Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na úterý 20. dubna 2021

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Ordovik

Pojem, výraz, heslo, co je to Ordovik?

Ordovik je název geologického útvaru starších prvohor. Název obdržel podle severowaleského kmene Ordoviků. Toto pojmenování bylo útvaru přiděleno geologickým kongresem v roce 1960. Jedná se o uloženinu, v Čechách zařazené do Barrandovy etapy s označením D, světově tzv. druhá fauna. V období ordoviku se vyvíjeli především bezobratlí, na vrcholu byli trilobiti.

Termín Ordovik je v kategorii Věda

Finanční gramotnost

Pojem, výraz, heslo, co je to Finanční gramotnost?

Každý člověk by měl umět ovládat své finance, aby se tak vyhnul nepříjemným situacím, které moderní doba s sebou přináší. Nelze přesně stanovit hranici, podle níž by se dalo určovat, jestli je nebo není konkrétní člověk finančně gramotný. Veškeré informace týkající se peněz se velice rychle mění a zastarávají. Základní úlohu by v procesu osvojování finanční gramotnosti měla zastávat škola.

Výraz Finanční gramotnost je v sekci Bankovnictví

Spam

Pojem, výraz, heslo, co je to Spam?

Spam je charakterizován jako nevyžádané sdělení. V dnešní době se jedná zejména o mnohdy obtěžující elektronickou poštu. Spam může být i nebezpečný. Jde o případy, kdy je email odesílán z počítačů, které obsahují viry. Po otevření spamu potom snadno dojde k rozšíření počítačového viru na zařízení, ve kterém je zpráva otevřena. Z tohoto důvodu se doporučuje sdělení s podezřelou emailovou adresou odesílatele neotevírat. Mnoho emailových klientů většinu spamů detekuje, nejedná se však o stoprocentní jistotu.

Pojem Spam je v kategorii Internet

Pemza

Pojem, výraz, heslo, co je to Pemza?

Pemza je druh vyvřelé horniny a současně jediná hornina, která ve vodě plave. Je pórovitá a sklovitá, světlé barvy, může být bílá, zažloutlá nebo šedá. Mezi jednotlivými skelnými vlákny pemzy jsou dutiny, takže i když je pemza poměrně hustá, může plavat. Má drsný povrch, proto je využívána k uhlazování nejrůznějších materiálů, například dřeva, časté využití je v kosmetice k odstraňování odumřelé kůže. Pemza je důležitá i pro pěstitele tropických rostlin. Po smíchání s hlínou vzniká provzdušněná půda, která je vhodná pro rostliny požadující půdu s dostatečnou vlhkostí.

Termín Pemza je v sekci Materiály

Osobní bankrot

Pojem, výraz, heslo, co je to Osobní bankrot?

Poměrně oblíbenou metodou na řešení finančních problémů se v poslední době stalo vyhlášení osobního bankrotu. Zažádat si o něj může pouze osoba, která se do dluhů nedostala díky podnikatelské činnosti. Žádosti jsou posuzovány soudem. Existují ještě další poměrně náročné podmínky, aby mohl být osobní bankrot odsouhlasen. Pokud žadatel o osobní bankrot projde, zaplatí během následujících pěti let alespoň třicet procent dluhu, pak mu bude zbytek odpuštěn. Při žádosti je detailně vyčíslen majetek osoby, která žádost podala. Osobní bankrot rozhodně není únik před exekucí.

Výraz Osobní bankrot se nachází v sekci Právo

Prachovka

Pojem, výraz, heslo, co je to Prachovka?

Prachovka je pojmenování pro nástroj, s jehož pomocí se odstraňuje prach. Používá se především v obytných místnostech nebo tam, kde je potřeba pravidelně oprašovat. Jeho základní částí je rukojeť, na kterou navazuje díl opatřený pravým nebo falešným peřím nebo umělými vlákny. Peří a vlákna sbírají prach, často s využitím statické elektřiny. Prachovku je potřeba během uklízení prachu pravidelně vytřepávat.

Pojem Prachovka se nachází v kategorii Nástroje

Emo

Pojem, výraz, heslo, co je to Emo?

Pojem "emo" je zkratkou z anglického výrazu "emotions" a jedná se o název jedné z mnoha současných subkultur. Vyznavači stylu emo jsou především teenageři. Jejich "poznávacím znamením" je punkově zaměřená móda a punk rockový hudební styl emo. Příznivci emo se zaměřují na své vnitřní prožitky, ponurou romantiku, často působí přecitlivěle, deprimovaně; mohou pociťovat značnou náklonnost ke všemu, co souvisí se smrtí a někteří holdují sebepoškozování. U široké veřejnosti se stylu emo nedostává příliš velkého porozumění a někdy bývá i karikován.

Výraz Emo je v kategorii Kultura

Raut

Pojem, výraz, heslo, co je to Raut?

Raut se do naší řeči dostal z angličtiny, kde označuje shromáždění, zmatek. Dnes se užívá jako pojmenování jednoho z druhů společenských setkání, při kterém se podává pohoštění. S rauty je možno se setkat například při slavnostních příležitostech. Raut se koná ve velkých sálech, vstupních prostorách, ve venkovních prostorách a zahradách. Jednotlivá lehká jídla jsou umístěna na dlouhých stolech, ze kterých si pozvaní hosté vybírají sami, obsluha pouze doplňuje nebo asistuje. Při rautech se hosté pohybují, probíhá společenská konverzace, délka rautu se pohybuje kolem dvou až tří hodin.

Termín Raut se nachází v kategorii Jídlo

Cui bono

Pojem, výraz, heslo, co je to Cui bono?

Cui bono? neboli "V čí prospěch?" je latinská řečnická otázka, která se může objevovat v esejích nebo v jiných textech úvahového či filozofického charakteru. Používá se bez překladu, v původní latinské podobě. Tradice jejího používání pochází už z antického Říma (tam byla používána při vyšetřování trestných činů).

Termín Cui bono je v sekci Latina

Devizový příslib

Pojem, výraz, heslo, co je to Devizový příslib?

Devizový příslib je pojem užívaný v době socializmu. Šlo o povolení k čerpání devizových prostředků zahraničních měn, které byly nutné pro výjezd do jiných zemí, nepatřících k socialistickému táboru. Šlo o písemné povolení, které bylo podmínkou, ale neznamenalo automaticky povolení vycestovat. K vycestování musela být ještě výjezdní doložka, což bylo zvláštní úřední povolení. Československé koruny se tak daly vyměnit za cizí měny. Jednalo se o omezené množství a výměnu musela povolit Státní banka Československa. Na devizový příslib se čekalo i více let. Nebylo vyhověno všem žádostem, příslib nedostaly tzv. nespolehlivé osoby.

Pojem Devizový příslib je v kategorii Ekonomie


Klíčová slova: odborné názvosloví, odborný výraz, termín, Prachovka, co to je, názvosloví, popis, význam slova, Devizový příslib, wiki, význam pojmu, co znamená, význam, Ordovik, přesný výraz, přesný význam, Emo, informace, slovník, slovo, synonymum, formulace, Osobní bankrot, Finanční gramotnost, Spam, Raut, pojem, definice, Pemza

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Kristýna Plíšková

kdo je to Kristýna Plíšková?

Kristýna Plíšková je profesionální tenistka, vítězka juniorského Wimbledonu 2010 a pěti turnajů okruhu ITF. Profesionálně se tenisu věnuje od roku 2009. Přechod mezi dospělé ji přinesl pouhé 51. místo žebříčku WTA. Na Wimbledonu se pak dostala do třetího kola. Se sestrou Karolinou a Nicol Vajdišovou jsou označovány jako princezny bílého sportu.

Slovo Kristýna Plíšková se nachází v kategorii Sport

Ateista

kdo je to Ateista?

Ateista je obecně vnímán jako člověk, který odmítá náboženství, víru v nějakou vyšší bytost nebo cokoliv duchovního. Odpor vůči náboženství může být umírněný nebo radikální a může se vztahovat jenom na některé konkrétní náboženské vyznání.

Text Ateista je v kategorii Náboženství

Ewa Farna

kdo je to Ewa Farna?

Ewa Farna je zpěvačka s polskými předky. Věnuje se především popu a rocku. Několikrát se umístila na bronzovém místě v anketě Český slavík. Působila také jako moderátorka ceny Anděl a také jako porotkyně Superstar. Zpěvu se Ewa Farna věnuje od svých třinácti let, vystupuje i v zahraničí. Je provdána za kytaristu Martina Chobota.

Heslo Ewa Farna je v kategorii Hudba

Alois Hadamczik

kdo je to Alois Hadamczik?

Alois Hadamczik je trenér českého hokeje. I když sám pochází z fotbalové rodiny, stal se hokejovým trenérem a dvakrát vedl český národní tým. Na toto místo rezignoval pod tlakem kritiky za neúspěchy a věnuje se reprezentaci do 18 let. Sám s hokejem začínal až ve věku dorostu a hrál za různé kluby a v první národní lize. Reprezentoval Tatru Kopřivnice. Alois Hadamczik je také podnikatel, zastává pozice v dozorčích radách a představenstvech různých průmyslových společností.

Text Alois Hadamczik patří do sekce Sport

Psychoterapeut

kdo je to Psychoterapeut?

Psychoterapeut je odborník v péči o zdraví, který využívá současné vědecké poznatky v oblasti psychoterapie jako léčebnou metodu. Psychoterapeut se snaží docílit rozvoje, obnovy či zvýšení kvality života svých klientů záměrným využitím adekvátních psychoterapeutických metod. Hovoří se svými klienty o jejich situaci, snaží se je pochopit a dopátrat se všech souvislostí tak, aby mohl poradit či pomoci. Výsledkem jeho činnosti by měly být uspokojeny klientovy potřeby jak osobní, tak pracovní, sociální i zdravotní.

Text Psychoterapeut je v kategorii Psychologie

Tunelář

kdo je to Tunelář?

Tunelář může být stavitel tunelů, avšak nejčastěji se toto označení používá pro osobu, která spáchala velký finanční podvod. Tunelář bývá členem managementu. Pomocí nevýhodných obchodů odčerpává peníze (aktiva) z firmy. Slovo tunelář a tunelovat se stalo populární v 90. letech 20. století. V souvislosti s tunelováním se hovořilo o Harvardských fondech, Investiční a poštovní bance, Union bance, CS Fondy atd.

Slovo Tunelář je v sekci Zločin

Povstalec

kdo je to Povstalec?

Povstalec je osoba, která se společně s dalšími lidmi účastní povstání, tedy formy boje proti vládě, určité sociální vrstvě obyvatel nebo okupantům. Povstalci bojují pomocí zbraní nebo pasivního odporu, kdy odmítají spolupráci, stávkují nebo provádějí sabotáže. Důvodem pro takové jednání bývá nespokojenost nebo odpor proti nařízením, sociálním podmínkám a podobně. Povstání může být živelné nebo organizované, povstalec bývá většinou civilista.

Slovo Povstalec je v sekci Politika

Obr

kdo je to Obr?

Obr je nadpřirozená a legendární bytost. Jeho typickými znaky jsou nadměrná velikost a velká síla. Báje řecké a báje severských národů považují obry za jedny z prvních bytostí, které existovaly již při vzniku světa, a bojovali proti bohům společně s chaosem. Obr se vyskytuje i v pohádkách, kde má však zcela odlišné vlastnosti. Je většinou mdlého rozumu a je zlý. Často proto končí jako poražený.

Text Obr patří do sekce Mytologie

Marcel Kolaja

kdo je to Marcel Kolaja?

Marcel Kolaja je politik Pirátské strany, a aktivista. Původně pracoval jako softwarový inženýr, nyní je poslancem Evropského parlamentu a místopředsedou Evropského parlamentu. Pracoval ve společnosti Red Hat jako technický produktový manažer. O svobodný software se Marcel Kolaja zajímal již během studia, kdy v této oblasti nejen aktivně působil, ale také na toto téma publikoval. Protestoval proti zavedení patentů na software v Evropské unii.

Heslo Marcel Kolaja se nachází v sekci Politici

Mentalista

kdo je to Mentalista?

Mentalista je název amerického televizního seriálu z policejního prostředí. Hlavní postavou je Patrick Jane, konzultant Kalifonského úřadu pro vyšetřování, který má velmi dobré pozorovací schopnosti a dokáže vyčíst spoustu informací z řeči těla a chování lidí. Patrick se celou dobu snaží o dopadení Rudého Johna, vraha jeho dcery a manželky. Seriál je natáčen od r. 2008.

Slovo Mentalista je v sekci Fikce


Klíčová slova: definice, termín, Finanční gramotnost, význam, co to je, informace, biografie, Emo, význam slova, přesný výraz, wiki, Cui bono, co znamená, Raut, etymologie, osobnosti, životopis, význam pojmu, lidé, slovník, pojem, Devizový příslib, formulace, popis, popis, heslo, synonymum, Ordovik, Spam

Další, minulé tipy dne

Tip na pátek 14. května 2021        Tip na čtvrtek 13. května 2021
Tip na středu 12. května 2021        Tip na úterý 11. května 2021
Tip na pondělí 10. května 2021        Tip na neděli 9. května 2021
Tip na sobotu 8. května 2021        Tip na pátek 7. května 2021
Tip na čtvrtek 6. května 2021        Tip na středu 5. května 2021
Tip na úterý 4. května 2021        Tip na pondělí 3. května 2021
Tip na neděli 2. května 2021        Tip na sobotu 1. května 2021