defraudace hrozí v závislosti na výši škody a dalších okolnostech trest odnětí svobody až do výše 10 let.

Text Defraudant patří do sekce Zločin


Klíčová slova: wiki, význam slova, Vodnice, Školní družina, formulace, popis, Sutura, biografie, Scio, slovník, popis, lidé, synonymum, Deflektor, Kyselina listová, Karob, pojem, Onkologie, etymologie, heslo, slovo, Postmoderna, přesný význam, Výtržnictví, životopis, informace, přesný výraz, termín, definice

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 14. května 2021        Tip na čtvrtek 13. května 2021
Tip na středu 12. května 2021        Tip na úterý 11. května 2021
Tip na pondělí 10. května 2021        Tip na neděli 9. května 2021
Tip na sobotu 8. května 2021        Tip na pátek 7. května 2021
Tip na čtvrtek 6. května 2021        Tip na středu 5. května 2021
Tip na úterý 4. května 2021        Tip na pondělí 3. května 2021
Tip na neděli 2. května 2021        Tip na sobotu 1. května 2021