Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na čtvrtek 1. dubna 2021

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Vinkulace

Pojem, výraz, heslo, co je to Vinkulace?

Omezení práva provádět operace s peněžními vklady, úvěry, pojistkami a cennými papíry. Vinkulace u vkladu může znamenat vybírání pouze po sdělení hesla, u akcií na jméno musí s převodem souhlasit třetí osoba – vydavatel akcií. V případě pojistky mohou být peníze vyplaceny třetí osobě. Pojem pochází z latinského vinculum, pouto a znamená zamčení.

Výraz Vinkulace se nachází v sekci Bankovnictví

Malá kopaná

Pojem, výraz, heslo, co je to Malá kopaná?

Malá kopaná je druh míčového sportu, který je velmi oblíben především ve východní a střední Evropě a v Anglii. Hraje se také v některých asijských a afrických státech. Hraje se v čase 2x20 minut, týmy mají 5 hráčů a brankáře. Napomenutí a tresty jsou obdobné jako v kopané. Hráč s červenou kartou již nesmí do hry zasahovat, po pěti minutách ho může nahradit jiný hráč. U nás se malá kopaná hraje od roku 1971. Od roku 2016 se hraje Superliga malého fotbalu.

Pojem Malá kopaná patří do kategorie Sport

BTW

Pojem, výraz, heslo, co je to BTW?

BTW je akronym pocházející z anglického výrazu „by the way“. Vznikla spojením počátečních hlásek slov a v překladu do češtiny znamená mimochodem. Na rozdíl od obvyklých zkratek není hláskována a může se číst jako jedno slovo, popřípadě skloňovat. Pojem BTW se používá v počítačové terminologii, jako herní nebo chatovací zkratka.

Heslo BTW se nachází v sekci Zkratky

Banner

Pojem, výraz, heslo, co je to Banner?

Banner patří mezi nejběžnější formu reklamy na internetu. Jedná se reklamní proužek po straně, dole nebo nahoře na webové stránce. Banner může obsahovat pouze text či animaci. Využívá podobné prvky jako klasická reklama - slogany, nápadné barvy a podobně. Příliš výrazné animace mohou rušit při sledování/ čtení obsahu webové stránky.

Heslo Banner patří do kategorie Internet

Kyretáž

Pojem, výraz, heslo, co je to Kyretáž?

Hlavně v dřívějších dobách se pro provedení interrupce využíval postup zvaný kyretáž. Kyretáži se lidově říká výškrab. Jedná se o gynekologický zákrok, jehož hlavní podstatou je částečně odstranění děložní sliznice za pomoci ostrého chirurgického nástroje - kyrety. Kyretáží se může získat potřebná tkáň pro zkoumání a další určování zdravotního problému. Zákrok se běžně provádí v plné anestezii. S tím se pojí různá rizika, stejně jako se samotným zákrokem, kdy existuje možnost proděravění dělohy či srůsty a Ashermanův syndrom.

Výraz Kyretáž patří do sekce Lékařství

Červená čočka

Pojem, výraz, heslo, co je to Červená čočka?

Červená čočka se od klasické čočky liší zabarvením. Po oloupání hnědé slupky bývá oranžovočervená. Odstraněním slupky je dosaženo lepší stravitelnosti a podstatně se snižuje i nadýmavost. Červená čočka při vaření mění barvu na žlutou a je velmi rychle uvařená. Při delším vaření se rozpadá. Kaše z červené čočky je základem mnoha receptů. Červená čočka se hodí především do polévek nebo jako příloha. Bývá také součástí předkrmů. Často se s ní setkáte v receptech indické kuchyně.

Termín Červená čočka se nachází v sekci Jídlo

Mnichovská dohoda

Pojem, výraz, heslo, co je to Mnichovská dohoda?

Mnichovská dohoda byla dohodou čtyř zemí – Německa, Francie, Itálie a Anglie. Tato dohoda, jinak též označovaná jako zrada nebo diktát, umožnila postoupení pohraničí Československa Německu. Podepsána byla v Mnichově 30. 9. 1938 a zpečetila osud Sudet. Zástupci Československa neměli na jednání přístup. Mnichovská dohoda je příkladem politiky ústupků, ovšem očekávaný přínos tato dohoda neměla.

Heslo Mnichovská dohoda je v kategorii Politika

Čtenářský deník

Pojem, výraz, heslo, co je to Čtenářský deník?

Čtenářský deník je jedním z mnoha pojmů z oblasti školství. Většinou jde o sešit nebo blok, který si vede sám žák a zaznamenává do něj údaje o knihách, které přečetl. Může zahrnovat jak tzv. povinnou četbu, tak ostatní přečtená díla. Základem je obsah knihy, název, jméno autora, do deníku se pak mohou zapisovat i další údaje – o autorovi, vlastní názor, údaje o knize – ilustrátor, místo a rok vydání a další. Někteří lidé si takový deník vedou celý život. Název čtenářský deník mohou nést i knihy, které stručně informují o dílech, která jsou předmětem školní výuky. Mnoho lidí si deníky vede v elektronické podobě někteří je i zveřejňují jako čtenářské blogy.

Pojem Čtenářský deník je v sekci Školství

Vandalismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Vandalismus?

Vandalismus je jiné pojmenování pro úmyslné poškození majetku někoho jiného, může jít jak o soukromý, tak veřejný majetek. Vandalismem se jeho původce nijak neobohatí, ničí jen pro potěšení a vlastní relaxaci. K vandalismu dochází často pod vlivem omamných látek a alkoholu. Samotné jméno vandalismus pochází od kmene Vandalů, kteří dobyli a vyplenili Řím a část Itálie. Vandalové nejčastěji poškozují veřejné objekty a majetek, soukromé vlastnictví nebo malují na veřejné objekty a dopravní prostředky. Vandalismus se může projevovat i narušováním nočního klidu nebo rušným chováním.

Výraz Vandalismus patří do kategorie Právo

4EVER

Pojem, výraz, heslo, co je to 4EVER?

4EVER je chatovací zkratka. Vznikla ze slov For Ever, tedy navždy. Tuto zkratku jako název využívá také český výrobce kol. Firma s tradicí delší než dvě desetiletí byla založena nadšenými cyklisty, které neuspokojovala dovážená kola asijské výroby. Vynikají nejen použitím nejnovějších technologií, ale i uplatněním vlastních nápadů a zkušeností. Firma 4EVER s více než padesáti zaměstnanci zaručuje vysokou kvalitu vyráběných kol. Spolupracuje s cyklistickými týmy jako Cyklo Bulis a týmem 4EVER Racing z Nového Zélandu. Je také úspěšným vystavovatelem na každoročním cyklistickém veletrhu Test Expo Vysočina a For Bikes.

Termín 4EVER se nachází v kategorii Zkratky


Klíčová slova: názvosloví, slovo, odborné názvosloví, přesný výraz, 4EVER, synonymum, BTW, definice, popis, pojem, heslo, informace, co znamená, slovník, význam, wiki, formulace, Mnichovská dohoda, Vinkulace, Čtenářský deník, význam pojmu, popis, Kyretáž, odborný výraz, vysvětlení, termín, Banner, Červená čočka, co to je

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Pavol Habera

kdo je to Pavol Habera?

Pavol Habera je Slovák, zpěvák, herec a skladatel. Absolvoval studium ekonomie, ale jeho jediným zájmem se stala hudba. Před sólovou kariérou vystupoval se skupinami Avion a Team. Strávil několik let v USA, po návratu domů se usídlil v Praze. Působí také v muzikálech a jako porotce v hudebních a pěveckých soutěžích. Pavol Habera vynikl také jako skladatel. Je také držitelem jednoho Zlatého slavíka.

Slovo Pavol Habera je v sekci Hudba

Vědátor

kdo je to Vědátor?

Vědátor je poněkud hanlivé vyjádření pro vědce, jehož činnost nepřipadá mnoha lidem užitečná. Vědecké objevy považují za zbytečné, domnívají se, že vědátoři objevují něco, co stejně nelze ověřit a k ničemu není. Označují se takto i lidé, kteří se vyjadřují k vědeckým problémům, aniž by tématu rozuměli. Takoví vědátoři se tváří jako experti a snaží se o tom přesvědčit i své okolí.

Heslo Vědátor je v kategorii Vlastnosti

Liam Neeson

kdo je to Liam Neeson?

Liam Neeson, původně William John Neeson, je herec irského původu. Pro svůj výrazný a příjemný hlas je známý také jako vypravěč. Narodil se v Irsku, ale v roce 2009 získal americké občanství. Popularitu mu získala řada filmů, např. Excalibur, Rob Roy, Star Wars, Gangy New Yourku, Batman začíná, Láska nebeská, Schidlerův seznam. Liam Neeson je nositelem četných cen, byl nominován na Oscara, cenu BAFTA i Zlatý glóbus. Oceněn byl i Řádem Britského impéria.

Slovo Liam Neeson se nachází v kategorii Herectví

Romanista

kdo je to Romanista?

Romanista je vědec, který se věnuje románským jazykům, tedy francouzštině, španělštině, portugalštině, italštině nebo rumunštině. Tyto jazyky vycházejí z latiny, proto románské – římské. Romanista se může zaměřit na všeobecné znaky, strukturu a význam určitého jazyka, tedy deskriptivní jazykovědu. Může zkoumat také historii, původ a změny jazyka, literaturu nebo reálie románských zemí. Pokud se zabývá pouze jedním jazykem, nazývá se podle tohoto jazyka, např. hispanista apod.

Slovo Romanista se nachází v kategorii Profese

Krampus

kdo je to Krampus?

Krampus je folklórní postava v Rakousku a na jihu Německa. Mohutná postava různého vzhledu a s většími rohy připomíná čerta. Přichází navečer 5. prosince jako doprovod svatého Mikuláše. Stejně jako čert se Krampus zaměřuje na zlobivé děti, které trestá. Mikuláš dětem rozdává dárky, Krampus zlobivé děti pojídá. Po 22. prosinci se pak proměňuje v normálního člověka a na svou předcházející činnost dokonale zapomene.

Heslo Krampus je v kategorii Nadpřirozené

Libuše Šafránková

kdo je to Libuše Šafránková?

Libuše Šafránková je jedna z nejoblíbenějších českých hereček jak divadelních, tak filmových. Je absolventkou brněnské konzervatoře a první role odehrála právě v Brně – v Mahenově divadle. Po přemístění do Prahy působila v divadle Za branou a v Činoherním klubu, kde vynikla např. v Žebrácké opeře, Ženitbě či ve hře Tři v tom. Libuše Šafránková dále vystupovala v Národním divadle a hrála v mnoha známých filmech, z nichž je pro všechny generace nezapomenutelná její role ve filmu Tři oříšky pro Popelku.

Heslo Libuše Šafránková se nachází v sekci Herectví

Vica Kerekés

kdo je to Vica Kerekés?

Vica Kerekés, původně Eva Kerekesová, je slovenská a nyní maďarská herečka. Pochází z maďarsko – slovenské rodiny, Za prací se vydala do Budapešti, kde nyní žije. Vica Kerekés je její umělecké jméno. Vystupuje ve filmech, seriálech i TV filmech, kterých natočila necelou třicítku. Hraje i v českých filmech, známé jsou její role v komedii Nestyda, Muži v naději, 7 dní hříchu nebo Křídla Vánoc.

Text Vica Kerekés je v kategorii Herectví

Vlastenec

kdo je to Vlastenec?

Vlastenec nebo cizím slovem patriot je člověk hrdý na svou zemi. Vlastenectví se více šířilo hlavně v dobách, kdy měli lidé pocit, že jejich rodnou zemi, jazyk a kulturu něco nebo někdo ohrožuje (v Čechách se jedná o dobu národního obrození). Patritorismus však není tak vyhrocený jako nacionalismus. To, že je někdo vlastenec, neznamená, že nemůže mí úctu k jiným národům.

Slovo Vlastenec je v sekci Politika

Moula

kdo je to Moula?

Moula je hanlivé označení pro hloupého člověka. Synonyma slova moula jsou: trouba, hlupák, blb, trdlo, ňouma, pitomec, nekňuba, osel, nemehlo nebo neohrabanec. Slovo moula pravděpodobně pochází z německého slova maul, které označuje ústa nebo mezka (křížence samce koně a samice osla).

Slovo Moula se nachází v kategorii Hanlivé

Samorost

kdo je to Samorost?

Slovem samorost často označujeme člověka se svérázným, osobitým chováním. Nebývá to myšleno hanlivě- Když někdo nazve někoho samorostem, chce tím pouze zdůraznit originalitu dané osoby.

Heslo Samorost se nachází v sekci Vlastnosti


Klíčová slova: biografie, pojem, informace, definice, osobnosti, přesný výraz, přesný význam, 4EVER, heslo, BTW, Banner, Vinkulace, Kyretáž, lidé, co znamená, slovník, Čtenářský deník, wiki, formulace, význam pojmu, etymologie, synonymum, Vandalismus, Mnichovská dohoda, popis, termín, Červená čočka, Malá kopaná, vysvětlení

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 17. dubna 2021        Tip na pátek 16. dubna 2021
Tip na čtvrtek 15. dubna 2021        Tip na středu 14. dubna 2021
Tip na úterý 13. dubna 2021        Tip na pondělí 12. dubna 2021
Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021