Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na neděli 4. dubna 2021

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Osmóza

Pojem, výraz, heslo, co je to Osmóza?

Osmóza neboli osmotický tlak je volné pronikání molekul rozpouštědla přes polopropustnou membránu do nějakého roztoku, který má vyšší koncentraci rozpuštěných iontů či molekul. Rozpouštědlo proniká tam, kde je vyšší koncentrace aktivních látek a ředí je, takže roztoky na obou stranách membrány mají stejnou koncentraci. Osmóza je nesmírně důležitá pro živé buňky. Proces osmózy ovlivňuje koncentraci roztoku a teplota.

Výraz Osmóza patří do sekce Fyzika

Podvojné účetnictví

Pojem, výraz, heslo, co je to Podvojné účetnictví?

Podvojné účetnictví je označení části účetnictví, které se používalo do změny zákona o účetnictví roku 2004. Podstatou je spárování každé položky účtu s položkou jiného účtu, ovšem každá položka se nachází na jiné straně – Má dáti nebo Dal. Tímto způsobem účtují jak fyzické, tak právnické osoby. Mohou tak učinit z vlastní vůle, nebo pokud by v uplynulém účetním období překročily obrat 25 milionů korun. Podvojné účetnictví je povinné pro ty, kdo jsou zapsaní v obchodním rejstříku.

Pojem Podvojné účetnictví se nachází v sekci Účetnictví

Perkelt

Pojem, výraz, heslo, co je to Perkelt?

Perkelt je masový pokrm pocházející z Maďarska. Připomíná guláš, ale obsahuje méně vody. Na přípravu perkeltu lze použít vepřové, hovězí, drůbeží nebo rybí maso. Perkelt se podává s přílohou (např. s rýží, noky nebo s tarhoňou).

Výraz Perkelt je v sekci Jídlo

Lamino

Pojem, výraz, heslo, co je to Lamino?

Lamino neboli laminované dřevotřískové desky jsou často využívaným materiálem pro výrobu nábytku, zejména skříní a polic. Jejich výhodou je odolnost proti poškrábání a oděru. Jsou to lisované desky, na jejichž povrchu je dekorovaná melaminová fólie. Dekor může být imitací jakéhokoliv dřeva.

Termín Lamino je v kategorii Materiály

Tulej

Pojem, výraz, heslo, co je to Tulej?

Tulej je pojmenování pocházející z francouzštiny, ze slova douille. Jedná se o druh pouzdra, obvykle kuželovitého nebo válcovitého tvaru. Do tohoto pouzdra se usazuje nějaký druh prodloužení, jako je násada nebo rukojeť. Tulej může být samostatný nebo může jít o dutou část nástroje, u zbraní hlavně. Na hlavních pušek byl úchyt, na který se zachycoval kovový tulej. Ten byl umístěn na dolní části tulejového bodáku.

Termín Tulej se nachází v sekci Nástroje

Autentické víno

Pojem, výraz, heslo, co je to Autentické víno?

Autentické víno je víno vyrobené podle přísných zásad odborníků – autentistů. Pokud splňuje všechny nároky, označuje se značkou A, umístěnou na hrdle láhve. Autentická vína mohou být bílá nebo červená. Bílá se vyrábí kvašením v sudech, červená mestováním rmutu v kádích. Vína pak bez použití sirných produktů leží jeden rok, poté se stáčí bez filtrace, čiřidel nebo dalších látek.

Výraz Autentické víno je v sekci Nápoje

Odpočet DPH

Pojem, výraz, heslo, co je to Odpočet DPH?

Odpočet DPH, jinak také odpočet daně, je uplatnění odečtu při daňové kontrole. Tuto daň je nutno zapsat do daňového přiznání na patřičné řádky. Týká se těch plátců daní, kteří mají povinnost platit DPH. Ti mají možnost odečtu daně, kterou zaplatili dodavatelům, od daně vybrané od poplatníků. Odpočet DPH lze uplatnit tehdy, budou-li přijatá zdanitelná plnění využita pro další výdělečnou činnost. Nárok lze uplatňovat v plné nebo zkrácené výši. Nelze ho uplatnit tam, kde jsou přijatá zdanitelná plnění využita jinak, než stanoví podmínky pro odpočet.

Pojem Odpočet DPH je v sekci Účetnictví

MDF deska

Pojem, výraz, heslo, co je to MDF deska?

MDF deska ( Medium Density Fibreboards) je náhrada masivního dřeva, která může splňovat větší množství funkcí. Česky lze MDF desku označit jako polotvrdou dřevovláknitou desku. Využívá se nejvíce v nábytkířském průmyslu, kde se z MDF desek vyrábí nábytek, především jeho konstrukce nebo vnitřní členící prvky. MDF deska se dále upravuje laminiváním, lakováním, dýhováním či pomocí rlzných frézek. MDF deska je pevná a dobře se upravuje na běžných dřevoobráběcích strojích, automatických výrobních linkách nebo ručně.

Termín MDF deska patří do sekce Materiály

Pneumotorax

Pojem, výraz, heslo, co je to Pneumotorax?

Pneumotorax je označení vniku vzduchu nebo plynu do pohrudniční dutiny. K tomu může dojít při infekci, proražení hrudní stěny, poranění plic nebo průdušek. K pneumotoraxu může dojít při úrazu nebo při léčebných zákrocích. Pneumotorax ohrožuje dýchání i srdce a cévní systém. Projevuje se bolestí na hrudi, dušností a dráždivým kašlem, u otevřeného pneumotoraxu se objevuje zpěněná krev a je slyšet, jak vzduch uniká. Vždy je nutná lékařská pomoc.

Termín Pneumotorax je v kategorii Lékařství

Prvovýstup

Pojem, výraz, heslo, co je to Prvovýstup?

Prvovýstup je název pro takové zdolání horolezecké cesty, které je nejen úspěšné, ale také zdokumentované. Může jít o výstup na vrchol hory, místa, na které se nelze dostat jinak, než lezením, či řešení lezecké obtíže. Prvovýstupy získávají na hodnotě podle toho, jaká je obtížnost, význam, místa nebo styl. Čím méně pomocných prostředků je použito, tím je vyšší hodnota prvovýstupu. Údaj o významných prvovýstupech se zaznamenávají. Prvovýstupy mají své druhy, např. shora- zdola, alpský styl, pískovce, originální cesta, bez kyslíku, zimní a další.

Výraz Prvovýstup je v kategorii Sport


Klíčová slova: Lamino, odborné názvosloví, termín, formulace, vysvětlení, Autentické víno, přesný výraz, co znamená, slovo, význam pojmu, Tulej, popis, informace, odborný výraz, heslo, slovník, synonymum, co to je, názvosloví, Osmóza, wiki, Pneumotorax, MDF deska, pojem, význam, Perkelt, Odpočet DPH, Podvojné účetnictví, definice

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Zeť

kdo je to Zeť?

Budu-li rodičem (matkou nebo otcem) dcery a ta se vdá, její manžel bude mým zetěm.

Heslo Zeť je v kategorii Vztahy

Doktorand

kdo je to Doktorand?

Doktorand je název osoby, která se uchází o doktorát, hodnost doktora. K doktorskému studiu se zájemce může přihlásit až po dovršení věku 26 let. Doktorské studium je přísné, je požadována docházka a účast na přednáškách, vědecká práce a publikování, popř. práce v laboratoři. Doktorand může být podporován stipendiem a je mu umožněna účast na stážích a konferencích i v zahraničí, pokud však splňuje dané podmínky. V závěru studia musí složit náročnou zkoušku – rigorózní zkoušku pro tzv. malý doktorát nebo disertaci pro tzv. velký doktorát. Absolvent pak získá titul Ph.D. nebo může užívat neoficiální zkratku dr.

Text Doktorand je v kategorii Školství

Hydra

kdo je to Hydra?

Hydra je dalším v řadě velmi nelichotivých výrazů. Hydrou lze nazvat ženu vyššího věku, která si není schopna připustit své stárnutí a snaží se za každou cenu působit mladě. To se jí pochopitelně nedaří a výsledek jejího snažení je směšný či dokonce politováníhodný. Hydře nepomohou žádné zkrášlovací procedury ani zákroky estetické chirurgie jako například oblíbený botox. Výstižně to vystihuje rčení: zezadu lyceum, vpředu muzeum. Slovo hydra pochází z řecké mytologie. Jednalo se o mýtickou příšeru žijící v páchnoucích bažinách s hadím tělem a devíti dračími hlavami. Jedna z těchto hlav byla nesmrtelná a pokud ji někdo usekl, narostly Hydře místo ní dvě nové. Hydru dokázal zneškodnit a zabít až hrdina Herkules. V přeneseném významu v literatuře označuje hydra přízrak něčeho, proti čemu lze vést vyčerpávající a nekonečný, nezřídka marný boj (hydra války).

Heslo Hydra je v kategorii Mytologie

Miroslav Toman

kdo je to Miroslav Toman?

Miroslav Toman je podnikatel v oblasti zemědělství a politik. Vykonával funkci ministra zemědělství, náměstka ministra zemědělství, byl také prezidentem Potravinářské komory ČR a prezidenta Agrární komory ČR. Od roku 2018 je opět ministrem zemědělství České republiky. Ministrem zemědělství byl i jeho otec. Miroslav Toman je absolventem vysoké školy zemědělské. Po škole pracoval jako manažer zemědělských společností a obchodní rada českých velvyslanectví.

Text Miroslav Toman patří do sekce Politici

Dustin Hoffman

kdo je to Dustin Hoffman?

Dustin Hoffman je jedním z nejvýraznějších amerických filmových herců 20. století. Chtěl být klavíristou, studoval na konzervatoři, ale nakonec se rozhodl pro medicínu. Měl problémy s prospěchem a odešel ze školy. Herectví nebylo jeho první volbou, zkoušel různá povolání, ale ovlivnilo ho přátelství s Gene Hackmanem. Začal účinkováním v reklamě a později divadelními rolemi. Popularitu mu přinesla role ve filmu Absolvent, další významné role ztvárnil ve filmech jako Motýlek, Malý velký muž, Koule, Smrtící epidemie, Všichni prezidentovi muži, Tootsie, Rain Man, Město šílenců a jiných. Dustin Hoffmann byl několikrát nominován na Oscara, dvě tato ocenění za hlavní roli získal za filmy Kramerová versus Kramer a Rain Man.

Text Dustin Hoffman patří do sekce Herectví

Jana Lorencová

kdo je to Jana Lorencová?

Jana Lorencová je politička a žurnalistka, bývalá poslankyně PS PČR za hnutí ANO 2011. Jako studentka žurnalistiky projevila svůj nesouhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy, a proto studium nedokončila. Nebyla jí umožněna ani dlouhodobá práce v médiích. Do Sametové revoluce se živila jako servírka. Teprve po roce 1989 se mohla vrátit k práci novinářky. Po krátké práci v novinách se stala reportérkou České televize. Jana Lorencová pracuje nebo pracovala v pořadech Klekánice, Fakta, Nadoraz a dalších.

Heslo Jana Lorencová je v kategorii Novináři

Eva Perkausová

kdo je to Eva Perkausová?

Eva Perkausová je česká modelka, moderátorka a herečka. Modelingu se věnuje od svých třinácti let, předtím byl jejím hlavním zájmem sport. Ve vysokoškolském studiu se zaměřila na produkci. Před kamerou stála ve filmu Modelky s.r.o. a účinkovala také v televizním seriálu Znamení koně. Jako moderátorka působila nejdříve na TV Barrandov, později na Primě v týdeníku Topstar magazín.

Text Eva Perkausová patří do sekce Umělci

Šmelinář

kdo je to Šmelinář?

Šmelinář je hovorový pojem označující člověka, který provádí nepovolený nebo přímo zakázaný obchod s nedostatkovým zbožím. Slovo má hanlivý význam, jedná se o pokoutní, černé obchodování, zboží bývá často získáno nezákonným způsobem a je často předražené. Pojmenování šmelinář má původ v německém slangu. Šmelina byla klasifikována jako trestný čin.

Text Šmelinář patří do sekce Zločin

Broker

kdo je to Broker?

Broker nebo také stock broker je jiné označení pro burzovního makléře. Broker je osoba pověřená klientem, aby za něj jeho jménem uzavírala obchody, prodávala cenné papíry na burze atd.

Text Broker patří do sekce Profese

Egon Bondy

kdo je to Egon Bondy?

Egon Bondy český spisovatel, básník i prozaik, politolog a filozof. Jeho vlastní jméno bylo Zbyněk Fišer, Egon Bondy byl pouze jeho pseudonym jako jednoho z představitelů undergroundu a také jako vyjádření protestu proti antisemitizmu. Spisovatelův otec byl armádním generálem, sám Bondy s přerušením absolvoval gymnázium a po maturitě dálkově dostudoval filozofii a psychologii na Karlově univerzitě. Při studii již pracoval. Získal i titul doktora filozofie a kandidáta věd. Později se zapojil do hnutí proti režimu a stal se jedním z jeho hlavních představitelů. Svá literární díla vydával samizdatově nebo v exilových nakladatelstvích.

Text Egon Bondy patří do sekce Filozofie


Klíčová slova: vysvětlení, definice, Podvojné účetnictví, formulace, přesný význam, Autentické víno, význam, osobnosti, co znamená, informace, pojem, Pneumotorax, popis, Odpočet DPH, lidé, termín, Tulej, slovník, Prvovýstup, co to je, biografie, etymologie, wiki, slovo, synonymum, Osmóza, MDF deska, heslo, význam pojmu

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 17. dubna 2021        Tip na pátek 16. dubna 2021
Tip na čtvrtek 15. dubna 2021        Tip na středu 14. dubna 2021
Tip na úterý 13. dubna 2021        Tip na pondělí 12. dubna 2021
Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021